| salutadw a întrebat:

Salut! Daca Adam si Eva au fost primii oameni de pe pamant asta inseaman ca toata populatia din ziua de azi a inceput de la ei, asta inseamna ca cu toti suntem o familie?

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Adam si Eva sunt personaje de poveste fantezista, puerila, primitiva si absurda. Vietuitoarele, inclusiv omul sunt rezultatul proprietatilor materiei si evolutiei in timp prin selectie naturala.

| CostinAlamariu a răspuns:

Exact

| StrongHeart a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic așa ar trebui dar practica ne omoară.

| slayer09 a răspuns:

Da, esti perspicace big grin. toti suntem frati si surori.

| Kamiyashiro a răspuns:

Adam si Eva nu au fost primii oameni pe Pamant. Adam si Eva au avut in jur de o suta de descendenti. Si reprezinta un program evolutiv pe planeta noastra, iar astazi este principalul program de evolutie.
Existau bastinasi locali organizati in triburi in toate zonele pamantului la venirea lor cand au infiintat Gradina Edenului. Unele triburi au evoluat separat fara sa fi auzit vreodata de Gradina Edenului cum sunt civilizatiile de pe continetele americane sau asiatice. Totusi programul evolutiv adus de Adam si Eva s-a raspandit pe toata planeta de-a lungul mileniilor si azi de aceea reprezinta unul important.
Nu suntem toti o familie, exista rase diferite intre ele si rase de oameni in care fiecare are programul sau de evolutie.
Ca oamenii se combina intre ei din aceste diverse rase nu reprezinta o garantie ca ne-am unit toti intr-o mare familie unica. De aici provin majoritatea conflictelor in lume, ca fiecare vrea ca programul sau de evolutie pe planeta sa fie cel dominant.

| Theologos a răspuns:

Da, toți suntem o familie. Din punct de vedere teologic, existențial (care este și planul care ne interesează) vezi:
- principial: https://www.chilieathonita.ro/2021/06/08/cati-oameni-a-creat-dumnezeu/
- existențial: https://www.chilieathonita.ro/......-acestuia/
- efecte secundare: https://www.chilieathonita.ro/2021/06/20/moartea-lipsa-de-intelegere/
- științific, chiar dacă încearcă să o „cârpească" și este discutabil: https://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve