| Geanin a întrebat:

De 4 luni imi conving un prieten cu ideile ateiste, (sunt ateu :3)si de la incepu am vazut ca tot zice ca exista, acum nici nu zice ca nu exista, dar nu prea mai are aceia credere si a ajuns angostic.

E bine ce am facu?

36 răspunsuri:
| AndreiHcK a răspuns:

Nu e bine...fiecare are dreptul sa creada in ce se simte mai bine, insa faci mult mai mult rau daca incerci sa-l influentezi

| 20ionel20 a răspuns:

Sa ii schimbi credinta unui om mi se pare un lucru destul de rau tu nu crezi?

| BlackSulphur a răspuns (pentru AndreiHcK):

Si este dreptul lui sa se lase influentat de asemenea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. L-ai dezradacinat din credinta lui si va fi debusolat. Tu, ateu, esti bine inradacinat in necredinta ta. Asta iti este un punct de reper/sprijin/refugiu, care te ajuta. Lui, ce i-ai lasat?

| HolyPotato a răspuns:

Faptul că nu crede sau crede în Dumnezeu ar trebui să fie alegerea lui personală. Îți poți exprima liber propria ta părere, dar nu să o influențezi pe a lui.
"PrunculSoarelui" are dreptate.

| Stefi21 a răspuns:

Hm,bine si rau.Pentru ca de unde stii tu ce e bine si ce e rau pentru prietenul tau? Sau mai bine:cat de mult conteaza pentru tine daca prietenul tau e ateu sau crestin? Apoibig grinaca tu te inseli si el are dreptate? Ar mai fi:Ce i-ai dat in locul ideilor pe care ai vrut sa i le iei? Si inca una:Nimeni nu ar trebui sa intervina in viata altuia mai ales cat acel cineva nu ti-a cerut-o cu atat mai mult prietenii.Ce zici?

| EmaS a răspuns:

Tine-o tot asa si o sa va pocaiti amandoi!

| RAY a răspuns:

E foarte bine sasi expui cea ce crezi prietenului tau, dar nu sal obligi sau sal bazai mereu cu ateismul, daca e o persoana deschisa la minte singur isi va gasi calea asa poate isi spune doar ca sa scapa de aceste discuti, nu incerca sa convingi pe nimeni, lasa fiecare sa creada in ce vrea

| milan9 a răspuns:

Tocmai te lauzi cu faptul ca ai PIERDUT UN SUFLET...

| CapitanuSemafor a răspuns (pentru AndreiHcK):

Fiecare are dreptul sa fie ajutat sa nu mai creada in prostii imbecile lipsite de logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Si daca mai vrei sa mai pui intrebari pe aici renunta la greselile gramaticale.

| SweetAl3x a răspuns:

Da' pe tine cu ce te deranjeaza ca el crede in Dumnezeu?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

Doare sa stii ca e un om in minus care trebuie sa doneze bani in cutia milei din biserici este? Lasa frate ca, stiu eu ca oricum barbatii cica nu prea lasa, femeile baga tare... stai chill femei sunt destule

| PedoBarbie a răspuns:

E foarte bine.

| Thunderstruck a răspuns (pentru HolyPotato):

Ar trebui sa le fi spus parintilor baiatului influentat asta.Inainte sa-i inradacineze aceasta "boala" in creier, numita religie. Desigur, n-am nimic cu religiile pasnice, zic asta doar pentru ca tu, si foarte multi alti crestini, nu realizeaza ca o persoana se naste atee si e manipulata de la varste fragede de parinti.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa le fi spus parintilor baiatului influentat asta.Inainte sa-i inradacineze aceasta "boala" in creier, numita religie. Desigur, n-am nimic cu religiile pasnice, zic asta doar pentru ca tu, si foarte multi alti crestini, nu realizeaza ca o persoana se naste atee si e manipulata de la varste fragede de parint

| Thunderstruck a răspuns (pentru 20ionel20):

Ar trebui sa le fi spus parintilor baiatului influentat asta.Inainte sa-i inradacineze aceasta "boala" in creier, numita religie. Desigur, n-am nimic cu religiile pasnice, zic asta doar pentru ca tu, si foarte multi alti crestini, nu realizeaza ca o persoana se naste atee si e manipulata de la varste fragede de parinti

| sabrina103 a răspuns:

D-abia ai ajuns la varsta cand ti se formeaza gandirea abstracta si deja te crezi formator de opinie.

| milan9 a răspuns:

Ca şi când era suficient faptul că aveai responsabilitatea propriului tău suflet pe care îl aşteaptă veşnicia, vei mai avea şi o conştiinţă veşnic apăsată de faptul că ai mai nenorocit încă un suflet, poate pentru totdeauna...
Extraordinar... nu? sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru HolyPotato):

Multumesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"Tocmai te lauzi cu faptul ca ai PIERDUT UN SUFLET..."
Cand trupele de religiosi bantuie cu tot felul de materiale religioase pentru convertire la religia lor inseamna ca recupereaza suflete pierdute in celelalte religii?

| Hombre a răspuns:

Sunt ateu, sa nu mai faci presiuni de lunga durata ca acesta nicio data asupra nimanui, mai mult il dezorientezi.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Oare care va fi urmatorul ateu care se va converti?!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Eu, cu o conditie, o ghidusie cu tine in jacuzzi.winking

| Dandanache a răspuns (pentru milan9):

Asa e. Omul de fapt se lauda, nu are mustrari de constiinta. Avand in vedere insa ca nu stie sa se exprime si nici sa scrie corect, pozitia lui calauzitor spiritual e foarte improbabila. Daca personajul de care vorbeste chiar exista, inseamna ca e atat de naiv si susceptibil incat si un balon spart i-ar fi putut cutremura credinta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru 20ionel20):

Biserica creștină nu face la fel cu cei care nu cred în zeul lor? Nu încearcă să-i schimbe credința, mai ales dacă e ateu sau agnostic?

| PancuVictor1994 a răspuns:

Nu.El are dreptul sa aiba ce religie vrea.Tie ti-ar conveni daca ti-as vorbi tie 4 luni despre crestinism? Lasa-l in pace

| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Asta si pentru ca definitia ateismului pe site urile crestine si in dex e una gresita, ateismul e doar lipsa teismului nu afirmatia ca nu exista dumnezu, e o lipsa de credinta, bie eu m-am convins si mereu ma conving cand vad copii care sunt bonavi ca dumnezeii nu exista, ateism gnostic

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas sincer eu nu mas interesa care ateu se converteste ca sa fie ca majoritatea cu numele m-ar interesa majoritatea care e crestina cu numele, 0, 5 din populatia tarii inseamna foarte putin asa ca chiar nu vad un interes desigur ateii muncesc sunt harnici si da ar putea plati cotizatia de 10 la suta lunara ca sa se imbogateasca pastori fii calma ateii nu sunt chiar asa prosti