| Watcher123 a întrebat:

Ce parere au protestantii de Arsenie Boca? Cum va explicati faptul ca avea acele puteri,in ciuda faptului ca dupa cum sustineti biserica ortodoxa se departeaza de Biblie,avand multe traditii pagane ( botezul la nastere, posibilitatea salvarii dupa moarte prin rugaciuni/pomelnice etc). Acesta spunea ca sectarii vor ajunge in iad cu Biblia in mana.Cum este posibil acest lucru? Si aici nu ma refer la sectele care modifica Cuvantul lui Dumnezeu,ci la Crestinii dupa Evanghelie,Baptisti,etc care nu modifica intelesul din Biblie,si il accepta pe Iisus Hristos ca singurul intermediar intre om si Dumnezeu? Eu cred ca este posibil sa ai o relatie adevarata cu Iisus indiferent din ce Biserica faci parte,deci consider ca Arsenie Boca avea aceasta relatie, iar puterile pe care le avea erau cadourile Duhului Sfant.Insa de ce ne indeamna sa mergem la el la mormant,el a spus ca se considera mijlocitorul nostru intre noi si Iisus,de ce avem nevoie de un mijlocitor, cand in Biblie scrie ca singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu este chiar Iisus?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Confuzia dintre "mijlocitor" si "Mantuitor" este dupa cum vad eu tendentioasa la unele culte. Mantuitorul este Unul: Dumnezeu Fiul, rastignit pe CRUCE.

Eu un alt lucru am dorit sa subliniez. Termenul de "mijlocitor" are mai multe sensuri. Sensuri care sunt trecute cu vedere in mod evident TENDENTIOS de catre anumite denominatiuni sectante. sad
Spre exemplu, ochelarii "intermediaza" receptarea imaginii. Ei "mijlocesc" primirea acestei imagini. Si da, oamenii de langa tine iti imbunatatesc relatia ta cu Dumnezeu. Tocmai din acest motiv Dumnezeu ne indeamna SA NE RUGAM UNII PENTRU ALTII... Sa mijlocim adica, unii pentru altii...

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ai zis bine, mijlocitor cu Dumnezeu este Isus, de aceea e bine ca sa ne luam dupa Biblie, nu dupa un om.

| milan9 a răspuns:

Exista mii de "mijlocitori" intre noi si Dumnezeu. Mijlocitoare ne sunt persoanele fara de care nu am auzi poate de Dunmezeu decat accidental, mijlocitoare (intermediare) ne sunt cartile sacre, cartile de teologie, de rugaciuni, mijlocitoare a fost lasata DE CATRE INSUSI FIUL LUI DUMNEZEU preotia incredintata Bisericii (a se face diferenta intre aceasta si preotia iudaica a Vechiului Testament)...

Mijlocitori ne sunt si sfintii. @Romario a si dat cateva din versetele referitoare la POSIBILITATEA de mijlocire a sfintilor. Surprinde putin aceasta pretentie a Parintelui Arsenie de a spune ca ne va fi mijlocitor. Ar putea fi cel putin doua explicatii.
1). Fie martorii oculari au preluat si au denaturat cuvintele (ar fi putut spune ceva de genul "daca voi afla indrazneala la Dumnezeu voi mijloci pentru voi..." ). E foarte plauzibila aceasta varianta. Nici macar nu stim cine a reprodus macar aceasta afirmatie... sad Sau daca ea chiar a apartinut parintelui.

2). Pe de alta parte un drept, un sfant care a facat in viata lui minuni cutremuratoare asemanatoare celor facute de marele Moise in fata Marii Rosii, un astfel de sfant deci, poate chiar a avut aceasta puternica certitudine de la Dumnezeu ca va avea indraznire sa primeasca rugaciunile lui...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

„Exista mii de "mijlocitori" intre noi si Dumnezeu (...) persoanele fara de care nu am auzi poate de Dunmezeu" - aia nu-s mijlocitori, pentru ca nu mijlocesc pentru noi si Dumnezeu nimic, doar ne spun informatii, nu baga „pile" sa zic asa. In schimb, asa cum spune Biblia, prin Isus putem fi in relatii bune cu Dumnezeu.

Romani 5:10, 11 „Căci dacă, atunci când eram duşmani, am fost împăcaţi cu Dumnezeu prin moartea Fiului său, cu atât mai mult acum, că suntem împăcaţi, vom fi salvaţi prin viaţa lui. Şi nu numai atât, ci şi exultăm în Dumnezeu prin Domnul nostru Isus Cristos, prin care am primit acum împăcarea."

