| anonim_4396 a întrebat:

De câteva săptămâni am niște gânduri îngrozitoare despre Duhul Sfânt (hule),fără voia mea.Le disprețuiesc, le urăsc, nu le vreau,nu le suport, dar ele tot nu-mi dau pace.
Totul a început într-o noapte, când citeam Biblia.Am ajuns la Matei 12, unde Isus vorbea despre hula împotriva Duhului Sfânt. Dintr-o dată, am început să-mi vină niște gânduri urâte despre Duhul Sfânt.Am încercat să mă rog,să le ignor,să citesc Biblia, să vorbesc cu ceilalți, însă nimic n-a dat roade.Recent l-am mustrat pe Satan pentru gânduri și parcă mi s-a mai liniștit mintea, dar câteva minute iar au apărut.Sunt foarte trist, nu doresc să gândesc chestiile alea.Totuși,am început să-mi pierd orice speranță.
Ce sfaturi îmi dați ca să nu mai le am?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Rispolept (se da numai pe reteta).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu toate că nu sunt credincios ca dta, o să încerc să te ajut.
Isus a încercat să explice celor care îl urmau ca pe un învățătoe înțelept, ce este bine și ce nu este bine să facă. Duhul Sfânt face parte din dumnezeire, din persoana divină. Raportarea la Dumnezeu, ascultarea de el te transformă dim om obișnuit în om mai perfect, mai sfânt. Duhul Sfânt este esența divinității, cea mai importantă trăsătură a ei. Astfel a huli, a vorbi urât, a denigra, a înjura a blestema pe Duhul Sfânt este considerat de Isus ca un păcat grav, de neiertat.
Când cineva hulește pe Duhul Sfânt, ce face de fapt? Î Își exprimă în mod voluntar o atitudine de dispreț, de ură, o declarație că el are alt punct de vedere personal, diferit de acela al lui Isus, că se desparte de Isus și de Dumnezeu și merge pe o cale a lui, care poate să fie foarte greșită. Dar reține esențialul. Este o decizie voluntară. El a decis să fie și să acționeze așa.
Acum să analizăm ce ai pățit dta? Ai dorit dta să gândești acele gânduri? Nu. Dacă nu tu ai dorit, dacă nu tu ai vrut să faci asta, de ce să fii dta considerat vinovat de aceste gânduri? Nu sunt gânduri pe care le vrei.
Isus cu recomandarea lui a pus o interdicție, fii atent că nu vei fi iertat, dacă faci asta, este un lucru foarte grav. Există o parte a creierului tău, la care nu i-a plăcut interdicția dictată de Isus în Biblie. Această parte a creietului tău a decis să calce regula impusă de Isus, de care ai aflat citind.
Și această parte a creierului tău a decis, eu nu vreau să ascult de Isus, eu vreau să am libertatea să fac ce vreau eu, nu ce îți dictează mie Isus. Și atunci a emis gândurile urâte. Astfel nu tu gândești gândurile astea, ele te gândesc pe tine.
Așa că dacă recitești cu acestea în minte din nou Biblia, te poți gândi așa. Isus nu a vrut să instutuie o nouă pedeapsă o nouă interdicție, el a vrut să te educe, să îți arate o cale, calea cea bună, calea pe care el însuși este și merge. Astfel, interdicția nu este pusă ca să pedepsească dacă nu asculți ci ca să îți arate care este opțiunea cea mai bună. Iar atunci, dacă înțelegi asta, gândurile cele rele vor dispare de la sine.

| Celcestietot a răspuns:

Aprinde tămâia in camera unde stai mai mult, dar și prin casa, da cu agheasmă în acea cameră, bea agheasmă, pune obiecte sfințite in cameră, și poartă ceva sfințit pe tine mereu. Să nu uiți și de rugăciuni.

| DeyCj a răspuns:

Să cercetezi în continuare. Ești pe drumul cel bun spre deconectarea de la acest program. Când te vei deconecta complet vei observa că ești un om liber.Citirea Bibiliei, este primul pas spre eliberarea ta din această mizerie impusă cu forța.

| Nilsson a răspuns:

