| banditul007 a întrebat:

Dacă este un cuplu cu religii diferite și vor să se căsătorească dar vor să-și țină fiecare religia în parte și își iau doar starea civilă, pentru că nu se convertesc la religia celuilalt, poate să țină acea căsnicie?

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Casatoria "poate" sa tina DAR nu este recomandata deoarecee vor apare SIGUR conflicte inter religioase.
Niciodata un neoprotestant nu se va casatori cu un ortodox sau catolic deoarece nu sunt acceptate aceste casatori in cazul cultelor respective. In cazul ortodocsilor sau catolicilor se va incerca sigur un "botez" ascuns in cadrul casatoriei DACA celalalt sot nu este de aceiasi confesiune. In esenta nu se pot face decat casatori fara implicarea Biserici dAR daca se afla vor urma consecinte pana la excludere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai, daca se iubesc nu vad ce treaba are religia cu asta. Oricum casatoria la starea civila conteaza...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, această căsătorie poate să țină.
A mea ține din 72.

| Celcestietot a răspuns:

Păi și copilul, va fi botezat sau nu, el de ce religie aparține? Gândiți-vă măcar la copil, ce se va întâmpla cu el.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

O casnicie poate sa tina chiar si intre un pagan si un crestin, daca crestinul poate sa rabde toate incercarile prin care v-a trece.Biblia zice ca daca o sotie are un sot necredincios si vrea sa traiasca cu el o poate face, nu e pacat. La fel daca un sot are o sotie necredincioasa si vrea sa traiasca mai departe cu ea o poate face nu e pacat. Iar concluzia este : sotia crestina, reapectiv sotul crestin isi pot mantui prin rabdarea lor sotul, respoectiv sotia.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar de ce acesta discriminare?
De ce " daca crestinul poate sa rabde toate incercarile prin care v-a trece"

De ce si nu "daca ateul va putea sa rabde"?

de ce? de ce?

Poate vrei sa spui ca crestinul e mai slab... hmm, asa se explica. da da, corect.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Un crestin nu se ocupa cu lucruri care ar putea sa intarate la manie pe un necrestin. Dar un pagan, din fire e predispus sa il tortureze pe un crestin, poate si datorita faptului ca vrea sa-i testeze credinta. Dar cine va rabda pana la sfarsit va fi mantuit! Crestinii nu sunt slabi, din contra toata lumea se mira cum rezista. Dar deviza lor este : "Pot totul in Hristos care ma intareste!"

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Un crestin nu se ocupa cu lucruri care ar putea sa intarate la manie pe un necrestin"

amuzant

"Dar deviza lor este : "Pot totul in Hristos care ma intareste!""

Eu chiar cred ca deviza e... crede si nu cerceta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Ba chiar cercetam! Acesta este si motivul pentru care si crestinii intre ei sunt dezbinati. In schimb nu exista ura, cum exista intre un ateu si un crestin. Cand nu mai aveti argumente il ignorati, asta pe TPU, daca la-ti vedea in realitate nici nu vreau sa-mi inchipui ce ar iesi la o discutie contradictorie.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aaaa, interesant cum cercetati si nu ati descoperit niciunul nimic.

vezi ca aici pe TPU e fix invers, toti habotnicii dau ignore

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Cati habotnici sunt pe TPU? Sa vad daca mai sunt care inca nu ma-au ignorat.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sunt suficienti, tu esti unul spre exemplu. Da na, nu te puteai ignora

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Cand nu ma mai suport inchid contul!

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Suntserios este pus mereu pe ceartă, îți pierzi tot timpul cu el, mai bine dă-i ignore. Orice vei spune, el va nega tot timpul.

| Panamax a răspuns:

Religia ar trebui sa uneasca oamenii nu sa-i desparta.
Iisus a fost evreu si nu a zis ca ar vrea sa-si schimbe religia sau sa creeze alta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Panamax):

Isus ne-a avertizat ca nu a venit sa aduca pace pe pamant ci dezbinare. "De acum incolo din cinci care vor fi intr-o casa doi vor fi impotriva a trei si trei impotriva a doi..." Isus a venit sa ne arate ca se poate trai dupa voia lui Dumneze si ca nu e greu lucrul acesta. In schimb ne-a avertizat ca vom fi urati de toata lumea daca traim dupa modelul Lui. Asa ca de vreti de nu vreti, fie ca va dati seama sau nu noi cei de pe tpu.ro implinim profetia lui Isus! Exista dezbinare, ateii impotriva crestinilor si crestinii impotriva ateilor. Macar de v-ati da cu seama de lucrul acesta!

