| LotruNegru a întrebat:

Cred că am ales bine categoria "Religie", deoarece problema este aici. Sunt împreună cu o fată de 3 ani. Eu sunt ortodox, ea este penticostala dar nu e botezată încă. La început ne-am înțeles ca vine ea la ortodocși. Pe pe mijlocul relației, ne-am certat, urmând ca ea sa vina cu alte idei, spunându-mi că nu ne mai împăcăm dacă nu trec la religia ei. Eram într-un moment de slăbiciune și datorită faptului că o iubesc enorm am cedat să ne fie bine deoarece vedeam că ea își dorește acel botez foarte mult. Eu nu prea înțeleg, în fine...
A trecut timpul, acum este însărcinată în 3 luni, pur și simplu am explodat și i-am spus că n-am cum să mă botez la penticostali. Pentru ea parcă s-a rupt lumea. Este pregătită să ne despărțim și să plece de una singură însărcinată. Menționez că eu am un serviciu destul de bun și stabil, ea momentan e la stagiul în care se gândește ce să facă cu viața ei. Avem posibilitatea de a locui singuri, mai pe scurt avem toate posibilitățile, cu un nivel de trai decent, fără figuri de mii de euro. Suntem tineri, 20 ani. Am vorbit cu mai mulți preoți, toți au spus să o las să plec. Nu vi se pare puțin crud? Unde este sufletul meu când stiu ca ea e însărcinată acolo? Sau când se va naște copilul, ce o sa gândesc eu? Sunt foarte sufletist. N-am sânge așa rece încât să plec fără să mă uit în spate. Care credeți că e cel mai bun mod de a rezolva această situație? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| pgoff8500 a răspuns:

Ca om creștin ortodox îți recomand să nu-ți schimbi religia pentru nimeni și nimic în lume. Gândește-te că ai fost botezat creștin ortodox, ai ținut atâta timp ziua liberă duminica, etc... Decizia îți aparține dar de ce să faci un astfel de gest dacă ea nu te iubește? Dacă te iubea cu adevărat, a doua zi se boteza din nou ortodoxă. Până la urmă nu s-a născut penticostală. Tu alegi dar gândește-te la urmări.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pgoff8500):

Nu te botezi penticostal sau ortodox, ci în Duhul Sfânt. laughing

Botezul este mărturia unui cuget curat, cel puțin așa spune Biblia. Acum... nu știu dacă preoții au schimbat învățătura Bibliei, dar sigur nu devii ortodox, penticostal, adventist, catolic, etc. dacă te botezi în cadrul unei clădiri anume sau de un om anume ci devii copil al lui Dumnezeu arătând public faptul că te-ai pocăit(metanoia - ți-ai schimbat valorile răutății în ale bunătății).

Răspuns utilizator avertizat
| LotruNegru explică (pentru pgoff8500):

Până la urma urmei, a ales să meargă pe un drum separat. Dacă mă iubea, venea după tine indiferent de situație. A plecat fără să se uite înapoi.