Asa e natura pacatoasa a omului, ce nu vrei sa faci chiar aia iti vine sa faci.
Trebuie sa te rogi sa scapi de aceste ganduri necurate si Dumnezeu te va ajuta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, nu stiu daca ma crezi sau nu, dar si eu m-am confruntat cu asa ceva. Te rog sa ma asculti cu atentie, nu trebuie sa te temi. Nu stiu inca care este cauza acestor ganduri, dar eu am trecut prin asa ceva si iti pot spune ca am acumulat o oarecare experienta. Nu stiu de cat timp te confrunti cu asa ceva dar, ai observat ca puterea gandului si autoritatea lui creste asupra mintii tale atunci cand te concentrezi asupra lui si cand ii oferi atentie? Daca vei acorda atentie gandului va fi din ce in ce mai puternic, problema cu aceste ganduri este ca le avem ca si cum le-am fi spus noi, aici este subtilitatea, in primul rand ne scade respectul de sine, apoi ne darama emotional, apoi ne face sa ne simtim departati de Dumnezeu, ne face sa ne simtim respinsi, condamnati, de neiertat inaintea Lui Dumnezeu, TOTAL FALS. Este o lupta grea si daca nu stii cum sa lupti vei fi daramat cu usurinta, poti ajunge la depresie, si chiar lucruri mai grave pentru ca ne afecteaza trupul (prin stres si macinare continua), sufletul si duhul. Eu le-am avut vreme de 6 ani, nu trebuie sa te sperie aceasta cifra, nu vreau sa spun ca le-am avut in fiecare zi, doar ca m-am confruntat cu ele ceva timp, pentru ca nu am stiut cum sa reactionez, pana am aflat adevarul. La mine a inceput totul dupa ce, in loc sa citesc biblia am citit aberatii de la preoti eretici de pe net, am citit despre matei 12 unde Domnul Isus vorbeste despre Hula impotriva Duhului Sfant, nu te speria, este vorba de altceva.
https://www.youtube.com/watch?v=lrU0K6HUhI0
https://www.youtube.com/watch?v=VcRTD0u4Tyg&t=698s
Am dezvoltat o fobie sau o frica, de a nu cumva sa spun asa ceva, si concentrandu-ma doar la asta, gandurile imi veneau automat in minte, orice lucru auzeam mintea parca il arunca fix acolo, spre exemplu cand auzeam ceva urat, mintea il coordona fix spre Domnul, o totala prostie existenta doar in mintea mea. Cand incerci in mod constient sa nu te gandesti la un lucru, de exemplu la apa, doar la apa te vei gandi, de aceea trebuiesc ignorate, nu trebuie sa le acorzi atentie. Am inteles mult mai tarziu ca totul era doar in mintea mea, problema ne existand in realitate. Uita-te daca vrei, vei afla ce inseamna de fapt Hula impotrva Duhului Sfant, nu este vorba de un cuvand scuipat la intamplare, ci o atitudine, o alegere deliberata si definitiva luata din propria vointa de a respinge total pe Domnul, punct. Nu este vorba de un pacat de neiertat, ci de o atitudine de respingere totala a Lui Hristos. In primul rand, Domnul cunoaste absolut dar absolut toate gandurile noastre, trecute, prezente si viitoare, in infinita Sa intelepciune El cunoaste inima, emotiile, sentimentele, intentiile inimi, stie tot draga prietene. nu IL poti minti, EL stie cat te lupti si ca nu vrei gunoaiele alea in mintea ta, deci nu te va pedepsi, din contra, iti va da putere sa le faci fata. Dumnezeu este tatal tau, nu iti pot descrie in cuvinte cat de mult tine Dumnezeu la tine si cat te iubeste, esti copilul Lui si esti de un foarte mare pret in ochii Lui, te iubest neconditionat indiferent de ce ai face tu, nu poti face nimic, dar absolut nimic pentru a stinge aceasta dragoste, te va iubi si in cele mai grele situati, va fi langa tine cand toti te vor parasi, El ti-a promis '' Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi ''Daca si-ar incalca aceasta promisiune, nu ar mai fi Dumnezeu. Nu te teme, chiar daca ai facut si cu voia asa ceva, chiar daca intr-un moment de slabiciune ai facut fapta gandul acela, Domnul te va ierta. Sa iti dau un exemplu, pilda fiului risipitor.
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=543s
Intai sa intelegem contextul. Un tata avea doi fii, cel mai tanar dintre ei a luat patea sa de avere de la tatal sau si a plecat, tatal i-a dat acea parte desi stia ca nu este cel mai bun lucru, stia cum se va sfarsi dar a ales sa ii ingaduie fiului sa fie neascultator pentru ca Domnul a dat fiecaruia o vointa libera. Dupa aceea fiul a plecat intr-o tara indepartata (tara indepartata este orice loc in afara voii Lui Dumnezeu, adica in pacat) si-a irosit averea toata pe prostituate si placeri de moment, apoi nu mai avea nimic si s-a dus sa ingrijeasca porci, si-a venit in fire si a zis ''cati slujitori ai tatalui meu au belsug de paine si eu mor de foame aici, ma voi intoarce la tatal meu si ii voi spune ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vednic sa ma chem fiul tau, fa-ma ca pe unul din slujitorii tai'' si a plecat la tatal sau. Acum vine partea cum reacioneaza Domnul la intoarcerea fiii lor Sai. Biblia spune ''Cand era inca departe tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, tatal a alergat e a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult. Fiul i-a zis ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vednic sa ma chem fiul tau''. Dar tatal a poruncit robilor sai : duceti cea mai buna haina si imbracati-l cu ea (un simbol al acceptarii), puneti-i un inel in deget (reintegrarea fiului in familie), si incaltaminte in picioare (ceea ce inseamna ca fiul NU va fi sclav) taiat vitelul cel gras, sa mancam si sa ne veselim caci acest fiul al meu era mort si a inviat, era pierdut si a fost gasit. Acesta este raspunsul tatalui ''sa mancam si sa ne veselim'' Domnul te asteapta cu bratele deschise si asa cum spune biblia ''Domnul te cheama lacrimand'' Atat de mult te iubeste, tu esti motivul pentru care L-a trimis pe Hristos sa moara pe cruce pentru a plati datoria pacatelor tale, TOATE pacatele tale, trecute, prezente si viitoare au fost puse pe umerii Lui Hristos pe cruce, toata vina ta este STEARSA si Domnul spune ''Ti-am aruncat pacatele in marea uitrii si nu-Mi voi mai aduce aminte de ele niciodata'' Si ''Acum nu mai este nici o condamnare pentru cel ce este in Hristos Isus'' daca inca