| UnTrecator a întrebat:

Cum este sa fii ateu? Eu nu sunt nici ateu deocamdata si nu urmez vreo religie, insa imi e greu sa cred ca totul a aparut din pura intamplare, pur si simplu random si iata universul, pamantul, iata-ne pe noi, luna, soarele si toate in armonie perfecta. Imi e greu sa cred ca totul a aparut asa pur si simplu din intamplare. La fel imi este greu sa cred ca totul se va termina o data cu moartea noastra. Nu cred ca are cum, ca totul sa fie atat de scurt si o data intrati in groapa totul sa fii luat sfarsit pentru noi, care este rostul? Voi ce parere aveti?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In ce carte de stiinte ai citit tu ca aparut ceva la intamplare? eu cred ca habar nu ai de stiinta de poti afirma asemenea aiureli, pacat ca mergeti la scoala nu se prinde nimic de voi

| UnTrecator explică (pentru RAY):

Daca nu a aparut la intamplare cum a aparut? Oamenii de stiinta care afirma ca totul a aparut din nimic nu sunt deloc putini sa stii. Lasa ca ai tu habar si se prinde de tine totul.

| RAY a răspuns (pentru UnTrecator):

De ce minti ca oamenii de stiinta afirma asta? ce castigi cu asta, minciuna e pacat crestine sti asta, nu credinta te face un om, degeaba esti crestin tot cu caracterul asta ramai

| UnTrecator explică (pentru RAY):

Bai mincinosule, tu minti, impreuna cu "oamenii de stiinta" care astazi afirma ceva, iar maine altceva. Pune mana pe carti si documenteaza-te. Daca ai auzit de Richard Dawkins, chiar el a spus la un momentat ca totul a aparut intamplator din nimic, aceasta informatie este foarte usor de accesat chiar si de cei mai inceti la minte precum esti tu. Google it! Apoi nu ma cunosti, nici nu stii daca sunt crestin sau nu, iar prin faptul ca imi aduci mie atribute fara sa ma cunosti spune multe despre tine ca om si despre faptul cu folosesti informatia. Vai si amar de cei care primesc informatii si le iau in considerare de la persoane ca tine. Si da tu, alaturi de alti oameni ca tine faceti in asa fel sa contraziceti prin asa zisa stiinta tot ceea ce afirma religiile pentru a va realiza interesele voastre perfide. Este imposibil ceea ce spuneti voi, si e de necrezut ca tot din scrierile religioase sa fie fals si tot ceea ce spuneti voi sa fie adevarat. In final vom vedea ce va fi, dar chiar imi doresc sa fie o fiinta superioara noua, un Dumnezeu care sa va chinuie pentru vesnicie pentru ca o meritati cu varf si indesat.

| RAY a răspuns (pentru UnTrecator):

Crestine cand ai citit biblia ultima oara? asa se comporta un crestin ma

| oprescudorin11 a răspuns:

Cel mai usor este sa fii ateu! Te crezi stapanul faptelor tale, nu trebuie sa interactionezi prea mult cu mediul!
Iti faci propriile reguli, daca nu ti l; e respecta altii, : SIGUR CA AIA SUNT VINOVATII!"
Parerea mea este ca Religia are un sens si ca nu se sfarseste totul cu moartea clinica! Suntem o aglomeratie de molecule si chiar stiinta recunoaste ca MATERIA are MEMORIE!
Armonia nu este perfecta daca noi nu participam la ea!
In sens, sa zicem asa, creativ!
Atunci care ar FI ROSTUL INTREBARII TALE?
Atat ma pricep, atat zic(pe scurt).
Succes in cautarea 'rostului'.

| xerxes1 a răspuns:

Mie imi vine greu sa cred ca inca mai exista persoane care cred in povestile pentru copii din Biblie.

| HazelEyes77 a răspuns:

