| anonim_4396 a întrebat:

ce trebuie sa fac ca sa mor in iad, o data ce am fost mantuit, ce sa fac ca sa imi pierd mantuirea?

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragule, sigur vei avea parte de sfarsitul dorit, MANTUIREA este un CADOU (dar) DAR nu il primesti (cadoul) decat in anumite conditii. Conditii pe care INCA nu le-ai indeplinit dovada fiind intrebarea ta asa ca nu-ti mai face griji, mantuirea nu te deranjaza.

| danay72 a răspuns:

Dacă nu aplici ce spune Biblia. Dar mori, nu ajungi în iad, pentru ca in Biblie, iadul se refera la moarte, nu chin veșnic.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Imi pare rau, iadul este chin vesnic, ''si au fost aruncati in iazul de foc si de pucioasa, unde vor fi chinuiti zi si noapte pana la sfarsitul vecilor''

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apocalipsa21:8arata ca aceasta inseamna moartea a doua, nu chin vesnic.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Moartea a doua inseamna moarte in iad, unde sunt chinuiti diavolii, poti intreba orice preot, dar dumnezeu nu vrea sa ajungem acolo, de aceea a venit isus

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt preocupata de ce spune Biblia, nu un om. Omul cand moare merge in pamant, nu in iad sau rai. Eclesiastul9:5,6,10

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa te ajute sa patrunzi cuvantul bibliei

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos. La fel iti doresc si eu. O seara plăcuta!

| xerxes1 a răspuns:

Mantuirea este doar o idee falsa a crestinilor.

| VelaJohnny a răspuns:

Vad ca nimeni nu ti-a adus versete din Biblie ca sa sustina ceea ce zic. Personal, te indemn sa nu ii crezi fara dovezi. Pana la urma, pe ce te bazezi? Pe Biblie sau pe cuvintele unor oameni? Oamenii pot minti, insa Biblia prezinta punctul de vedere al lui Dumnezeu.

| AlexeHellsing a răspuns:

Mântuirea este dobândirea lui Dumnezeu (se poate spune).
Dacă vrei să pierzi mântuirea îți garantez că nu va trebui să-ți faci multe planuri în această privință întrucât nu-i acesta drumul prin care se dobândește.
Altfel spus... dacă nu o vrei nu ți se dă. Mântuirea se cere și se muncește, nu se silește, nu se dă de pomană. Nu-ți mai bate capul că n-ai de ce.

| anonim_4396 explică (pentru AlexeHellsing):

Dragul meu prieten, mantuirea este un dar, un cadou, daca ea se munceste nu mai este un dar si nu mai este nici harul lui dumnezeu, inseamna ca ea trebuie castigata, ea se da fara plata

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Si crezi ca ai muncit-o destul? Argumenteaza.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Mantuirea nu este castigata, ci primita ea este un dar, un cadou din partea lui dumnezeu, daca tu muncesti pentru ea, ea nu mai este un dar si nu mai este har, inseamna ca ea trebuie castigata, uite ce a spus pavel ''caci prin har ati fost mantuiti NU prin fapte''

| AlexeHellsing a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ești nici pe aproape. Dar hai să jucăm totuși după regulile tale...
Dacă este mântuirea este un dar pe care îl primim toți fără să ne străduim, atunci care mai e rostul nostru?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Altul care pescuiește ce vrea din Scripturi...

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Si ce, o fi vina lui ca asa scrie la Carte? Doar n-a scris-o el.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e prima dată când mă plâng de acest fenomen. Dacă ai fi fost activ pe această categorie ar fi trebuit să știi că e vorba de acțiunea de a rupe citate din Scriptură, ignorând restul conținutului, deformând ideea principală, etc...

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Poate ii explici tu contextul. Daca a redat corect ideea in context, n-are nicio vina.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru doctorandus):

?

| mentholinks a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Are pe jumatate dreptate Ion, mantuirea a dat-o Dumnezeu pe degeaba oamenilor alesi de la intemeierea lumii. Cel putin asta zice Pavel. Si aceasta idee este intarita si de Isus cand spune ca cei ce vor crede si se vor boteza vor fi mantuiti (cei ce sunt sortiti sa creada) iar restul osanditi.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru mentholinks):

Pot avea câteva citate de care să mă leg?

| mentholinks a răspuns (pentru AlexeHellsing):

4 În El, Dumnezeu ne-a* ales înainte** de întemeierea lumii, ca să fim† sfinţi şi fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai* dinainte să fim înfiaţi** prin Isus Hristos, dupㆠbuna plăcere a voii Sale,
spre lauda slavei harului Său, pe* care ni l-a dat în Preaiubitul Lui**." Efeseni 1

| AlexeHellsing a răspuns (pentru mentholinks):

Prietene, aici se vorbește despre preștiința lui Dumnezeu cu privire la Întruparea și Învierea lui Hristos și despre creștinătate.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar atunci cand pacatuim noi alungam harul de la noi!

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu exista niciun har. In mod normal ar trebui sa fie duhu sfant care sa te faca sa vorbesti in alte limbi, sa vindeci oameni si sa faci minuni dar nimeni nu a facut astea de mai sus deci in mod clar exista erori in biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Ce credinta aveau apostolii si ce credinta avem noi! Daca am avea credinta cat un fir de mustar macar am putea face minuni!

| VelaJohnny a răspuns (pentru mentholinks):

„Nu exista niciun har" - har ca putere cu care zic multi ca fac fapte extraordinare si minuni nu exista, ci spiritul sfant, cum spui tu. Insa Biblia spune despre „har" care inseamna corect tradus „bunatate nemeritata" din partea lui Dumnezeu in special. Inteleg motivul pentru care ai contrazis-o, insa ai generalizat, cuprinzand si adevarata semnificatie a harului divin, ceea ce ar fi eronat.

| Teffan a răspuns:

O sa se piarda imediat, odata ce iti urmezi natura omeasca si lasi o asa zisa "mantuire" fantasmagorica, care face mai mult rau, decat bine.

| keeldaho a răspuns:

Joci cs 1.6