te mai macina un pacat si L-ai marturisit in rugaciune si te-ai pocait de el si ti-a parut rau de el, de ce te mai simti vinovat? Ti-ai marturisit acel pacat inaintea Lui Dumnezeu? Daca da, de ce te mai simti vinovat? Aceasta este o vinovatie falsa, Dumnezeu nu o recunoaste si nu va tine cont de ea. Exista si o pedeapsa pentru unele pacate, nu vorbesc aici de cele fara voie, dar DOAR SI DOAR Domnul stie cand si daca pedepseste si daca a pedepsit nu a pedepsit pentru a distruge ci pentru a indrepta purtarea si a ne face sa nu ne pierdem pe drum, El este tata si stie tot ce este mai bine pentru noi si este de partea noastra, tine cu noi si cauta folosul nostru, Amin. Dar pedeapsa nu este pentru greseala, dan cate am citit, ci pentru pacatul in alegere deliberata si continuarea in el, daca aleg sa ma imbat toata ziua si nu ma mai opresc chiar daca stiu ca ma va distruge, Domnul ma va indrepta pentru a nu ma autodistruge, si va fi spre folosul meu, Dar doar El stie ce este mai bine. Vorbesc in termeni generali draga prietene, NU IN CAZUL TAU, in cazul tau Dumnezeu nu te va pedepsi, ti-am spus, din contra, iti va da putere sa treci peste asta. El vrea o relatie personala cu tine, pentru ca te iubeste.
https://www.youtube.com/watch?v=KZ-mNgECBZs&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=BZmMWTEPa5g
Recomandarea mea 1: Este sa fii constient de dragostea si faptul ca Domnul este de partea ta si te intelege perfect si nu te condamna, El te iubeste si nu vrea cu nici un chip sa stai cu cancerul asta interior in tine, Domnul deja a iertat tot acum 2000 de ani pe cruce asa ca poti lasa acest lucru in urma ta.
2: Ignora absolut, dar absolut total aceste ganduri, iti voi spune un lucru, nu toate gandurile vin de la noi, cand iti vine un gand, gandeste-te asa. De unde vine acest gand? Am gandit eu asa ceva? Sau este doar o manipulare a diavolului. El injecteaza gandurile lui in mintea noastra. Un om spunea (Nu poti opri pasarile sa zboare pe deasupra capului tau, dar le poti impiedica sa faca un cuib in parul tau) Lasa toate aceste gunoaie de ganduri sa treaca, nu le mai da importanta ABSOLUT DELOC, nu te mai gandi la ele, nu te gandi si NU te invinovati prin a spune '' (Vaiii cum am putut sa gandesc asa ceva, oare ce crede Domnul acum despre mine, trebuie sa fie suparat pe mine, trebuie sa fie chiar manios pe mine'') Fiecare cuvant din aceasta propozitie este o acuzatie a diavolului si asa ceva nu vine in nici un caz de la Dumnezeu, diavolul iti spune ''vaiii ce va crede Dumnezeu despre asa ceva? ce caracter trebuie sa ai ca sa gandesti asa ceva'' Absolut aceste ganduri sunt toxice si daca le mai iei in seama te vei invarti in cerc o bucata foarte lunga de vreme, nu te mai gandi la ele, du-te si fa sport, vorbeste cu prietenii, cu familia, joaca sah, table, remi, gaseste-ti o ocupatie si nu te mai gandi la gandurile astea cu nici un chip, NU iti insusi ce NU este al tau. Bineinteles, Biblia spune ''Cel ce este in tine este mai mare decat diavolul'' Cine este in tine? Duhul Sfant, are toata puterea in cer si pe pamant, in tine traieste cea mai mare forta existenta, si daca tine traieste cea mai mare forta existenta ai toata puterea, Dumnezeu va elibera toate fortele cerului pentru un copil al Sau care este in stramtoare, daca iti vei imagina ca te afli aici, pe o insula, doar tu si gandul asta, intr-o lupta continua, ai pierdut deja. Aminteste-ti cine esti, esti fiul Lui Dumnezeu, si ai autoritatea de a spune NU, ai puterea de a spune NU. De aceea nu vrea satan sa citim biblia pentru acolo aflam cine suntem si ce avem, diavolul nu poate trece peste vointa si alegerea noastra, suntem mai puternici ca El, ii este frica de noi, pentru ca IL avem pe Hristos in noi, si toate aceste gunoaie de ganduri si imaginatii trebuie sa dispara.
3. Citeste noul testament, si roaga-te cu inima buna cat este ok pentru tine, iti spun inca de pe acum ca uneori rugaciunea va fi grea pentru ca nu te poti abtine sa nu iti vina gunoaie in minte, si ce daca? Continui rugaciunea si spui ''Tata, aleg in numele Lui Iisus Hristos, Fiul tau, sa resping aceste ganduri si nu le voi accepta, nu le vreau si nu se potrivesc cu cine sunt eu acum in Hristos, resping aceste ganduri in numele Lui Iisus Hristos, nu imi voi insusi ce nu este al meu'' stii ce se va intampla? Norul care te invaluia va disparea, pentru ca nu avea nici o baza si tu l-ai pus pe fuga, ti-ai afirmat pozitia inaintea Lui Dumnezeu, esti deosebit inaintea Lui Dumnezeu, El te priveste cu dragoste si te-a iertat de toate, si daca te-a iertat nu mai ai de ce sa te simti vinovat. Domnul este cu noi si ne iubeste nespus, viata merge inainte, nu te mai gandi la aceste ganduri, nu le mai da importanta, totul va fi bine, ai incredere. Nu ezita sa spui parintilor si poate un psiholog, cand o problema oricat de mica sau mare ar fi, o tinem doar pentru noi ni se va parea mai mare, daca o marturisim si altora, unor persoane care ne inteleg si nu ne judeca, parintii spre exemplu, problema va parea mai mica, si bineinteles bazandu-ne pe biblie, problema in sine nu exista, este doar o minciuna, este doar in mintea noastra, o vina si o frica imaginara.
Citeste psalmul 91 si 103 din biblie te rog.
Biblia ne invata ca Hristos isi pazeste turma, Domnul ne tine in mana Lui si ne tine in brate sa nu cadem, El ne pazeste si ne ocroteste, cum scrie in biblie ''Eu voi merge inaintea ta si te voi ocroti'' imagineaza-ti pe presedinte cum merge si peste tot in jurul lui, un cerc de oameni care il pazesc cu piepturile lor. Asa e Domnul, merge El inainte, nu ne pute niciodata sa mergem pe un loc pe unde El nu a trecut deja, El este tatal nostru si ne iubeste enorm de mult. Ne protejeaza in fiecare minut si nu da voie nici unui rau sa se atinga de noi. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tata iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. Dar vreau sa te rog sa urmaresi acele video care vorbesc despre hula impotriva Duhului Sfant si iti mai dau unul.

