| constanta_draghici a întrebat:

Cum sa reusesc sa meditez? Cum gasesc acea pace, liniste pe care o poti obtine prin meditatie?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este treaba usoara. Sau este. Asta depinde de fiecare persoana in parte.
Probabil ai auzit de acea "pace" peste pe unde citeai despre meditatie si ma gandesc ca vrei sa simti acel sentiment "magic" care te inconjoara.

Trebuie sa stii in primul rand, ca nu tot ce scrie pe acolo se respecta, totul este influentat de diversi factori, cum ar fi alimentatia, mediul inconjurator si starea ta psihica. Dupa cum vezi, acest mediu poluant, alimentatia neadecvata si gandurile care circula nonstop prin capul nostru, fac ca acest proces de meditatie sa fie unul greu.

Dar sa revenim. Poate nu o sa simti acea pace niciodata, dar sa fii sigur/a ca asta nu o sa fie nici o problema, pentru ca daca meditezi si iti vine in cap gandul ca nu simti odata acea pace, deja ai un gand si gata... totul s-a dus. Cu toate ca nu se duce chiar totul, atunci cand nu o sa te mai intrebi cum sa simti acea pace, atunci o sa o simti.

Acea pace poti sa o simti oricand, nu numai cand meditezi. Poti sta nemiscat, poti sa nu faci nimic, poti sa nu te gandesti la nimic, poti sa citesti o carte, sa gatesti sau sa te uiti la ceva. Indiferent ce faci, atunci cand in mintea ta nu mai circula nici un gand, nici o graba, totul se vede altfel.

Sau incearca aceasta tehnica. Incearca sa stai pur si simplu, in pat, pe scaun sau afara, fara sa te distraga nimic. Gandeste-te la cum ar fi lumea, daca nu ar exista nimic, nici un om mai bogat ca altul, ziua de maine nu ar mai veni, nu ai avea nevoie de mancare sau de apa, nu ar exista nimic care sa te faca sa nu pierzi acum timpul, totul ar fi in egala masura si in armonie, nu ar exista nici un telefon sau Facebook pentru ca tu acum sa ridici telefonul si sa te uiti la el. Pe scurt... nu ai nimic de pierdut. Cand o sa fii constient/a de acest lucru, cum ca nu ai nimic de pierdut, chiar si pentru 1 secunda, o sa simti acea pace, pentru ca ce altceva mai ramane in tine?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un necredincios întreabă pe o femeie penticostala care avea in jur de 80 de ani, si doar patru clase primare, de ce tot citește in Biblie de atâția ani si inca continuă sa citească? Răspunsul femeii a fost: " Daca nu citesc in Biblie in fiecare seara înainte de culcare, la ce sa meditez pana adorm?"
După mine si alti creștini aceasta este cea mai buna cale prin care poți obține pacea si linistea care vine de la Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Acest necredincios era ortodox te pomeni propaganda sectara