| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut, ce parere aveți despre potopul lui Noe, chiar a existat?

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca te duci pe Himalaia ai sa descoperi roci din sedimente, daca te duci in Carpati vezi acelasi lucru, daca te duci in America (Sud si Nord), vezi acelasi lucru. Este o aiureala sa nu vezi cu ochii tai cum potopul a fost PRETUTINDENI pe pamant. De curand, citem pe net, am uitat unde ca s-a descoperit Sigiliul lui Isaia Profetul, Isaia cel mul contestat de mai toti, SIGUR Noe a existat.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Deci tu ai fost in aceste locuri si ai vazut cu ochii tai? poti prezenta si dovezi clare?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Tu ai fost de negi aceste lucruri. Au fost altii si au fotografiat sau filmat locurile respective.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Omule tu afirmi ca a existat un potop tu dovedeste, nu exista dovezi ca a existat un potop global, asta recunosc si teologi,eu ca sceptic nu am ce dovedi,cel care afirma trebuie sa dovedeasca,ce au fotografiat aia ca sunt curios? ce au filmat au gasit corabia aia lui noe undeva in varful muntelui sau vreun animal care sa deplasat din austrialia pe ocean pana in israel sau pinguini din antartica, cum de acest poptop nu apare scris de nici un istoric, cum de apare doar in mitologiile din partea aia a mesopotaniei? cum au supraveuit restul popoarelor din america, Australia? din moment ce nu se stia de existenta lor, apa sarata s-a combinat cu apa dulce, tu stii ce inseamna asta? ar fi murit toti pesti, apa aia cum sa evaporat?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Uta-napiștim sau Utnapiștim este un personaj din Epopeea lui Ghilgameș, care este însărcinat de Enki (Ea) să-și abandoneze bunurile sale lumești și să construiască o navă gigantică care să fie numită Păstrătoarea Vieții. El a fost, de asemenea, însărcinat să-și aducă acolo soția, familia și rudele sale, meșterii satului, pui de animale și semințe.[1] Inundațiile care au avut loc au ucis toate animalele și toți oamenii care nu se aflau pe corabie și se crede că au inspirat povestea Arcei lui Noe. După douăsprezece zile pe apă, Utnapiștim a deschis trapa corabiei pentru a privi în jur și a văzut pantele Muntelui Nisir, unde a poposit șapte zile. În cea de-a șaptea zi, el a trimis un porumbel pentru a vedea dacă apele s-au retras, iar porumbelul nu a găsit nimic altceva decât apă, așa că s-a întors. Apoi a trimis o rândunică și aceasta s-a reîntors, negăsind nimic. În cele din urmă, Utnapiștim a trimis un corb, iar corbul a văzut că apele s-au retras, așa că a zburat în cerc și nu s-a mai întors. Utnapiștim a eliberat apoi toate animalele și a făcut un sacrificiu zeilor. Zeii au venit și pentru că el a păstrat sămânța omului, rămânând loial și având încredere în zei, Utnapiștim și soția sa au dobândit nemurirea, precum și un loc printre zeii cerești

https://ro.wikipedia.org/wiki/Utnapi%C8%99tim

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu mai amesteca "teologii" in discutia asta. Nu discutam de Noe ci de faptul ca toti muntii in afara de cei vulcanici sunt din sedimente subacvatice. Chiar dispunerea in cel mai mare loc cu fosile de dinozauri arata ca toate sunt indreptate intr-o singura directie sau au animalele au fost surprinse alergand in spre locuri mai inalte. Poate fi diferit numai daca dinozaurii nu aveau un fix cu alegratul in spre locuri inalte. Muntii au aparut dupa potop, nimeni nu a supravietuit dupa potop in afara de cei din corabie. Nici nu existau continente separate la vremea aceia. Totul s-a petrecut mult mai rapid decat crezi tu, ani, zeci de ani, maxim sute de ani.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Deci faptul ca toti au aceiasi istorie (poveste) comuna arata in mod clar ca au aceiasi sursa, Noe. Faptul ca unii au trecut totul in mitologie si altii in realitate, nu conteaza.
Nu contrazic povestea brahmana care s-a tot pervertit in India, asta nu arata ca nu era raela ci doar ca s-a transformat in mitologie. Noe nu era evreu, nu se pune asa problema, normal ca istoria sa devina o poveste dupa atata timp cand inca nu exista scrisul.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ce faceau dinozauri alergau? era olimpiada de dinozauri pe vremea aia,misto vremuri, imi pierd timpul cu minciunile tale, tu isi bati joc de mine, eu urasc minciuna si mincinosi ma iei cu vrajeli de astea ieftine, crezi ca eu sunt fraier baiete