https://www.youtube.com/watch?v=BS6Wy7ZwvtI

Asculta-ma, tu nu poti face nimic pentru a-l face pe Dumnezeu sa nu te mai iubeasca, stii de ce? Pentru ca El spune ca te-a iubit si te-a cunoscut mai dinainte ca tu sa te fi nascut, daca El te0a iubit cand tu inca nu existai nu aveai cu ce sa influentezi aceasta dragoste, daca tu nu esti cel care a pornit-o, nu tu o poti opri, El iti va fi tata pana la sfarsitul timpului. Satan nu vrea ca tu sa fii mantuit, de ce? Pnetru ca daca esti mantuit, te-a pierdut pentru vecie, Hristos ti-a scris numele in cartea vietii si Duhul Sfant locuieste in tine, Duhul Sfant arunca afara orice gunoi care nu are ce cauta in tine, odata mantuit prin Hristos, prin credinta, nu prin fapte.
Efeseni 2: 8 ''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă; şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu; nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.''

Vreau sa iti prezint materialul de la AlfaOmega.
ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ.
HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate.
Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat... (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta:

1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului.

2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână.

3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide...

4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos.
Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute.

mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt!

2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta.

3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă.

Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea:

„Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin.
Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. ''
Hristos a ales sa vina pe pamant si sa moara pentru mine si pentru tine, biblia spune ca Dumnezeu ne-a iubit si ne-a ales inainte de intemeierea lumii, inainte sa fie facut orice altceva, noi eram in dragostea Lui, deci nu am influentat cu nimic aceasta dragoste, prin simplul fapt ca nici unul din nou nu exista in acel moment.
Daca nu noi suntem cei care au influentat dragostea atunci, nu o putem influenta nici acum, dragostea Lui ramane aceeasi.