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iisus a incercat o revolta si i-a mers prost.A murit agatat pe un stalp impreuna cu alti doi zeloti.

| Mircea08 a răspuns:

Daca au religii diferite vor avea un motiv in plus ca sa se certe

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mircea08):

Daca sunt normali la cap, nu va fi motiv de cearta. Vara-mea a facut de exemplu ceremonie religioasa si la catolici, si la ortodocsi. Copilul nu mai stiu in ce rit l-a botezat, nu e ca si cum ar conta asta. @Panamax: Ce zici tu se aplica la credinta, poate. Religia e doar despre dezbinare, manipulare, si "dumnezeul meu e mai mare ca al tau". Si despre bani. FOARTE MULTI bani.

| Mircea08 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ceea ce spui tu este ceea se practica in realitate. A fi crestin inseamna cu totul altceva. Uite iti scriu mai jos ce insusiri au crestinii, si cand spun ca le au inseamna ca fac parte din felul lor de a fi, nu ca se straduiesc sa le respecte :
"Sa fie iubitori de parinti,de apropiati si chiar de vrajmasi,milostivi,blanzi,cinstiti, drepti, modesti,cu inima curata, facatori de pace, care au in suflet dragostea, bucuria, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,înfrânarea, neimpovarati de nici o grija, nefatarnici, iubitori de adevar,care nu defaimeaza, nu umbla cu inselatorii,nu tulbura, căutaţi pacea cu toţi,nu umbla cu mestesugiri ascunse, rusinoase,fara viclesug, fara partinire,iertatori,isi iubesc aproapele si isi pun sufletul pentru. prietenii sai, care lucreaza intotdeauna ca pentru. Domnul nu ca pentru. oameni. care nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr."
(Extrase din Evanghelie)
"Indepartati mânia, iuţimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de ruşine din gura voastră,
nu fiti plini de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini
de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de hotii, de purtări rele, bârfitori, grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeţi, trufaşi, inchinatori la idoli, lăudăroşi, născocitori de rele, neînţelepţi, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă, hrapareti, betivi, defaimatori, iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, cruzi, neiubitori de bine, trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, si altele ca acestea cum ar fi desfrânarea, necurăţiea, destrăbălarea, Închinarea la idoli, fermecătoria, vrajbele, certurile, zavistiile, mâniile, gâlcevile, dezbinările, blestemele, eresurile, pizmuirile, uciderile, beţiile, chefurile"
( Extrase din Evanghelie)
Crestinii nu dezbina, diavolul dezbina, el a dezbinat biserica lui Iisus si a facut din ea mai multe biserici (religii) cu alte invataturi diferite de invatatura creatina. Acest lucru se stia ca va fi inca de la inceputul crestinismului :
"Căci eu ştiu aceasta, că după plecarea mea vor intra, între voi, lupi îngrozitori, care nu vor cruţa turma. Şi dintre voi înşivă se vor ridica bărbaţi, grăind învăţături răstălmăcite, ca să tragă pe ucenici după ei."
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 20/29, 30)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mircea08):

Incepusesi bine si ai ajuns la scuza penibila cu diavolul... fara diavol, bisericile crestine ar muri de foame.

| Mircea08 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu unde ai vazut scuza cu diavolul, dar stiu sigur ca va veni o vreme in care diavolul si toate celelalte ale lui nu vor mai exista niciodata. Crezi ca vor muri crestinii de foame, obligati fiind sa traiasca vesnic fara diavol?
Nu sunt mai multe biserici crestine. Iisus are o singura biserica :
"Ioan 10:16 Mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, şi va fi o turmă şi un Păstor."

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Religia e doar despre dezbinare" - De ce?

