| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce sunt mormonii și despre ce este vorba în această religie/sectă?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mormonii sunt o religie crestina in care un profet a adaugat niste carti la Biblie, ca Isus s-ar fi dus in America si ca neamurile de acolo ar fi purtat niste razboaie (cei rai contra celor buni), lucruri care n-au nicio baza istorica sau arheologica. Profetul lor a fost linsat, iar la un moment dat mormonii practicau poligamia (Biserica LDS a renuntat mai tarziu la poligamie datorita faptului ca erau persecutati din cauza asta). Au macelarit niste colonisti aruncand pisica moarta in curtea indienilor, in baza carui eveniment s-a facut si-un film. Se pare ca profetul lor era cam rasist, deoarece n-a scris lucruri placute despre negri, considerati incarnarea sufletelor care au luptat contra lui Hristos, multa vreme fiind exclusi de la a inainta in aceasta religie. Mormonii pretind ca daca urmezi cum trebuie religia lor ajungi un Dumnezeu, adica intri-n rand cu Iehova si Adam. Conform mormonilor, la Judecata de Apoi oamenii vor fi judecati de Iehova, Isus si Joseph Smith. Mormonii trebuie sa poarte lenjerie de corp produsa si binecuvantata de biserica lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au o biblie a lor, cică găsită pe niște table prin pământ în USA, scrisă cu niște litere ciudate, într-un așa zis dialect egiptean vechi, basme, unde ar fi ajuns tribul, seminția pierdută a lui Israel inainte de Columb, așa că Biblia creștină o amestecă cu Biblia lor. Au și un sfânt al lor numit Moroni ( moron înseamnă tâmpit). La ei acasă sunt oameni gospodari, iubesc femeile, întemeietorul lor propovăduia poligamia. Apoi trimit misionari tineri peste tot, și nu își dau seama bieții de ei că au ieșit de pe autostradă pe arătură. Chestie tipic americană de unde se vede că americanii pot fi și în top mondial, și săriți de pe fix, în egală măsură.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Unii dintre multi ciudati care interpreteaza biblia cum li se pare lor ca e kosher. :) https://www.mormonii-stiri.ro/articol/Cine-sunt-mormonii

| milan9 a răspuns:

O alta secta din marea savana a fenomenului divizarii din mandrie in mii de denominatiuni sectante. Dupa toate constatarile se pare ca acestia nu pot fi socotiti crestini.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru milan9):

Ortodoxia nu este religia adevarata, o includ fix cu toate celelalte, aceleasi mitologii si nonsensuri.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Scriptura vorbeste una singura corecta. Foloseste numarul singular pentru Biserica.

| AlexSalling a răspuns:

Niste fiinte de care nu trebuie sa te aproprii. Eu nu fac asta, si fac parte din "rasa" mea.