https://www.youtube.com/watch?v=CbIP-nCPSHM&t=2480s

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=828s

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Hei,sunt bokya9, dar cu alt cont.Am niște nelămuriri în privire la ce ai scris :
1. Spuneai că dacă am făcut acest lucru fără voia mea(am făcut-o fără voia mea)și că dacă mă pocăiesc, Dumnezeu mă iartă.Dar Isus a spus că Hula împotriva Duhului Sfânt nu se iartă nici acelora ce se pocăiesc.
2. Dacă Hula împotriva Duhului Sfânt este de fapt o stare de împotrivire, a-L înjura pe Duhul Sfânt ce mai e?
3. Știu că n-are legătură cu ce ai scris, dar se zice că Hula împotriva Duhului Sfânt nu se poate repeta azi.Dar dacă înjuri, fără voie, Spiritul Sfânt, se pune în forma de neiertat?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur draga prietene, voi incerca sa iti raspund, cu cea mai mare placere. Dar intrebarea ta ma face sa cred ca nu ai urmarit acel video in care se explica clar ca orice pacat se poate ierta https://www.youtube.com/watch?v=VcRTD0u4Tyg&t=125s
1. Domnul Iisus nu a spus ca nu se iarta si celor ce se pocaiesc. Hai sa vedem.
In primul rand, daca il vei considera pe Dumnezeu doar ca judecator, si nu ca tata iubitor, va fi usor sa spui ''Cum ar putea Dumnezeu sa ma ierte'' hai sa vedem cateva versete.

Psalmul 103 : Binecuvintează, suflete, pe Domnul,
şi tot ce este în mine să binecuvinteze Numele Lui cel sfînt!
2. Binecuvintează, suflete, pe Domnul,
şi nu uita nici una din binefacerile Lui!
3. El îţi iartă toate fărădelegile tale
El îţi vindecă toate boalele tale''
Cate faradelegi, cate pacate iarta Dumnezeu? Toate, El iti iarta toate pacatele tale. Nu exista nici un loc in vechiul testament, in care sa se spuna, sa se faca aluzie macar la vreun pacat care sa nu se poata ierta. Dar mai avem si alte versete.

Efeseni 1 : 7 ''În El avem răscumpărarea, prin sîngele Lui, iertarea păcatelor, după bogăţiile harului Său, 8pe care l -a răspîndit din belşug peste noi, prin orice fel de înţelepciune şi de pricepere; 9căci a binevoit să ne descopere taina voiei Sale, după planu'' Crezi ca poti masura harul Lui Dumnezeu? Harul Lui nu poate fi masurat, nu exista pacat mai mare decat harul Lui Dumnezeu, biblia spune ca acolo unde s-a inmultit pacatul, acolo harul s-a inmultit si mai mult.

1 Ioan 1 cu 9 : Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire'' Spune acest verset cumva '' Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire IN AFARA HULEI IMPOTRIVA DUHULUI SFANT''? Nu, nu scrie asa ceva, iata ce as vrea sa intelegi, nu exista clauze de exceptie in promisiunea de iertare a Lui Dumnezeu, nu exista nici macar o singura exceptie.
2. Hula impotriva Duhului Sfant este o stare d eimpotrivire, de ce? Hai sa analizam contextul, Iisus vindeca un om in prezenta fariseilor si ei spun ''Omul acesta lucreaza prin puterea lui satan'' Iisus ofera explicatii scurte si imbatabile. De ce acest pacat nu se iarta? Pentru ca Iisus spune ''Oricine va vorbi impotriva fiului omului, va fi iertat, dar impotriva Duhului Sfant, nu''
Iisus spune ''Pe mine nu ma cunoasteti, si sunt gata sa accept orice insulta, dar pe Duhul Sfant il cunoasteti, si ati ales sa il respingeti'' Unde te mai duci cand respingi Duhul Sfant? Duhul Sfant este acela care te convinge de pacat, care iti da putere, este cel care sta in tine ca pecete a mantuirii, este cel care te calauzeste. Unde te mai duci cand respingi Duhul Sfant? La cine te mai duci?
Draga prietene, acel incident din viata Lui Iisus este o intamplare izolata, Iisus iar fi iertat, stii unde era problema? Ei nu doreau sa fie iertati, au ales sa inchida obloanele si peste ei, si peste ceilalti ca nici ei sa nu vada si sa nu creada.
3. Nu poti sa hulesti imporiva Duhului Sfant si sa fii constient de asta, de ce? Pentru ca draga prietene, tii minte ce a spus Hristos? ''El va dovedi lumea vinovata in ceea ce priveste pacatul'' Duhul Sfant car este o PERSOANA a Sfintei Treimi, te convinge de pacat, daca te convinge de pacat, inseamna ca inca lucreaza in tine, cand un om a hulit Duhul Sfant, acel om ca in cazul fariseilor, nu mai poate fi induplecat de nimeni si de nimic. Definitia este urmatoarea ''Punctul culminant la un necredincios, in respingerea deliberata a Lui Hristos, si CONTINUA, CONSTANTA, inseamna, hula impotriva Duhului Sfant'' Nu este vorba de o singura fapta, ci de un proces, un sir lung de respingeri, de a alege sa iti inchizi mintea fata de Dumnezeu. Tu nu mai poti huli asa ca acum 2000 de ani, pentru ca Iisus nu mai este pe pamant, si nu IL hulesti pe El personal si pe Duhul Sfant in persoana Lui. Dar aceeasi consecinta neiertarea, o are urmatoarea atitudine, daca cineva alege in mod deliberat prin proprie decizie, sa isi inchida mintea fata de cuvantul Lui Dumnezeu, sa il alunge pe Dumnezeu si pe Hristos din viata Lui, sa spuna ca nu vrea sa mai auda niciodata de Hristos si sa ii intoarca spatele si sa nu vrea sa mai auda nimic de El, in acel moment, tu nu poti fi iertat. De ce? Pentru ca TU nu vrei sa te intorci, Dumnezeu nu doreste asta, dar El nu iti poate forta mana, iti respecta liberul arbitru. Dumnezeu spune CLAR si foarte limpede. ''NU IL VOI ALUNGA PE CEL CE VA VENI LA MINE'' retine bine acest verset, Dumnezeu a spus asta nu eu, El a spus ca cine va veni la El, va fi iertat si primit. Stii desigur ce spune in 1 Ioan 2 :
''Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor[a], pe Isus Hristos, Cel neprihănit. 2 El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi.''
Scrie undeva in acest verset ''este jertfa de ispasire pentru toate pacatele noasre IN AFARA DE CEI CE AU COMIS PACATUL DE NEIERTAT''