Mie mi e greu sa concep ca tot aceea ce ne inconjoara, miliardele de planete si astrii, universul infinit insasi au aparut brusc din nimic si la intamplare. Trebuie sa fie ceva acolo o Inteligenta Superioara Primordiala care sa fii conceput si pus in practica panul creatiei a tot ce exista dar nu dintr o data ci intr-un timp indelungat greu de imaginat pentru mintea umana. Cred ca totul a evoluat in timp si continua s o faca la infinit. Toate lucrurile create inclusiv fiinta umana tind spre perfectiune si prin urmare necesita un timp infinit ca sa se desavarseasca. Omul nu are cum sa ajunga la perfectiune intr o singura viata care in definitiv e foarte scurta. Existenta omului nu ia sfarsit odata cu moartea trupului deoarece spiritul uman e nemuritor si el nu face decat sa treaca intr o alta forma umana superioara celei precedente dupa un anumit timp. Nimic in univers nu se pierde ci totul se transforma, inclusiv spiritul uman se supune acestui principiu. Asadar asa zisa moarte fizica nu e decat o trecere a sufletului dintr un plan in altul sau dintr o dimensiune in alta.

| RAY a răspuns (pentru HazelEyes77):

Dar ca o aparut un creator din nimic care a creat totul din nimic crezi a? la scoala ce ati invatat de puteti scrie asemenea aiureli cica totul din nimic la intamplare

| UnTrecator explică (pentru RAY):

Da sa stii ca mai repede as merge pe ideea unui creator, decat sa cred ca totul a aparut la intamplare si e in armonie perfecta.

| UnTrecator explică (pentru HazelEyes77):

Sunt de acord cu tine draga Simona sa stii. Eu voi continua sa fiu interesat pana voi afla care este calea cea dreapta si adevarul.

| drutzix a răspuns:

Cum sa fie, e ok.
Armonia e imaginara, m-am saturat de argumentul asta. Daca ai fiinte care se adapteaza la mediu e logic ca totul va parea in armonie, pentru ca s-a adaptat la mediul inconjurator. La fel si cu distanta pamant soare. Daca era pamantul mai departe atunci nu ai fi fost aici sa te intrebi sau poate alte fiinte adaptate sa traiasca in frig ar fi declarat sus si tare - "Uite ce armonie, e logic ca am fost creati"

Dupa vorba lui Mark Twain - am fost mort pana sa ma nasc si nu imi amintesc nimic, de ce moartea ar fi diferita?

Si inca ceva, nu ai aparut din intamplare ai aparut prin selectie naturala.

| UnTrecator explică (pentru drutzix):

De ce spui ca armonia este imaginara, cand o traim si o vedem zi de zi? Asta ar fi un argument ca s-a potrivit totul asa de bine, distanta pamant soare si altele, insa nu e nici pe departe asta adevarul. Unii dintre noi accepta aceasta afirmatie, altii nu se multumesc doar cu atat. Cred ca Mark Twain s-a inselat cand a afirmat cele spuse de tine. Pana sa te nasti practic nu existai, deci nu erai mort. A nu exista este una, si a fi mort este alta. Nu pot spune despre un lucru care nu exista ca e mort, pentru ca ar trebui sa existe mai intai pentru a spune ca este mort. Eu asa cred.

Apropo, ce intelegi prin selectie naturala?

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Dupa mintea lor totul a aparut c prin minune din nimic, asta au invatat la scoala, isi dai seama ce copii inteligenti sunt in Romania

| drutzix a răspuns (pentru UnTrecator):

Mai citeste o data rapunsul meu, nu stiu cum sa il simplific mai mult fara carioci.

Armonia de care spui tu e imaginara pentru ca e doar in capul tau. Pur si simplu nu imi pot da seama unde vedeti voi armonie, cand natura reprezinta o lupta continua pentru supravietuire. Daca natura e asa armonioasa de ce au disparut 99% din speciile care au trait pe pamantul asta? Nimic nu e in armonie, luna se indeparteaza de pamant, galaxia andromeda se va lovi de calea lactee. Mda, ce sa spun, totul e armonios pana nu e. Uita-te mai atent si gandeste mai mult sa vezi ca nu esti inconjurat de armonie, ci exact opusul.

Cat despre Mark Twain, inainte sa te nasti creeierul tau nu exista la fel si dupa ce mori.
Restul daca vrei sa te cred adu dovezi ca exista 'suflet'.

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Mda, argumentul cu armonia mi se pare cea mai mare tampenie.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Crestinismul e o religie narcista, unde individul se pune in prim plan el fiind un semi zeu, totul exista si s-a facut doar pentru ca el sa traiasca in armonie

| Skippy223 a răspuns (pentru UnTrecator):

Traim intr-un haos, si ne adaptam. Nu este deloc o armonie. Trebuie sa realizezi ca tu ca esti un animal pe planeta asta, la fel ca si o balena, la fel ca si un iepure. Faptul ca noi suntem predatorii alfa, si ca dominam planeta, nu inseamna ca suntem chiar atat de speciali. Bacteriile au trait in medii extreme inainte ca atmosfera actuala as fie creata. Pentru acele bacterii, o atmosfera lipsita de oxigen a fost o armonie.

