| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut, de ce musulmanii (arabii) au voie sa aiba mai multe soții, dar în țarile creștine poligamia e interzisa cu toate ca biblia nu interzice direct ca un barbat sa nu aiba mai multe sotii?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca paganii au infrant Legea lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Biblia interzice curvia nu iubirea, daca iubesti mai multe femei si te insori cu ele nu e nici o problema, dar nu daca ai amante sau curvaresti

| anonimg a răspuns:

Este scris:
"De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa, si se va lipi de nevasta sa si se vor face un singur trup." (Geneza.2:24)

"Dar trebuie ca episcopul sa fie fara prihana, barbatul unei singure neveste."(1Timotei.3:2)
"Diaconii sa fie barbati ai unei singure neveste." (1Timotei.3:12)
".Daca este cineva fara prihana, barbat al unei singure neveste..." (Tit.1:6)
"..Fiecare barbat sa-si aiba nevasta lui si fiecare femeie sa-si aiba barbatul ei." (1Corinteni.7:2)

Nu vei gasi scris nicaieri in Biblie ca Dumnezeu a recomandat vreunui barbat sa aiba doua sotii in acelasi timp. Oamenii au facut lucrul acesta spre raul lor, al intregii familii. In vechime a fost ingaduit lucrul acesta pentru ca mentalitatea era alta. Posibil din cauza ca femeile nemaritate si fara copii erau stigmatizate in acele vremuri.
Dupa cum tie nu ti-ar placea ca sotia ta sa mai aiba un barbat, tot asa nici sotiei tale nu-i convine sa mai ai o alta femeie.
Dumnezeu doreste sa evite conflicte care ies in astfel de situatii. Cei care traiesc in poligamie nu pot sa fie fericiti.

| AC4S4 a răspuns:

Biblia vorbeste despre uniunea normala dintre un singur barbat si o singura femeie. Au fost exceptii? Da. Nu au fost laudate sau recomandate, ci doari ingaduite. Insa, se spune explicit ca o casatorie implica un singur sot si o singura sotie.

| Octavian199 a răspuns:

De cand Arabii sunt comparati cu musulmanii?

| Mircea08 a răspuns:

Intreaba parlamentul, parlamentul face legile in Romania nu crestinii

| Helper07 a răspuns:

Matei 19:5-6. "Şi a zis: Deaceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de nevastă-sa şi cei doi vor fi un singur trup. Aşa că nu mai sunt doi, ci un singur trup. Deci ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă."

E clar ca Isus vorbeste despre 2 persoane nu mai multe.

| Daniel323 a răspuns:

Solomon cel mai intelept om, avea 700 de neveste si 300 de amante.
Si zeul n-a avut nimic de comentat.