Sau ''Oricine va chema numele Domnului va fi mantuit, CU EXCEPTIA celor care au comis pacatul de neiertat''
Toate pacatele de la Adam pana in prezent vor fi iertate de Dumnezeu, ceea ce s-a intamplat in viata Lui Iisus in evenimentul descris in Matei este ceva diferit, este vorba de o respingere deliberata luata in cunostinta de cauza, de a refuza evidenta. Ei stiau ca Iisus nu lucra prin puteri demonice.

O injuratura, impotriva Duhului Sfant, un cuvant scuipat la intamplare, o vorba in vant, nu inseamna pacatul de neiertat, nu e vorba ca te ia gura pe dinainte, este vorba de o respingere brutala, persistenta, si continua.
Iti dau din nou un video si te rog sa il urmaresti, are 10 minute, daca vrei sa afli, urmareste-l te rog.

https://www.youtube.com/watch?v=moaMqKtU0As

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"...se explica clar ca orice pacat se poate ierta"

He, he..normal ca trebuia sa existe asa ceva. Altfel s-ar fi redus drastic numarul de potentiali adepti. Daca nu se ierta orice, cei care faceau cate un pacat "de neiertat" ar fi zis "imi bag diverse in spiridusii vostri, oricum nu mai conteaza", si astfel s-ar fi pierdut niste potentiali cotizatori. Si cine e fraier sa-si piarda clientii? In orice caz nu gruparile religioase.

Pe de alta parte, daca tot e asa, ce atata stres pe voi sa nu faceti diverse chestii daca oricum te poti pocai oricand si ai rezolvat problema?!

