| TeoCata1804 a întrebat:

De ceva timp duc o lupta cu propriile mele ganduri, sa zicem. Uneori ma gandesc ca stiinta este dovada a tot ce ne inconjoara si nu Dumnezeu a creat totul alteori ma gandesc ca totul este creat de Dumnezeu dar lucrurile astea se bat fix cap in cap.Habar am ce sa mai cred.Sincer sa fiu ma sperie gandul ca o sa mor si nu este nimic dupa, ca si cum nu as fi existat vreodata alteori ma sperie gandul ca daca o sa cred asta o sa ard in iad pe pentru totdeauna.A mai trecut cineva prin asta? Vreun sfat? Multumesc si sper ca ati inteles ce am vrut sa zic. happy

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu a pornit Big-Bangul (sau multiversul), dupa care lucrurile au decurs cum explica stiintele. Simplu, nu?

| iurii75 a răspuns:

Am trecut. Chiar eram ateu înainte. Dar m-am convina că viața rezultatul creației și nu a abiogenezei și evoluției.
https://www.jw.org/ro/publicatii/carti/viata-opera-unui-creator/
https://www.jw.org/ro/publicatii/carti/originea-vietii-5-intrebari/

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu a creat acest Univers intr-o deplina ordine, rolul stiintei este de a descoperi creatia.
Nu e nimic rau sa iti largesti orizontul de cunoastere, dar trebuie sa inveti sa deosebesti teroiile false de stiinta adevarata.
Oricum nu frica de iad trebuie sa te faca mai bun ci dragostea fata de Dumnezeu. Daca Il iubesti vei trai o viata curata pazind legile lui pentru a ii face pe altii fericiti si pentru a trai in armonie.

| NGheorghe a răspuns:

"lupta cu propriile mele ganduri" - clar ca nu glumești, de fapt nu este nici o exprimare metaforică, dar oamenii se lupta si se bat cu adversari, cu dușmanii si nicidecum cu ei înșiși. Lupta cu tine însuți, la propriu, se numește antrenament de performanța. Tu aici folosești o exprimare tipica bolnavilor mental ( folosești ceea ce ai invatat sa folosești deși nu îți folosește deloc, dar nici nu te deranjează ca îți poate dăuna, mult). Mai era un film de groaza unde era unul pe care îl sugruma propria mâna, si pe care a reușit sa (și-) o taie. happy dar nu te aștepta sa primesti idei in legatura cu distrugerea propriilor tale gânduri că asta este o activitate încă nepracticată de nimeni... mai corect zis: este o activitate ireală ba chiar inutila. Sa iti dau un exemplu: vine un mincinos, scrie o prostie pe o hârtie si după 10 ani niște oameni normali la cap își storc creierii despre cum sa dovedească ca prostia este corecta. Asta este si cazul tău, deoarece biblia, pe lângă mari adevăruri conține si minciuni: religiile si bisericile sunt o industrie uriașă ce îți vând raiul.
" ma gandesc ca stiinta este dovada a tot ce ne inconjoara si nu Dumnezeu a creat totul alteori ma gandesc ca totul este creat de Dumnezeu dar lucrurile astea se bat fix cap in cap" - asta am zis mai sus, tu îți storci creierii ca sa coroborezi doua minciuni (ce conțin fiecare un anumit procent de adevăr, sub 20%). Este foarte simplu de arătat ca ființele vii sau CD-urile si DVD-urile au fost create, că s-a folosit același principiu: degeaba s-ar fabrica CD-uri dacă nu ar exista CD-playere, apoi CD-playerele au programe de funcționare care știu sa scrie si sa citească informatia de pe CD-uri, iar programele sunt făcute de programatori (oameni inteligenți)...dar mai ai nevoie si de un program făcut tot de programatori care sa decodifice informatia respectiva și sa o transforme in sunete/muzica (sau filme in cazul DVD-urilor). Si ghici ce? programele de decodificare sunt făcute si ele exact de programatorii care au făcut si programele de codificare, altfel ori ar murii generații întregi pana ar descoperii ceea ce este pe un CD, ori ai arunca CD-ul la gunoi. Parca ultima versiune a științei era ca din 3 (miliarde) de fulgere intr-o supă de pietre s-a format o proteină si gataaaa!: proteina aia e informație si este ADN-ul primei celule. Si ca sa funcționeze toată teoria asta pentru proști, ne facem ca nu ne trebuie programe (nici programatori), cum ca proteina însăși știe ce informație deține in ea insasi, ba ne facem că nu știm că un CD-player este de zeci de mi de ori mai complicat de făcut decât un CD ("informatia in sine"), iar sa faci un program ai nevoie de o tehnologie de zeci de mii de ori mai complicată ca un CD-player. Acolo in teorie, totul s-a întâmplat ca si cum prima proteina ar știi si ce informații ii lipsește ca sa producă ceva viu!
"Habar am ce sa mai cred"- probabil ai vrut sa zici "habar NU am ce sa mai cred". Exista un mod foarte foarte simplu da a extrage adevarul din Biblie si alte cărți sfinte: toate chestiile scrise acolo ca ar fi "bune" trebuie sa le crezi si sa respecți pana ajungi sa stii de ce sunt bune...iar când ai început sa știi nu mai este nevoie sa crezi. Adică religia este făcută ca să crezi o perioadă de timp, si poți considera o minciuna ceea ce scrie acolo ca este bun dar ție nu are la ce sa îți folosească (si dacă preoții vor interpreta live o sceneta in care turbează sa nu te pre preocupi de sănătatea lor.)
"Sincer sa fiu ma sperie gandul ca o sa mor si nu este nimic dupa, ca si cum nu as fi existat vreodata alteori ma sperie gandul ca daca o sa cred asta o sa ard in iad pe pentru totdeauna.A mai trecut cineva prin asta?" oho, si încă câți au trecut prin asta. Doar nu ai crezut ca esti singurul îndoctrinat care deține cele două trăsături fundamentale ale unui om complet indobitocit:
-prima: își stoarce creierii sa dovedească ca minciunile sunt adevărate
-si a doua: faci pe tine de spaima din cauza unor povesti (cu balauro-draci) scrise exact ca sa faci pe tine. Sa nu pomenim de cazul in care se urlă la tine, că tu nu începi sa tremuri, nici nu cazi in genunchi, tu cazi direct pe burtă ca eroul necunoscut.
"Vreun sfat?"
Daaaa, doua chiar:
-stoarceți creierii doar ca sa creezi ceva util pentru tine si pentru toți. Paradoxuri, povesti nemuritoare, arme si muniții avem destule.
- fă... altceva, ceva util pentru tine si pentru oricine. Sădește copaci, că predicatori, pardon, acum le zice "analiști" ce prezintă un viitor sumbru ( in care ne mâncam unghiile unii la altii) avem destui, tâlhari, criminali si pedofili avem, popi tâlhari-criminali-si-pedofili avem, polițiști tâlhari-criminali-si-pedofili avem, deci numai de băgători de spaima in populație nu ducem lipsa. Politicieni prefăcuți in speriați avem, haștag avem.
Ba chiar si un al treilea sfat îți dau: du-te si dormi!