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Apreciez foarte mult grija ta pentru copil și dragostea pentru ea și dorința de a te căsători cu ea. Eu am părinți penticostali, m=am botezat la penticostali, m/am căsătorit la baptiști, soțul meu fiind baptist, acum suntem parte dintr-o biserică independentă dar unde se practică botezul ca adult. În Biblie scrie cine crede și se va boteza va fi mântuit ( Marcu 16-16).Deci am putea deduce că aceasta ar trebui să fie ordinea. Eu văzând multe situții tensionate ca și a voastră, legate de căsătorie, am ajuns să am îndoieli, în sensul că probail e valabil și că cine se botează și crede va fi mântuit, Am avut o colegă de serviciu care făcea parte din mișcarea Oastea Domnului din cadrul ortodoxiei și a vrut să se căsătorească cu un băiat baptist dar biserica lui a spus că nu-i căsătorește decît dacă se botează și ea.Ea era o fată credinciosă, la Oastea Domnului se face un legământ special de supunerea a vieții lui Dumnezeu ca adult, dar nu botez, se consideră valabil botezul de copil. Totuși, ea s=a botezat pentru a se putea căsători și a spus că a făcut=o doar de dragul soțului ei, pentru că ea considera valabil botezul de copil și a spus că știe că e copilul lui DUmnezeu pentru că a făcut și acel Legământ special la maturitate.Altă prietenă de-a mea era baptistă, botezată la maturitate, părinții ei fiind ordodocși nepracticanți iar soțul ei era de la Spiriții după multe discuții s=au căsătorit în Biserica Ortodoxă, el nu s-a mai botezat, căsătoria fiind oficiată de un preot ortodox afiliat mișcării Spirițillor, am înțeles tot o mișcare ca și Oastea Domnului din cadruul ortodoxiei care bune baza pe citirea Bibiliei și o viață de dedicare față de DUmnezeu. O altă cunoștință penticostală botezată la maturitate dar din familie de ortodocși lejeri, la serviciu a fost invitată în oraș de un coleg de lucru care îi plăcea dar ea i-a spus că ea va ieși cu cineva în oraș doar dacă ar fi vorba de o relație care să aibă ca orizont final căsătoria și în Bibie scriid să nu te înjugi la un jug nepotrivit cu cel necredincios, nu vrea să aibă ca preiten decît un băiat credincios. Băiaul, nefiind bisericos în general, i-a spus că vrea să meargă cu ea la biserica ei, să înțeleagă despre ce e vorba. După ce a mers de câteva ori și a discutat și cu pastorul i-a spus că a înțeles că relația cu Dumnezeu e mai importantă decît căsătoria și că se va gândi și se va ruga să vadă ce face cu viața lui, independent de ea.A citit Biblia, s-a rugat și s-a hotărît că vrea să=și dea sufletul lui DUmnezeu, după cum scrie- Cine mărturisește pe Iisus ca Domn (Stăpân peste viața lui) și crede că Tatăl l-a înviat din morți va fi mântuit( Romani 10-9) S-a și botezat, s-au căsătorit, au trei copii și sunt fericiți. O rudă de-a mea, penticostală, s=a îndrăgostit de o fată reformată dar lipsită de interes față de Dumnzeu, ea voia să se căsătorească, i s/a explicat în ce constă credința, a zis că a înțeles și a vrut să se boteze, apoi s-au căsătorit.Au avut și un copil pe urmă a mers în străinătate la lucru fără soț, l-a înșelat și a divorțat de soț și a spus că botezul de fapt nu a însemnat nimic pentru ea, la făcut doar pentru a se căsători și acum s-a plictisit de soțul ei, așa că pleacă. O altă prietenă penticostală s-a îndrăgostit de un băiat botezat ortodox ca și copil dar neinteresat de cele sfinte ca adult, ea a rămas însărcinată și s-a căsătorit cu el la starea civilă, el nevrând să audă de biserica penticostală. Au avut un băiețel, la început ea n=a mai mers pe la biserică și doar pe la chefuri cu preitenii lui și dumnică, peste un timp ei i=a părut rău că a renunțat la Dumnzeu, a început din nou să se roage, să citească Biblia și să meargăduminica la biserică ceea ce l-a înfuriat pe soțul ei care i-a spus să aleagă ori cu Dumnzeu ori cu el.Ea a spus că la Dumnezeu nu renunță niciodată, așa că el a plecat, lăsînd în urmă un copil de 4 ani implorându-l tati te rog nu pleca.A plecat totuși și s-a căsătorit cu o ortodoxă. Preitena me a, peste câțiva ani s-a căsătorit cu un penticostal, a mai avut o fetiță și soțul a actual- a iubit și primul copil ca și pe fiica lui, deși a păstrat băiatul legătura și cu tatăl lui. Mai important decât unde văcăsătoriți e dedicarea fiecăruia față de Dumnezeu, alegerea de a trăi o viață de comunicare cu EL, pentru că dacă unul e dedicat și celălat nu, apare multă tensiune care aduce nefericire și poate determina chiar divorțul. Eu știu că de exemplu că pastorul penticosta, Vladimir Pustan, care are cele mai ascultate predici în fiecare duminică pe net, îl asculă mulți neoprotestanți dar și ortodocși și din România și de peste tot în lume( a spus că au făcut sondaj și că jumătate din ascultători sunt ortodocși, chiar un preot ortodox din apropiere ne=a spus că el îl ascultă mult) pentru că vorbește foarte interesant și actual, are un dar special, a spus că el căsătorește fetele penticostale cu băieții ortodocși, dacă e convins că e vorba de o persoană dedicată lui Dumnezeu. VĂ sfătuiesc să luați legătura cu el pe net, are fundația Cireșarii, poate chiar ar putea să vă căsătorească. Cea mai importantă e decizia ta de a-ți dărui sufletul lui Dumnzeu, de a crede că sacrificil Mântuitorului Hristos e valabil pentru toate păcatele tale, După cum spune Biblia -Tutuor celor ce L=au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu, născuți nu din sânge9( adică pentru că așa au fost și părinții)nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu, Eu m=aș bucura să aud că ți=ai dăruit sufletul lui Dumnzeu, că vă căsătoriți și aveți o familiețdedicată lui Dumnzeu, indiferent dacă te botezi sau nu și indiferent la ce bisericăvă căsătoriți.