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Multumesc! Dar mai am niste nelamuriri :
1.Harul lui Dumnezeu e pacat?
2.Stiu ca hula impotriva Duhului Sfant este o stare de impotrivire, dar cuvantul,, hula "nu inseamna cuvinte defaimatoare, injurioase, urate?
3. Spuneai ca Isus n-a spus ca hula impotriva Duhului Sfant nu se iarta celor ce se pocaiesc, dar in Biblie nu scrie,, Dar hula impotriva Duhului Sfant nu li se vor ierta in veac; ci se vor face de un pacat vesnic "?
4.De ce nu se va ierta starea de impotrivire impotriva Duhului Sfant? Nu se iarta atunci cand omul e parasit de Duhul Sfant sau la moarte, cand ramane in aceeasi stare?
P.S.Scuze pentru intrebari, dar am si eu niste nelamuriri, In rest, fii binecuvantat!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Harul ne este dat prin Hristos, harul ne este oferit prin moartea Lui Hristos pe cruce, harul lui inseamna sa accept ceea ce poate face El si nu pot face eu. David spunea ''Doamne, pune-ma pe stanca pe care nu pot ajunge'' Dumnezeu ne este alaturi si ne da putere, prin El noi putem face binele, El ne calauzeste si ne indruma in viata. Eu nu pot fi mantuit prin fapte, ci prin credinta in Hristos Iisus, asta inseamna ''stanca pe care nu pot ajunge'', eu nu pot sa castig mantuirea, ea deja imi este oferita prin har, prin Hristos, fara plata. Efeseni 2:8-9 ''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu; nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.'' Harul este darul Lui Dumnezeu, este a doua sansa, prin Hristos.
2. Nu, cuvantul ''Hula '' din acel verset, nu se refera la insulte propriuzise, ci la atitudine. Permite-mi sa iti explic. Duhul Sfant lucreaza in oameni, Duhul Sfant era acela care trezea interesul in norod, dar era si cel care incerca sa lucreze si in farisei si sa ii intoarca la pocainta, dar fariseii au spus ''Nu'' Duhului Sfant, in momentul in care ai dat afara pe Duhul Sfant, tu ai pus o bariera, o bariera peste care Duhul Sfant nu va trece niciodata, pentru ca asta ar insemna sa iti incalce liberul arbitru, Duhul Sfant iti respecta vointa proprie. Asculta-ma cu atentie, Duhul Sfant cand lucreaza in om, El il convinge de pacat, il indruma, il intareste si calauzeste, daca tu simti in tine, si iti pui intrebarea ''Oare am pacatuit? Nu cumva sa pacatuiesc'' Doar intrebarea ''Oare am hulit pe Duhul Sfant?'' este dovada INCONTESTABILA ca NU ai facut acest lucru. Un om care a hulit Duhul Sfant, inseamna ca l-a dat afara, si nu mai este mustrat, este asa cum spune biblia ''lasat in voia mintii lui blestemate'' Tu nu poti huli pe Duhul Sfant si sa fii constient de asta, pentru ca un om care a hulit Duhul Sfant pur si simplu nu il mai intereseaza, el a intors spatele Lui Dumnezeu si nu mai poate fi miscat de nimeni si de nimic, si-a betonat inima. Doar ultima ta propozitie imi spune ca nu ai facut acest lucru ''Scuze pentru intrebari, dar am si eu niste nelamuriri, In rest, fii binecuvantat!''
La fel si prima ''Multumesc! Dar mai am niste nelamuriri :''
Draga prietene, odata ce iti pui credinta in Hristos Iisus si esti mantuit, Duhul Sfant traieste in tine, chiar daca vei cadea, vei face lucruri de care iti va fi rusine, de care te intristezi foarte tare. Iti spun ceva, Hristos este inca prietenul tau, un prieten mai ai, poate te vor parasi toti, dar Hristos niciodata. Si te poti intoarce la El, stii care este problema cu hula impotriva Duhului Sfant? Spuneam ca este vorba de atitudine, de ce nu vor fi iertati acesti oameni? Simplu, NU VOR sa fie iertati. Pentru ca si-au impietrit inimile, ei sunt cei care aleg, si care resping pe Hristos, o respingere continua, constanta, este priculoasa pentru ca impietreste inima omului, si la un moment dat spune ''Nu ma intereseaza chestiile astea, nu vreau sa mai aud de Dumnezeu, vreau sa traiesc asa cum vreau eu, si sa nu ascult de nici un Dumnezeu''.
3. Exact, pentru ca nu vor sa fie iertati. De ce crezi ca a spus Iisus '' Tot ce-Mi dă Tatăl va ajunge la Mine şi pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară'' Iisus primeste inapoi pe orice fiu. Ai citit pilda fiului risipitor spusa de Iisus? L-a primit tatal pe fiul Sau? Sigur ca da, biblia spune ''cand era inca departe, tatal s-au a alergat inaintea lui de a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult, a poruncit sa i se aduca haina cea mai buna, incaltaminte, inel in deget, sa fie tatai vielul cel gras'' un vitel gras nu se creste in 3 sau 5 zile. Tatal si-a asteptat fiul sa se intoarca acasa. Dar cand tu respingi constant pe Hristos si mantuirea Lui, nu te intorci la Dumnezeu, ci alegi sa il respingi, si mori in stadiul asta, ai hulit Duhul Sfant, nu pentru ca Dumnezeu a vrut sa fie asa, ci pentru ca acea persoana a ales de buna voie ca nu va vrea sa vina la Dumnezeu cu nici un chip, si Dumnezeu nu poate forta mana nimanui.
4. Draga prietene, NU se pune problema ca Dumnezeu sa NU VREA sa te ierte. El a spus ca ne iubeste atat de mult, incat a dat pe singurul Sau fiu, pentru ca ORICINE crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica, Ioan 3 cu 16.
Nu scrie nicaieri ca ''pentru ca oricine crede in El, In AFARA celor cre au facut pacatul de neiertat''