Si rescriu 1 Timotei 2:5 „Pentru că este un singur Dumnezeu şi un singur mediator între Dumnezeu şi oameni: omul Cristos Isus"

Un om nu iti poate imbunatati relatia cu Dumnezeu. Te poate ajuta sa faci anumite demersuri, da, dar meritul nu le revine nici unui om daca esti o persoana dreapta si aprobata de Dumnezeu. Stii, unii crestini din secolul I au cazut intr-o capcana similara, sa spuna ca oamenii sunt intermediari, insa Pavel i-a corectat.

1 Corinteni 1:12-15
„Vreau să spun că fiecare dintre voi zice: „Eu sunt al lui Pavel", „Iar eu al lui Apolo", „Iar eu al lui Chifa", „Iar eu al lui Cristos". Cristos este dezbinat. Oare Pavel a fost ţintuit pe stâlp pentru voi? Sau în numele lui Pavel aţi fost botezaţi? Sunt recunoscător că n-am botezat pe niciunul dintre voi, în afară de Crisp şi de Gaius, pentru ca nimeni să nu poată spune că aţi fost botezaţi în numele meu. "

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

De dragul pacii, nu intenta alt proces cu titlul „stalp de tortura vs cruce" ca o lungim aiurea. Nu asta e scopul raspunsului meu, daca nu-ti convin versetele, citeste-le din propria Biblie.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Referitor la afirmatia tendentioasa a lui @danay, Mantuitorul Iisus nu este numai mijlocitor cu Dumnezeu, El este Iinsusi Dumnezeu.
Iata-L prezentat ca şi CREATOR:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Confuzia dintre "mijlocitor" si "Mantuitor" este dupa cum vad eu tendentioasa la unele culte. Mantuitorul este Unul: Dumnezeu Fiul, rastignit pe CRUCE.

Eu un alt lucru am dorit sa subliniez. Termenul de "mijlocitor" are mai multe sensuri. Sensuri care sunt trecute cu vedere in mod evident TENDENTIOS de catre anumite denominatiuni sectante. sad
Spre exemplu, ochelarii "intermediaza" receptarea imaginii. Ei "mijlocesc" primirea acestei imagini. Si da, oamenii de langa tine iti imbunatatesc relatia ta cu Dumnezeu. Tocmai din acest motiv Dumnezeu ne indeamna SA NE RUGAM UNII PENTRU ALTII... Sa mijlocim adica, unii pentru altii...

| xerxes1 a răspuns:

Biblia este inventata de evrei.
Arsenie Boca a fost un sfant. Oricine poate deveni sfant, indiferent de religie.Altele sunt calitatile necesare decat cersitul la zei falsi.

| VelaJohnny a răspuns:

„el a spus ca se considera mijlocitorul nostru intre noi si Iisus" - daca Boca a sustinut asta, inseamna ca se da drept Cristos. De ce zic asta? Fii atent la versetele astea:
Matei 24:23, 24
„Dacă cineva vă zice atunci: «Iată! Cristosul este aici!» sau «Acolo!», să nu-l credeţi. Căci se vor ridica Cristoşi falşi şi profeţi falşi şi vor face semne mari şi minuni ca să-i inducă în eroare, dacă s-ar putea, chiar şi pe cei aleşi. "

1 Timotei 2:5
„Pentru că este un singur Dumnezeu şi un singur mediator între Dumnezeu şi oameni: omul Cristos Isus"

Evrei 8:6
„Dar acum Isus a primit un serviciu public mai minunat, astfel că este şi mediatorul unui legământ cu atât mai bun, care a fost stabilit legal pe promisiuni mai bune."