Hai sa zicem ca avem un cuplu. Unul e vegetarian, celalalt nu.
Intr-o zi nevegetarianul pune problema ca vegetarianul sa manance carne. El refuza si se despart din cauza asta. Din asta deduci ca vegetarianismul e doar despre dezbinare?
Cam asa e si deductia ta cu privire la religie. Insa, religia e mult mai serioasa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Majoritatea religiilor isi pun singure eticheta de veridicitate si unicitate si ii picteaza pe ceilalti ca pe niste impostori, eretici, samd. Daca eu ajung la concluzia ca imi e mai bine sa nu maninc carne nu incep instant sa ii consider pe ceilalti idioti. In functie de n factori, doi indivizi pot avea nevoi nutritionale diferite si unul poate sa o duca bine-mersi ca vegetarian, iar celalalt poate fi la fel de sanatos ca si omnivor. Vegetarianismul nu are in spate o firma care face bani pe baza lui. Daca ar fi asa, fii sigur ca ar incepe sa duca campanii peste campanii si sa infiereze criminalii care maninca animale sau exploateaza animalele pentru oua si lapte.

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar nu e vorba despre unicitate, veridicitate, eretici si altele.
E vorba despre niste valori. Poate ai si tu valori la care nu poti renunta. Daca s-ar intampla in viitor ca partenerul de viata sa aiba o valoare opusa cu a ta si sa trebuiasca sa renuntati la una?
Poate cineva din exterior ar zice usor "mare branza, nu e important, nu prea conteaza, renuntati la oricare".
In unele cazuri sunt si solutii de mijloc. Insa, in cazul botezului unui copil nu exista solutie de mijloc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Valorile pozitive, non-fantasmagorice ale religiilor sunt in general aceleasi: fii bun cu aia din jur, pe scurt. In cazul botezului exista solutie de mijloc: NU IL BOTEZI. Ce, botezul il face imun la ceva? Mai degraba il vaccinezi si nu il botezi, decat invers.

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Botezul este o traditie de baza in Biserica Ortodoxa si in cea Catolica.
Nu este o solutie de mijloc pentru un cuplu ortodox-catolic.

Dupa cum am spus, tu, din exterior zici usor ca nu ajuta la nimic. Poate asa o fi. Dar pentru respectivul cuplu are o valoare, iar un ortodox/catolic exclude cu siguranta varianta de a lasa copilul nebotezat.

"Mai degraba il vaccinezi si nu il botezi, decat invers." - Care e legatura? Era vorba despre botez, nu despre vaccin.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Cel putin 70% dintre cei ce se declara de o anumita confesiune o fac din comoditate. La fel si cu mersul la evenimente sinistre gen pomeni, slujbe de pomenire, botezuri. Legatura intre vaccin si botez era fix apropos de utilitatea respectivului act. De riscuri nu mai zic. Cred ca au murit mai multi copii inecati la botez decat in urma vaccinului la noi...

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Atunci de ce isi bat asa mult capul cu casatoria?
70% se declara de o confesiune doar asa, din comoditate cum ai spus tu. Dar e culmea, cand e vorba de unde vor face cununia sau unde vor boteza copilul, tin neaparat sa o faca in biserica lor. Dintr-odata devin credinciosi 100% si nu vor sa renunte la credinta lor. Desi, pana sa apara aceasta problema nu le-a pasat de confesiunea din care fac parte.

E de inteles ca vrei neaparat sa ai cununia in biserica ta, copilul sa fie botezat in biserica ta daca tu chiar esti credincios al acelei biserici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Din acelasi motiv si cu casatoria. Ca au neamuri si din 2 familii de parinti ai unora de varsta casatoriei acum e foarte greu sa nu fie macar una care sa comenteze ca fis si cir si mir. Asa ca tinerii insuratei isi baga picioarele si o fac si pe aia ca sa le taca gura babacilor. Stiu personal nenumarate cazuri de genul asta.

| Helper07 a răspuns:

Nu stiu, dar nu e recomandata

| unvecin a răspuns:

„Merg oare doi oameni împreună fără să fie învoiți?" (Amos 3:3)

| sadrian46 a răspuns (pentru unvecin):

Da, merg. Învoirea inseamnă să permiți celuilalt să creadă în ceea ce dorește. Deci merg. Numai la Amos nu merg.