Nu scrie nici ca ''cine va chema numele Domnului va fi mantuit, Cu EXCEPTIA celor care au facut pacatul de neiertat.
Daca vei cerceta scripturile vei ajunge la concluzia ca nu exista un pacat, care fiind comis astazi, sa nu poata fi iertat. Pe vremea Lui Iisus a fost ceva special, era un context special, Iisus insusi era pe pamant si lucra prin puterea directa si prezenta a Duhului Sfant, ei cand L-au respins pe Hristos, au respins pe Duhul Sfant si lucrarea Lui, si ep Iisus care este jertfa de ispasire pentru iertarea pacatelor, era un context special, un timp anume, o atitudine anume, sunt teologi care spun ca hula impotriva Duhului Sfant nu mai este actuala astazi, intr-un fel au dreptate, dar aceeasi consecinta, hula impotriva Duhului Sfant, neiertarea, o are urmatoare atitudine. Daca cineva alege in mod deliberat, sa isi inchida mintea fata de cuvantul Lui Dumnezeu, sa il alunge pe Hristos si pe Dumnezeu din viata lui, sa respinga total pe Hristos si sa aleaga nesupunerea totala, repetata, continua, acel om este intr-o stare periculoasa, dar cata vreme este in viata, mai este cale de intoarcere, dar daca moare in starea asta, este pierdut. Asculta-ma cu atentie, Biblia spune in 2 Petru 3:9 ''Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi şi doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.'' Unul intreba ''De ce mai tine Dumnezeu in viaa criminalii de razboi si pe atei si ceilalti pacatosi?'' Iata de ce, Dumnezeu are o indelunga rabdare, si incearca sa le vorbeasca, Duhul Sfant incearca sa le inmoaie inima si sa le prezinte oferta plina de dragoste a Lui Hristos, dar nu le poate forta vointa, Duhul Sfant nu forteaza mana nimanui. Daca este in tine, o cat de mica, slaba, nesemnificativa dorinta de a te opri, si a te gandi la toate aceste lucruri, de a-ti pune intrebarile pe care deja ti le-ai pus, NU ai ajuns in punctul ala. Si Dumnezeu inca te cheama, draga prietene, fiecare suflare de aer vine de la El, cata vreme iti bate inima, nimic nu este pierdut, El te asteapta, cu masa pregatita si haina noua, inelul, incaltamintea, vitelul ingrasat, toate sunt pregatite. El spune in Luca 15:7 '' Tot aşa, vă spun că va fi mai multă bucurie în cer pentru un singur păcătos care se pocăieşte, decât pentru nouăzeci şi nouă de oameni neprihăniţi care n-au nevoie de pocăinţă.'' Biblia spune ca va fi mare sarbatoare in cer pentru un singur pacatos care se intoarce. Te-ai uitat vreodata la o ambulanta in actiune? Am avut ocazia sa vad asa ceva odata. Cum reactioneaza medicii? Cum aleg pacientii in graba aia? II aleg pe cei mai putin loviti? Nu, ei ii cauta pe cei loviti grav, cei care sunt la pamant, cei distrusi, cei care nu se mai pot misca, ii iau pe targa si ii duc la spital cu elicopterul, tot spitalul cu toate fortele este concentrat doar pe omu acela, cel mai grav. Asa este Dumnezeu, cand te vede cazut, la pamant, plin de pacat, plin de ura si manie, El se concentreaza pe tine, tot cerul te cheama, toata atentia Tatalui este pe tine, ''El te cheama lacrimand'' Cu alte cuvinte, hula impotriva Duhului Sfant, este o alegere proprie, nu un pacat facut la intamplare sau un cuvant scuipat la intamplare. Arata-mi un singur verset in vechiul sau noul testament care sa sugereze ca vreun pacat comis astazi, nu poate sa fie iertat. Eu am cautat deja, m-am confruntat cu problema aceasta multa vreme, pentru ca intr-un timp imi veneau ganduri de hula inconstient, dorinta de a nu face acest pacat a dus spre o frica si a pus ca un cd in mintea mea, care rula doar acele ganduri, slava Domnului ca am scapat de ele, El mi-a aratat adevarul, nu exista un astfel de verset. De aceea spune biblia ''Cuvantul Lui Dumnezeu este sabia Duhului Sfant'' cu El te aperi cand satan iti injecteaza minciunile lui, cea mai mare minciuna a lui, si care face cel mai mare prapad este urmatoarea.
''Nu are rost sa mai continui, esti la pamant, nu mai exista nici o speranta'' Nu exista minciuna mai mare ca asta, cata vreme iti bate inima, Hristos te asteapta.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Multumesc frumos! Ti-as da funda, dar nu pot.Ce pot face ca sa te rasplatesc?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare placere. Iti multumesc mult pentru apreciere, ma bucur mult ca am putut sa iti fiu de ajutor. Nu este nevoie, singura rasplata este sa vad ca pot ajuta si indruma si eu alti oameni, cu ceea ce imi da Hristos sa spun, de multe ori simt ca Dumnezeu imi pune vorbe in minte si imi spune ca sa spun, pentru ca cu siguranta nu am intelepciunea necesara sa ma descurc singur. O zi frumoasa in continuare iti doresc, Domnul sa te binecuvanteze.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Cu Satan nu trebuie să stai de vorbă, nici pentru a-l mustra, căci lui îi place că îl bagi în seamă. Aceste gânduri vin probabil pentru a te ajuta să te smerești. De fiecare dată e util să începi să te gândești la altceva.

| Daniel323 a răspuns:

Diavolul este doar o parte din mintea ta.
Crestinii l-au personificat in prostia lor in fel si chip.