| Floreenofficial a întrebat:

Salut.Ce trebuie făcut în această viață ca sa ajungem in rai după ce murim? Ce credeți? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să cunoşti şi să respecţi poruncile divine, să te fereşti de păcat, să-L cunoşti pe Dumnezeu cu mintea şi sufletul.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu sa te POCAIESTI si sa faci ce a facut Hristos si toti sfintii lui: Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu [cele ZECE Porunci] si credinta lui Isus.
Daca nu faci asta, NU te mai gandi la Rai.

| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa tii cele 613 porunci, printre care sa sacrifici animale in Templul lui Iehova.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci rai din ce ai.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Să duci o viață pe placul lui Dumnezeu, una morală, cărțile zic că așa se poate ajunge acolo.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Să nu miști deloc. Eventual nici să nu respiri. Orice acțiune e considerată păcat laughing. Până și faptul că pui întrebări pe site-ul ăsta te va duce în iad. Crede și nu cerceta!

| mentholinks a răspuns:

Sa dai spaga la heruvimii care pazesc acolo.

| Panamax a răspuns:

Cred ca mai intai ar trebui construit Raiul ala.
Biserica l-a inventat doar pe hartie.

| RKBlue a răspuns:

Sa crezi in Dumnezeu si in Iisus.
Sa incerci sa respecti pe toata lumea si sa raspandesti cuvantul Lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Matei 5 este un șir de 7 lucruri de făcut pentru a ajunge fericit în Împărăția lui Dumnezeu.

| Whateverrr a răspuns:

Să te întorci la Dumnezeu: să crezi in Domnul Iisus și să-L lași să-ți transforme viața. Noi nu ne putem câștiga singuri mântuirea pentru că ne-am născut păcătoși și nevrednici. Nicio faptă bună nu poate asigura viața veșnica. Iar viața trăită in curăție este o consecință a nașterii din nou.