E mult mai frumos sa apreciezi viata cand realizezi ca sansele ca tu sa te fi nascut sunt infinit de mari, 10^2 000 000. Adica la 10 mai adaugi inca 2 000 000 de zero uri. Suntem niste castigatori din nastere, si trebuie sa ne mentinem. Pe langa asta, nu e mai plauzibil sa crezi ca vietatile au fost create in urma unui numar imens de procese, de interactii sub atomice, atomice etc, in decursul a miliarde de ani decat sa accepti ca tot ce vezi tu a fost creat pe moment printr-un... "puf"?
Nu te obliga nimeni sa fi ateu, poti sa fi agnostic, sa nu crezi, dar in acelasi timp sa nu dezaprobi. Fiecare e liber sa creada in ce vrea, dar putini cred cu libertate.
Si in final, fiecare trebuie sa isi gaseasca scopul vietii. In principiu, realizarile noastre trebuie sa aiba o influenta pozitiva asupra viitoarelor generatii, nu? Atata timp cat tu ai asigurat dezvoltarea, si/sau nu ai impiedicat-o, poti sa spui ca ti-ai atins scopul. Pe urma, daca tu ai alte scopuri personale, asta este partea a doua, si te priveste pe tine.

| Luta_Bogdan_2000 a răspuns (pentru drutzix):

Orice punct material se mișcă cu o viteză, deci materia, adică Universul exista in funcție de timp. Timpul, măsurându-se are început. Așadar, Universul are început.
Totul e despre acest început. Adică ce a făcut ca în loc de nimic să fie totuși ceva. Ceea ce e sigur e că "nimicul" nu a existat niciodată, pentru că e absolut imposibil ca din NIMIC să apară TOTUL( diferența dintre aceste noțiuni e că diferența dintre -infinit și +infinit) Așadar idrebarea ce sau cine e acel început.

| drutzix a răspuns (pentru Luta_Bogdan_2000):

De unde stii ca din nimic nu apare ceva? Ai avut vreodata niste nimic?
Ai facut o presupunere.
Raspunsul la intrebare e "Inca nu stim" - in nici un caz nu e "Dumnezeu"

| Luta_Bogdan_2000 a răspuns (pentru drutzix):

In domeniul logicii matematice există un principiu fundamental: CAUZĂ-EFECT. Adică orice entitate există că urmare(efect) al acțiunii unei alte entități (cauza). Așadar e imposibil ca vreodată "nimicul" să reprezinte o cauză.

| heracles a răspuns:

Hm, daca am stii totul,ar disparea tot farmecul si taina vietii,, si am muri de plictiseala, am zice ''a da stiu murim, ne ducem la doamne, doamne, si vom trai fericiti in veci. iar altii se vor duce in iad, si vor arde acolo, ca de, n-au fost cuminti, biblia dupa parerea mea a fost scrisa dupa imaginatia omului.asa dar nimeni nu stie absolut totul, si este mai bine asa, e mai palpitant, nu? laughing

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

ATENTIE! Majoritatea ateilor sunt usor rataciti. Eu sunt ateu si cred ca exista un Dumnezeu. Dar nu cel biblic. Cred ca noi nu avem habar de adevaratul creator si nici nu ar trebui. Si mai cred ca nici lui nu ii pasa de faptele noastre la modul stau pe nor si notez tot ce faceti laughing) Pe bune frate ne.a facut sa traim si atat.
Ateu= individ care nu crede in dumnezeu sau in alta divinitate. Deci faptul ca nu cred in d. zeul asta biblic ma face ateu... si faptul ca totusi cred ca o forta ne.a creat nu ma fave ateu. Cred ca sunt un ateu paradoxal. laughing)

| Luta_Bogdan_2000 a răspuns (pentru Allin_Zallin_1992):