| RAY a răspuns:

Sunt acelasi basme doar ca aia sunt fanatici, manipulatori, iti spala creieri cu basmele lor
https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
https://www.youtube.com/watch?v=c3jzTRedjJ4

ce sa spun aia e si gravida cu copilul tau, daca te iubea cu adevarat facea un sacrifiu dar nici pocaita nu e ca trebuia sa fie virgina in noaptea nunti

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Nu te ajuta bisericile mai cu nimic, pot distruge omul acestea multe din prezent. De unde stie ea ca adevaratul Dumnezeu se afla la ea? Nu stie, crede, la fel si tu. Nu asculta de ciudatii aia de preoti care se inchina la morti, tocmai dupa ei te gasesti sa iti iei sfaturi in viata laughing. Pacat de tine sad, familia este cea mai importanta, nu cearta de copii ca intre voi doi. Asa ca, ramai cu ea, nu va certati datorita unor credinte prostesti, vorbesc serios! Cu placere!

| milan9 a răspuns:

Imi pare pentru aceasta dureroasa incurcatura. Indiferent de varianta el ramane copilul si tu poti sa te ingrijesti de el si de la distanta. Inclin foarte mult sa cred ca si atunci cand ti-a promis initial ceea ce ti-a promis ea stia ce se va intampla, stia ca toata presiunea sectei ei nu o va lasa sa faca pasul acesta.

| mentholinks a răspuns:

Treci la religia ei, nu trebuie sa mai pupi oase, icoane, mana murdara a preotului, etc.

| Panamax a răspuns:

Cel mai inteligent cedeaza.
Eu as trece fara probleme la cultul lor care mi se pare destul de funny.Cantece,voie buna spirit de echipa. etc.
Dumnezeu nu are religie si nu da doi bani pe ortodoxie sau pe oricare alt cult.Conteaza doar ce faci tu ca om, cum te comporti.
Proba este in fata ta.Actionezi cu mintea sau cu inima.
Impins de la spate de indoctrinati dintr-o tabara sau din cealalta.

| Algo098 a răspuns:

Credinta in povesti ireale e in fapt o multitudine de informatii gresite stocate in creier. Cand bagi informatii false intr-un calculator, la iesire tot niste falsuri obtii. Omul credincios e ca un calculator virusat de care nu te poti folosi. Il folosesc doar cei care l-au virusat. Acum cei care v-au virusat pe amandoi, sunt diferiti (religii diferite) si fiecare doreste controlul deplin asupra voastra. Frumos ar fi sa va pastrati fiecare "credinta" (sau sa renuntati ambii la fantezie) si sa mergeti mai departe impreuna, ca se vede ca v-ati inteles bine pana acum. Daca nu se poate, asta e. Inseamna ca nu va potriviti.