Deci, Biblia spune ca exista doar un singur mediator/mijlocitor intre om si Dumnezeu, anume Isus. Acuma, Boca zice ca el este intre om si Dumnezeu. Nu il stiu pe Arsenie Boca decat din auzite, nu mi-a pasat prea mult, insa cred ca ai putea trage mai multe foloase pe plan spiritual stand acasa si citind din Biblie decat sa mergi la morminte sa ce? Freci portofele de mormant si le vinzi pe OLX, faci selfie-uri pentru Facebook si pui la descriere „Feeling blessed at Prislop". In afara poate de frumusetea calatoriei cu trenul, personal nu vad un real folos. Plus toate rugaciunile si implorarile adresate acelui om mort... nu stiu ce sa zic, fiecare pe calea lui, dar din cate imi spui tu despre el, plus cele auzite, clar e putreda treaba cu el. O alta chestie, BOR nici nu-l recunoaste drept profet, sfant sau ceva, enoriasii isi cam fac de cap sa inteleg. Citeam titluri de stiri cum ca ar vrea sa il mute de la Prislop la Bucuresti, oare ce au de castigat preotii din Bucuresti daca il muta acolo, avand in vedere cheltuielile pentru mutarea unui mormant?

| Dandanache a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pleci de la premisa ca Boca a zis ca e mijlocitorul dintre om si Iisus, si ajungi la concluzia ca Boca a zis ca e mijlocitorul dintre om si Dumnezeu. Te-ai cam incurcat in pasi.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dandanache):

„Boca a zis ca e mijlocitorul dintre om si Iisus" - Isus e vazut drept Dumnezeu, conform doctrinei trinitatii. La asta m-am referit, nu m-am exprimat bine si pe inteles. In mod normal, nu e nevoie de nici un mijlocitor intre om si Isus, Isus insusi nu ne-a indemnat sa ne apropiem de el, ci de Tatal sau, dar no, pentru majoritatea Isus e tatal lui Dumnezeu, crucea, un obiect folosit inainte de crestinism in religiile pagane, este sfanta si divina, imparatul roman Constantin e si el sfant, domnitorul Stefan cel Mare e si el sfant, il completez pe xerxes1, „Oricine" si orice „poate deveni sfant" in crestinism. Ne asteptam ca si la Gigi Becali peste cateva secole sa curga oamenii la mormant cum curg la Arsenie Boca, pentru ca Gigi este crestin-ortodox, in relatii bune cu calugarii de la Athos si a donat bani la biserici.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dandanache):

Reformulez o idee, Biblia nu sustine nicaieri ca avem nevoie de intermediari pentru a ne apropia de Isus. Asta il face pe Boca si mai nescriptural daca e adevarat ceea ce a zis userul despre el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus Hristos, Dumnezeu-Omul, este Mijlocitor ca Mantuitor, pentru Jertfa Sa fara de pacat de pe Sfanta Cruce. Prin sangele Crucii Sale ne-a mantuit.
Dar si oamenii pot fi mijlocitori, ca rugatori catre Dumnezeu. Sunt foarte multe exemple in Biblie de mijlocire prin rugaciune catre Dumnezeu a celor drepti si placuti Lui.
Exista si indemnuri la mijlocire prin rugaciune:

Iacov 5, 14 Este cineva bolnav intre voi? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, in numele Domnului.

Iacov 5, 16 Marturisiti-va deci unul altuia pacatele si va rugati unul pentru altul, ca sa va vindecati, ca mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului.

II Corinteni 5:20 In numele lui Hristos, asadar, ne infatisam ca mijlocitori, ca si cum Insusi Dumnezeu v-ar indemna prin noi. Va rugam, in numele lui Hristos, impacati-va cu Dumnezeu!

Insusi Dumnezeu:

Iov 42, 8 iar robul Meu Iov sa se roage pentru voi; din dragoste pentru el, voi fi ingaduitor, ca sa nu Ma port cu voi dupa nebunia voastra, intrucat n-ati vorbit despre Mine asa de drept cum a vorbit robul Meu Iov.

Un preot e mijlocitor in multe feluri: o data prin rugaciunile sale catre Dumnezeu, pentru oameni; alta data prin harul lui Dumnezeu care se da oamenilor prin preotul hirotonit in Biserica Ortodoxa, in Sfintele Taine; si alta data, prin propavaduirea Cuvantului lui Dumnezeu si prin interpretarea lui, deoarece Biblia nu e doar cuvant, ci este si duh. Iar litera poate ucide, dar duhul face viu.
Sectantii se duc in iad cu Biblia in mana, cum spunea parintele Arsenie Boca, fiindca rastalmacesc Cuvantul Scripturii si sunt in afara Bisericii lui Hristos.
Adunarile sectantilor sunt capistele dracilor, nu biserici!
Singura Biserica a lui Hristos este cea Ortodoxa, "stalpul si temelia adevarului". 1 Timotei 3, 15