Dacă credeți într-un Creator, înseamnă că admiteți că și noi oamenii am fost creați de acest Creator. Atunci, ganditi-va vă rog de ce am fi fost concepuți cu nevoia de a cunoaște răspunsurile la marile întrebări precum: "De ce existăm", "Cine sau cum este Creatorul". De asemenea, noi nu doar existăm oricum, noi trăim mereu in căutarea fericirii noastre și a celor dragi, am fost creați să iubim și să fim iubiți la nesfârșit. Dacă noi, creaturile, iubim dar cel care a creat iubirea? Nu este oare cu mult mai presus? Astfel, cu siguranță există răspunsurile la întrebările de mai sus. Trebuie doar să le căutăm unde trebuie.

| RAY a răspuns (pentru Allin_Zallin_1992):

Esti ateu dar crezi ca exista un creator haaaaaaaaaa esti deist omule

| Allin_Zallin_1992 a răspuns (pentru Luta_Bogdan_2000):

Nu am spus nici o data ca nu am fii creati de cineva. Viata in sine este foarte compmexa ca sa fi fost creata de cineva. Spun doar ca oamenii traiesc cu frica de dumnezeu (cel biblic) si asta pana in clipa mortii. Nu este ok. Si ca sa iti raspund la intrebare cred ca noi am fost creati cu scopul de a acumula experiete si cunostite. Faptul ca alegi sa faci bine sau rau tine de tine de cat de OM esti. Cele 10 porunci ar trebui respectate din puct de vedere rational su religios.

| Luta_Bogdan_2000 a răspuns (pentru Allin_Zallin_1992):

Exact! Sunt foarte de acord cu dumneavoastră. Scopul nostru este cunoașterea. Astfel Creatorul ne-a oferit un creier cu o capacitate infinită (in prezent folosind doar 0, 01% din capacitatea totală) Așadar, evident noi oamenii am fost creați să trăim mult mai mult decât în prezent, ba chiar veșnic. Deci se pune întrebarea: De ce murim? Dintotdeauna omul a fost in căutarea veșniciei. Unde credeți că putem găsi răspunsul rațional la această întrebare?- in Biblie.

| Allin_Zallin_1992 a răspuns (pentru Luta_Bogdan_2000):

Vesnicia. Se spune ca corpul este o carcasa care ne limiteaza si ne supune unor conditii. Tot ce exista este materie si materia este energie. Energia nu se risipeste ea nu poate disparea. Poate suntem niste fiinte energetice o maaa de energie care experimenteaza diferite existente prin univers. Poate am ajuns la planeta asta si am spus : " As vrea sa experimentez aceasta forma de viata " si asa ne.am procopsit aici. Atentie am spus POATE. dar oricum prin exemplul de mai sus inseamna ca suntem nemuritori pentru ca suntem energie. Deci nemurirea o avem deja.

| Luta_Bogdan_2000 a răspuns (pentru Allin_Zallin_1992):

Apreciez mult importanta nuanțare: POATE. Dar nu credeți ca ar trebui să existe un etalon al realității, un reper al adevărului? Evident, un adevăr absolut există. Iar dacă admiteți că totul provine de la un Creator, nu deține oare El acel adevăr? Cu siguranță, le el este cheia cunoasterii exacte ( fără un POATE). Dar cum comunică El cu omenirea? Toate dovezile arată că prin Cuvântul său inspirat, Biblia. Iar informațiile pe care ni le dă Creatorul, s-ar putea să vă surprindă.
- În tot ceea ce a fost creat, Biblia ne arată că nu există numai ființe materiale, ci și spirituale (adica imateriale, o formă de energie).
-Totul are un Început, inclusiv formele de energie. Deci totul, exceptând acel început, poate să nu mai existe, revenind la starea inițială de inexistență (=moarte).
Gândiți-vă, vă rog, la axa numerelor. Exact acesta este principiul existenței: +=existență (viață) BINE, - =inexistență (moarte) RĂU. Granița sau reperul
dintre BINE și RĂU este punctul 0( Creatorul, cel care există dintotdeauna) Așadar El este cel care stabilește ce e bine si ce e rau. Conform legii universale, de mai sus, cine incalca porunca Sa trebuie să moară. Iată de ce noi astazi murim, desi am fost creați să trăim veșnic, nu ca energii, ci ca materie. Astfel, toate ființele create, fie energii, fie materie, se supun aceleași legi a posibilei inexistențe.
Întrebare: noi, oameni vom putea vreodată cunoaste din nou vesnicia, aici, pe Pământ? Creatorul ne spune că, DA.