Cand ai un calculator virusat, pana nu-l devirusezi nu te poti folosi de el. Daca nu se poate devirusa, il arunci la deseuri refolosibile.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, situatia este complicata pentru ca voi ati facut sa fie asa. Din intrebarea de data trecuta, vad ca deja te gandesti la avort

https://www.tpu.ro/......na-exista/

Nu conteaza ce esti, ortodox, penticostal, baptist, atata vreme cat nu esti crestin tot in iad te duci, poti sa fii de ce confesiune vrei tu. Aceste confesiuni au aparut mai tariuz, pe vreme Domnului Iisus erau doar 2, crestinii si NEcrestinii.
Dumnezeu nu vine si zice ''ia sa vedem, deci care de aici e ortodox/penticostal/catolic sa il duc in rai?''

Doar cine este mantuit prin jertfa Domnului Iisus Hristos poate intra in rasi si i se iarta toate pacatele.
Dar, legat de botez, in biblie nu apare nici o singura data ideea ca un copil este botezat de 2 luni, sau la nu stiu cate saptamani, toti oamenii botezati in biblie sunt cei cu varste la care pot intelege biblia, pentru ca scrie in Marcu 16:16 ''Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit.''
Cine va crede si se va boteza, este vorba de o legere personala, botezul copiilor a aparut mai tarziu initiat nu pe texte biblice, nu ma intelege gresit, nu am spus ca este un lucru rau, este foarte bine si asa, dar nu trebuie lasat un copil cu un viitor distrus doar din simplul fapt al certurilor pe biserici
''a mea e mai buna. Ba nu, a mea e mai buna. Ba nu a mea e...''

Intreba-te singur, ce ar spune Dumnezeu? Lui ii place ca ati curvit si v-ati culcat inainte de casatorie si acum lasati un copil pe lume abandonat, si ramaneti despartiti din certuri, care ar putea fi pretexte pentru ca va este frica de responsabilitatea pe care singuri v-ati dat-o?

1 Samuel 15:22 Domnul spune ''Oare Îi plac Domnului arderile de tot şi jertfele
mai mult decât ascultarea de glasul Său?
Ascultarea este mai bună decât jertfele
şi luarea-aminte la Cuvântul Lui este mai bună decât grăsimea berbecilor.''

Isaia 1:13 ''Nu mai aduceţi daruri de mâncare nefolositoare, căci Mi-e scârbă de tămâie! Nu vreau luni noi, Sabate și adunări de sărbătoare, nu pot să văd nelegiuirea unită cu sărbătoarea! ''

Degeaba facem traditii si ritualuri daca nu ascultam de Dumnezeu, Domnul onoreaza ascultarea noastra, nu traditia.

Vorbiti voi doi, tu si fata si daca intr-adevar va iubiti si va puteti creea un viitor, va casatoriti, intreaba-ti si parintii, vorbeste cu un adult, la varsta ta de 20 de ani, chiar daca ti se pare una matura, iti spun cu toata dragostea ca nu este deloc asa.
Pana acum nici unul din voi nu s-a comportat ca si un crestin, ambii ati curvit, ambii fugiti de responsabilitati, este timpul sa luati o decizie, discutit voi doi prima data, apoi intrebati-va si familia, parintii, si te poti boteza la penticostali, nu este o problema pentru ca ambele religii il slujesc pe Domnul Iisus Hristos, si ambele cred in cruce si in mantuire, sau ea la ortodoxi, oricum nu conteaza mai deloc asta, conteaza sa il urmezi pe Dumnezeu, si sa te botezi dupa ce ai inteles dragostea Lui si vrei sa il urmezi.
Dar botezul biblic, este cel facut la maturitate, nu la 2 luni de la nastere. Nu am texte biblice cu vreun copil mic botezat, toti oamenii botezti de Ioan botezatorul erau barbati, ostasi, femei mature. Eu prefer sa cred ce spune biblia,

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu conteaza ce esti, ortodox, penticostal, baptist, atata vreme cat nu esti crestin tot in iad te duci, poti sa fii de ce confesiune vrei tu. Aceste confesiuni au aparut mai tariuz, pe vreme Domnului Iisus erau doar 2, crestinii si NEcrestinii.

pai la intrebarea mea ai raspuns ca cei 5, 5 miliarde nu se vor duce in iad si vor fi judecati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteți căsătoriți? Dacă nu, atunci nici unul din voi nu este creștin. Nici preotul ortodox, nici învățătura penticostală nu v-a spus să faceți un copil înainte de căsătorie, nu permite nici măcar să faceți dragoste așa că de ce vă bateți capul cu astea? Iar dacă sunteți, o veți rezolva voi până la urmă pentru că sunteți oameni inteligenți.