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RAY):

Cam asa s-ar deduce daca am crede ce spui tu. Fraier nu te cred, nici nu-mi permit ca altii ci credul si neinformat.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca exista mare si ocean exista si ploaie dar fara astea de unde ploaie?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Prea mult praf fara apa.

| RAY a răspuns:

Nu a existat nici un potop global daca ar fi existat se regaseau fosile ale tuturor animalelor de pe planeta intr-un singur loc, ceea ce desigur nu exista asa ceva, sa fim seriosi exista milioane de speci cum ar fi putut sa intre atatea animale intr o corabie plus hrana lor plus multe, e doar credinta bazata pe nimic
https://istoriiregasite.wordpress.com/2014/02/06/mitul-potopului/
1 – Ai idee ce volum de apa este necesar pentru a-l acoperi?
Acum pe Pamant, toata apa, este aproximativ 1400 milioane km3. Suprafata Pamantului este de 510 milioane km2. De cate milioane de km 3 de apa era nevoie pentru a acoperi TOT Pamantul?
2 – De unde a venit toata apa aceea si mai ales, unde s-a dus?

Apoi, volumul Arcei era de 40000 mc si 8800 mp. Tot Geneza spune ca Noe a luat in Arca din toate speciile cel putin doua exemplare.

3 – Unde au incaput? Unde a depozitat cantitatea uriasa de alimente si apa necesare pentru a supravietuii un an intreg?

4 – Era fizic posibil ca opt oameni sa hraneasca, adape si sa curate dejectiile atator animale?
http://greenly.ro/apa/potopul-lui-noe-mit-sau-adevar-partea-i

https://en.wikipedia.org/wiki/Flood_myth

În vechea Mesopotamia, este relatată lista regelui sumerian

După ce împărăția a coborât din cer... regatul a fost dus la Shuruppak. În Shuruppak, Ubara-Tutu a devenit rege; el a condus pentru 5 sars și 1 ner. În 5 orașe, 8 regi; au condus pentru 241.200 de ani. Apoi, inundațiile au străbătut. [Citare necesare]

Excavațiile din Irak au scos la iveală dovezi ale inundațiilor localizate la Shuruppak (modernul Tell Fara, Irak) și alte orașe din Sumer. Un strat de sedimente fluviale, radiocarbon datat în jurul anului 2900 î.Hr., întrerupe continuitatea așezării, extinzându-se cât mai departe spre nord ca orașul Kish, care a preluat hegemonia după inundații. Ceramica policromă din perioada Jemdet Nasr (3000-2900 î.Hr.) a fost descoperită imediat sub stratul de inundații Shuruppak. Alte site-uri, cum ar fi Ur, Kish, Uruk, Lagash și Ninevah, toate dovezile actuale de inundații. Cu toate acestea, aceste dovezi provin din perioade diferite de timp [12]. Din punct de vedere geologic, inundația Shuruppak coincide cu evenimentul de 5, 9 kilojeară de la sfârșitul peronului mai vechi. Se pare că a fost un eveniment localizat provocat de barajul Kurunului prin răspândirea dunelor, inundarea în Tigris și precipitațiile puternice simultane din regiunea Ninive, care se vărsau în Eufrat. În Israel, nu există dovezi ale unui inundații răspândite. [13] Având în vedere asemănările dintre povestea inundațiilor mesopotamene și contul biblic, se pare că ele au o origine comună în amintirile din contul Shuruppak [14].