Cel mai bun lucru de făcut este să vă gândiți la copilul care nu are nici o vină în treaba asta. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că ați greșit cred că știi, relația voastră s-a consumat înainte de căsătorie...dar acum te afli în fața unui fapt împlinit - ești tată al unui copil încă nenăscut. De aceea sfatul meu este să vă căsătoriți, întrucât v-ați atins deja unul de altul și, de asemenea, vă leagă o viață.
Acum... dacă veți hotărî acest pas, unde vă veți căsători? Cred că cel mai onest îndemn în acest sens este rugăciunea. Eu îți pot oferi răspunsul cu alegerea mea dacă aș fi în locul tău...altcineva îți poate oferi perspectiva lui. Dar numai Dumnezeu știe cum e cel mai bine pentru voi. Fii sincer înaintea Lui și El te va călăuzi în așa fel încât să înțelegi voia Lui pentru viața ta!

Eu vă doresc numai bine, înțelepciune de sus și naștere ușoară iubitei tale! Dumnezeu să aibă grijă de voi! happy

Răspuns utilizator avertizat
| LotruNegru explică (pentru anonim_4396):

Până la rugăciune, tu ce ai face în locul meu? Am fost la un preot renumit în țară. A spus să plec fără sa mă uit în spate, ce are ca am un copil, și Stefan cel Mare a avut nu stiu câți. Este un răspuns crud, plec, îmi găsesc o ortodoxă, dar sufletul meu rămâne acolo la copil... înțeleg dacă era situația materială grea era altceva, dar m-a ajutat Dumnezeu sa am un serviciu bun încă de la o vârsta frageda, pot sa întrețin liniștit o familie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LotruNegru):

Respectivul preot ortodox se pare că nu prea pune preț pe principiile creștine... Cum adică ce are dacă ai un copil? straight face
Insiști să afli ce aș face în locul tău? Ți-am spus, cel mai bine este ca tu să cauți răspunsul la Dumnezeu, nu să te iei după ce te sfătuiește unul și altul. Dar îți voi spune, dacă dorești.
Am fost ortodoxă, botezată în biserica ortodoxă, am stat în genunchi în biserică, am sărutat icoane, m-am împărtășit...dar nu L-am aflat pe Dumnezeu în toate aceste lucruri. Așadar, eu aș renunța la ortodoxie cu inima împăcată.

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Si l-ai gasit acum pe Dumnezeu?
Sau inca il mai cauti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o problema aici.Nu problema voastra cât mai mult problema copilului.
V-ati legat unul de altul fara sa vreti prin acest îngeraș nevinovat si, banuiesc eu, l-ati conceput prin iubire, nu prin act sexual.
Nu știu de ce atâta tărăboi pe religie, care mai de care mai speciala în ziua de azi.
Ce treaba are religia cu relatia voastra?
Voi va iubiti prin/pentru religie? Daca nu, fiti gata sa renuntati la ea, fiindca Dumnezeu nu ne cheama la o religie, ci la o viata curata, cumpatata, linistita.
Daca din ambele parti se crede în pers. Domnului Iisus/Isus atunci e mai mult decat o religie.

Aici poti afla mai multe de ce Isus a criticat religia și a mutat-o spre o relatie personala cu El:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Ioan+4%3A19-24&version=NTLR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe sa-mi placa de RAY. rolling on the floor
Deci, stiu si eu o poveste din asta de la tata. Nu a ramas cu o fata care o iubea din cauza religiei. E o mare prostie sa folosesti aceasta "credinta" ca pe un motiv sa separi oamenii. Oamenii nu trebuie sa fie controlati de aceste "carti religioase", sunt pline de conflicte si secrete, facute sa adune oamenii pentru asemenea razboi.
Ceea ce simti inauntrul tau este mai important decat orice spun ceilalti, nu trebuie sa te lasi controlat de nici un preot cand iti alegi "partener de viata".