Nivelul mării planetei a crescut dramatic în milenii după Ultimul Glacial Maxim
Inundațiile din ultima perioadă glaciară au inspirat mituri care supraviețuiesc până în ziua de azi [15]. Sa afirmat că mitul catastrofal din America de Nord se poate baza pe o creștere bruscă a nivelului mării cauzată de scurgerea rapidă a lacului preistoric al lacului Agassiz la sfârșitul ultimei ere glaciare, acum aproximativ 8.400 de ani.

Geografia zonei Mesopotamiei a fost schimbată considerabil prin umplerea Golfului Persic după ce apele de mare au crescut după ultima perioadă glaciară. Nivelul global al mării a fost de aproximativ 120 m (390 ft) mai mic în jurul valorii de 18.000 BP și a crescut până la 8000 BP când au ajuns la nivelurile actuale, care sunt acum în medie 40 m (130 ft) deasupra podelei Golfului, km × 200 km (500 mi × 120 mi)), regiunea inferioară și fertilă din Mesopotamia, în care se crede că locuința umană a fost puternică în jurul Oasului din Golf timp de 100 000 de ani. O creștere bruscă a așezărilor peste nivelul actual al apei este înregistrată la circa 7500 BP. [17] [18]

Adrienne Mayor a promovat ipoteza că povestea inundațiilor la nivel mondial a fost inspirată de observațiile vechi despre scoici și fosile de pește în zonele interioare și montane. Vechii greci, egipteni și romani au documentat descoperirea unor astfel de rămășițe în aceste locuri; grecii au emis ipoteza că Pământul a fost acoperit de apă în mai multe rânduri, citând scoici și fosile pești găsite pe vârfuri de munte ca dovadă a acestei istorii. [19]

O altă ipoteză este că un meteor sau o cometă sa prăbușit în Oceanul Indian în jurul anilor 3000-2800 î.Hr., a creat craterul Burckle Crater de 30 de kilometri (19 mi) și a generat un tsunami uriaș care a inundat țărmurile de coastă.

La sfârșitul secolului al XVII-lea, au existat speculații faimoase care au reprezentat inundațiile din Genesis prin cauze naturale. Thomas Burnet's Telluris Theoria Sacra (Teoria Sacră a Pământului) a avut apă care se ridica de pe pământul gol. William Whiston, o nouă teorie a Pământului, a afirmat că schimbări majore în istoria Pământului ar putea fi atribuite acțiunii cometelor.

Au fost de asemenea prezentate speculații cu privire la mitul Deucalion, prin care un tsunami mare din Marea Mediterană, cauzat de erupția Thera (cu o dată geologică aproximativă între 1630-1600 î.Hr.), este baza istorică a mitului. Deși tsunami-ul a lovit Marea Egee de Sud și Creta, acesta nu a afectat orașele din continentul Greciei, cum ar fi Mycenae, Atena și Thebes, care au continuat să prospere, indicând faptul că are un efect local mai degrabă decât un efect la nivel regional. ]

Una dintre cele mai recente și destul de controversate ipoteze ale inundațiilor pe termen lung este ipoteza sursei de Marea Neagră, care susține o catastrofă catastrofică în jurul anului 5600 î.Hr., de la Marea Mediterană până la Marea Neagră. Acest lucru a făcut obiectul unor discuții considerabile. [22] [23]

Un fluviu mondial, așa cum este descris în Geneza, este incompatibil cu înțelegerea științifică modernă a istoriei naturale, în special geologia și paleontologia. [24] [25] Pentru a compara: unele dintre cele mai mari tsunami din istorie, rezultate din impactul Chicxulub, acum 66 de milioane de ani, au fost considerate ca au afectat aproximativ întreaga Americă (sau aproape toată emisfera occidentală). [26]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Poveștile inundațiilor din Mesopotamia se referă la epocile lui Ziusudra, Gilgamesh și Atrahasis. Lista regelui sumerian se bazează pe motivul inundațiilor pentru a împărți istoricul în perioade preflood (antediluvian) și postflood. Împărații prefecți au avut o viață enormă, în timp ce viața post-vie a fost mult redusă. Mitul sumeriului sumeric găsit în compilația Dulce a fost epicul lui Ziusudra, care a auzit planul zeilor de a distruge omenirea, ca răspuns la care a construit o navă care la eliberat din apele mari. În versiunea Atrahasis, inundația este un râu fluviu. [3]