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu cred că va renunţa la religia ei, şi nici că tu ai renunţa la a ta. Rămân câteva soluţii:
1. Vă împăcaţi şi faceţi cununie în ambele biserici, fiecare rămânând cu religia sa.
2. Vă împăcaţi şi trăiţi doar cu cununia civilă.
3. Încerci să îi iei copilul ( pe căi legale, dacă e posibil) după ce îl naşte.
4. Asculţi de ce a spus preotul, adică plăteşti pensie alimentară. Asta nu înseamnă că copilul nu va cunoaşte cine e tatăl lui sau că nu te va iubi. Te poţi înțelege cu mama copilului ca să vizitezi copilul odată pe săptămână, la două săptămâni, la o lună, la câteva luni, cum poţi...iar dacă pe lângă pensie alimentară vei duce copilului şi câte o jucărie din când în când, sau câte ceva dulce( când va mai creşte un pic), cu siguranţă vei fi un tată iubit şi aşteptat. Sigur, nu doar lucrurile materiale contează, contează şi ca copilul să ştie că părinţii se respectă reciproc (chiar dacă nu sunt împreună) şi că ambii îl iubesc foarte mult. Doamne ajută!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Salut! Trebuie înțeles întâi de unde vine presiunea asta cu botezarea ta, și de ce neapărat la penticostali:
1-Posibil părinții ei să considere că doar penticostalii sunt pe "calea cea Bună".
2-Posibil biserica unde merge ea să considere acest lucru, chiar poate să-i fi impus această condiționare: botezarea ta la penticostali.
3-Nu toate cultele/denominațiunile Evanghelice impun botezarea la biserica lor înainte de căsătorie, dar am observat că se ține cont foarte mult ca ambii să fie pocăiți botezați, altfel apar mereu divergențe doctrinare sau de altă natură, de multe ori stârnite chiar de familiile sau prietenii celor doi tineri căsătoriți.
4-Există și biserici Evanghelice fără cult (nu știu dacă și în orașul vostru), așa că ar trebui să existe o rezolvare amiabilă în acest sens, nu neapărat la penticostali.
5-Important este că vă iubiți, că o să aveți un copil făcut din dragoste (nu din curvie cum se comenta mai sus), mai trebuie doar să găsiți o persoană înțeleaptă care să înțeleagă și să echilibreze balanța între presiunile care se fac asupra ei și nedumeririle/reținerile ce le ai tu referitor la penticostali sau pocăiți în general. Acea persoană va discuta cu ea, familia ei și pastorul de la biserica unde merge ea, pentru a găsi o soluție amiabilă. Dacă îmi spui orașul, încerc să mă interesez cine are experiență și rezultate bune în astfel de situații. Sau puteți să luați legătura cu Vladimir Pustan, el s-a implicat pozitiv în multe astfel de cazuri.
https://www.facebook.com/vladimir.pustan.5.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Citeste viata lui Constantin Brancoveanu (cum a murit)...
Demonstreaza-i ce inseamna sa fi ortodox. Roaga-te lui Dumnezeu sa rezolve El aceasta situatie complicata prin care treci...

| alex598 a răspuns:

În primul rând nu știu ce fel de penticostală e aia care înainte de căsătorie rămâne gravidă. Dar în orice caz biblia este foarte împotriva despărțirii (mai ales dacă e vorba de un copil). Eu zic să încerci să te împaci cu ea cu orice preț.

| LotruNegru explică (pentru alex598):

De ce preotul a spus să plec dacă nu vrea să vină după mine? A spus să-i plătesc pensie alimentara și doamne ajută. Părinții mei sunt la fel, nu sunt de acord cu penticostalii sub orice preț. Toată lumea lupta pentru mine sa NU îmi schimb religia, dar sufletul meu unde este? Să-mi las femeia gravida în 3 luni și sa plec?! Nu cred ca as face așa ceva

| CapDeSfecla a răspuns:

Lasati basmele astea si traiti fericiti.Eu zic sa renuntati amandoi la religiile voastre.