În mitologia Genesis a Bibliei Evreiescene, Yahweh decide să inunde pământul din cauza profunzimii stării păcătoase a omenirii. Dreptul lui Noe este dat instrucțiuni pentru a construi o arcă. Când chivotul este terminat, Noe, familia sa și reprezentanții tuturor animalelor de pe pământ sunt chemați să intre în chivot. Când începe floodul distructiv, toată viața din afara arcii pierde. După ce apele s-au retras, toți cei de la bordul corăbiilor au debarcat și au promisiunea Domnului că nu va mai judeca pământul cu o inundație din nou. El face ca un curcubeu să se formeze ca semn al acestei promisiuni. [4]

În secolul al XIX-lea, asyrologul George Smith a tradus raportul babilonian al unui mare inundații. Alte descoperiri au produs mai multe variante ale mitului inundațiilor din Mesopotamia, cu cel mai apropiat cont de cel din Genesis găsit într-o copie babiloniană din epoca lui Gilgamesh din anul 700 î.Hr. [20] În această lucrare, eroul Gilgameș întâlnește pe omul nemuritor Utnapishtim, iar acesta din urmă descrie modul în care zeul Ea la instruit să construiască o navă imensă în anticiparea unui inundații create de zeitate care ar distruge lumea. Nava ar salva Utnapishtim, familia lui, prietenii săi și animalele [6].

În mitologia hindusă, texte precum Satapatha Brahmana și Puranas conțin povestea unui mare inundații [7], în care Matsya Avatar of Vishnu avertizează primul om, Manu, despre inundațiile iminente și îi sfătuiește să construiască un gigant barca. [8] [9] [10]

În Timaeus din Platon, Timaeus spune că, deoarece rasa umană a bronzului a făcut războaie în mod constant, Zeus a fost înfuriat și a decis să pedepsească omenirea printr-un potop. Prometheus, Titanul, știa acest lucru și a spus secretul lui Deucalion, sfătuindu-l să construiască o arcă pentru a fi mântuit. După nouă nopți și zile, apa a început să se retragă, iar chivotul a fost aterizat pe muntele Parnassus [11].

| danut a răspuns (pentru RAY):

1 ) De unde sti tu ce si cum la vremea respectiva nu erau munti ca sa necesite mai multa apa ca acum.
2) Muntii au aparut dupa potop, asta p poti intelege daca te duci si prin muntii nostri unde vezi depuneri marine in varful muntelui.
3) Trebuie sa n-ai habar de HIBERNARE daca spuo ca trebuia un imens volum de mancare. Toate animalele au intrat intr-o stare de hibernare in momentul urcarii in ARCA.
4) Nu a existat pe pamant decat o singura glaciatiune care a avut loc dupa potop.
Restul informatilor spuse de tine sunt doar niste frantezii ateiste mai ales astea cu milioanele de ani. Ai fost tu acolo sa vezi toate cele spuse de tine? (Intrebare partiala pusa de tine).

| RAY a răspuns (pentru danut):

Cate prosti scrii,munti au aparut dupa potop,omule cum poti scrie asemenea aiureli,omule acum vorbim de potopul negat de teologi moderni, evrei( spune ca e metaforic ), biserica catolica( accepta varianta evolutiei ), practic orice om cu creier neaga potopul, acel potop a fost ceva metaforic nu s-a produs la propiu asa cum multe sunt metafore, acest mit e copiat din alte miturii
ce fantezi ateiste exista? ca sunt curios, omule daca nimeni nu a vazut cum s-a produs o crima nu vom gasi in veci faptasul a? omule exista dovezii care se cerceteaza, ai nevoie de creier ca sa gandesti desigur

| danut a răspuns (pentru RAY):

Dreptul tau, pentru unii oameni asta este realitatea si ceea ce spui tu doar imaginatie.
Atata timp cat unii "teologi" doar vorbesc din ceea ce viseaza noaptea nu inseamna decat ca incearca sa armonizeze religile lor aiuristice cu tampenile asa zis stiintifico-ateiste care nu au nici o legatura reala cu adevarata stiinta. Ai dreptate intr-un singur loc, iti trebuie creier sa gandesti.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Biserica catolica nu inseamna aiureli

| RAY a răspuns (pentru danut):

Care tampeni asa zis stiintifico-ateiste care nu au nici o legatura reala cu adevarata stiinta?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

N-ai cu cine discuta. La el "adevarata stiinta" inseamna ce crede secta lui si cine nu zice ca ei nu face stiinta adevarata. Daca iese cap castig eu, daca iese pajura pierzi tu.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dreptate man

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Si totusi, toate astea sunt speculati.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Depinde de "tabata" in care te afli.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu iei de bun tot ce-ti spun unii si altii. Vremea copilariei s-a indepartatfoarte mult de mine.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Tocmai astia sunt cei care spun cele mai mari aiureli, nu credinciosii ci clerul in frunte cu Antihristul (papa).

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ce ai spus tu sau mai bine spus ce ai repetat tu si au spus altii de se cred oameni de stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alegerea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Un potop care care acopera intregul uscat? Asta ar insemna sa acopere varful Everest. Nu exista nici 1% din atata apa. NU a existat nici un potop global. Nici macar campia Mesopotamiei nu poate fi acoperita complet cu apa, caci apa s-ar scurge prea repede in Golful Persic, adica in Oceanul Planetar.

| SG1995 a răspuns:

Nu, cel putin nu la scala globala.

| kar1GaNNN a răspuns:

Da, chiar a existat acum multi ani.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta pentru ca atunci evreii nu stiau care e natura planetei.

| AC4S4 a răspuns:

Da, a existat si a fost global.
Nu stim acum cat timp a fost, daca a fost acum mii de ani sau milioane de ani, sunt detalii irelevante.

| Darkmagic a răspuns:

Nu doar "al lui Noe".
Majoritatea miturilor despre creatie contin "un potop", si fiecare afirma ca acesta a fost global, ca a distrus intreaga lume.
"Intreaga lume", evident cunoscuta atunci, de catre cultura si civilizatia respectiva.
Adversarii "potopului" nu realizeaza doua lucruri (sau sunt atat de inculti incat nu le cunosc):
1. Miturile care au ca subiect "Potopul" sunt imprastiate in lume, prezente in societati care NU au avut contact fizic, spiritual, literar, ex: Potopul lui Deucalion (Grecia), Potopul lui Sotuknang (SUA), Potopul descris de Popol Vuh si disparitia "oamenilor de lemn", (Maya), Potopul din cosmogonia hindusa, s-a.m.d.
2. Exista dovezi geologice despre inundatii de tip catastrofal imprastiate de asemenea, pe intreg globul.
Daca adversarii ipotezei potopului, (fie el local sau global) isi imagineaza ca Golful Persic sau Marea Neagra s-au format prin "topirea zapezilor", pot sa mearga linistiti pe site-ul Arici Pogonici. big grin
Sa spuna acolo ca "Nu a existat niciun potop!" popoarelor ce au fiintat pe actuala locatie a Marii Negre, popoare ajunse oale si ulcele.

Concluzie:
Cu exceptia Egiptului (care avea un cult benefic cu privire la inundatiile repetate ale Nilului), TOATE marile civilizatii au prezente in istoria lor episoade ale unuia sau mai multor potopuri.
Acest lucru, coroborat cu dovezile geologice prezente de asemenea in numar mare si pe aproape intreaga planeta, conduce fara drept de apel spre ideea ca inundatii de tip catastrofal au existat, si vor mai exista.
Sau pentru "inteleptii" de pe TPU, catastrofe se pot intampla numai acum, sa le vada ei, NU si pe vremea unui Noe, unui Masaawa sau a unor Hopi... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| MaTeOGG a răspuns:

Unde s-a dus app oare?
De unde in mos sa construiaaca ASA ceva?
Dupa potop, unde a ajuns Barca?
Cum de animalele carnivore nu au mancat already animal?
De ce Dumnezeu daca omoara e Sf?