| TeoCata1804 explică (pentru NGheorghe):

Ai scris un roman intreg degeablaughing am citit primele randurilaughingca ma lua somnul.Cine stie daca tu zici ca sunt bolnav mintal posibil ca in viitor sa aud si voci.

| NGheorghe a răspuns (pentru TeoCata1804):

"Ai scris un roman intreg" - asta este singurul "roman întreg" de o singura pagină.
"am citit primele randurilaughingca ma lua somnu"... asta confirma încă o data ca îndoctrinatorii tai si-au atins scopul:
- tu ca sa îți storci creierii doar cu probleme inutile trebuie sa ignori tot ce este logic si util, drept urmare tu știi (ca prin minune), din primele doua rânduri, ca tot ce scrie acolo este "degeaba". Era mult mai simplu sa citești tot si apoi sa comentezi. Felicitări indoctrinatorilor tai, deși ei nu stăpânesc știința hipnozei ci doar se joaca, efectele ei sunt vizibile: te ia somnul la amiază... exact când cineva îți explica cum îți pierzi vremea cu nimicuri. Ziceam ca se joaca deoarece nici ei nu au nimic de câștigat dacă tu devii un Steve Wonder fără ochelari.
"daca tu zici ca sunt bolnav mintal posibil ca in viitor sa aud si voci." - niciunde nu am zis că EȘTI bolnav mintal, ci am zis ca "folosești o exprimare tipica bolnavilor mental". Denaturarea aceasta rapidă este necesară deoarece te zgârie pe creier: indoctrinatorii tai trebuie sa fie corecți si drepți indiferent ce!
Îmi place că-ți cunosti viitorul: urmează sa auzi voci! Iar când vei auzi voci vei cunoaște mai mult din viitorul tău cel cunoscut de toți indoctrinatorii: vei "lua" bunurile altora fără știrea lor pe un motiv stabilit de tine, acela cum ca lor nu le trebuie; vei omorâ pe cine vrei tu pe motiv (stabilit de tine) cum că respectivi nu mai vor sa trăiască. Nu-i perfect viitorul tău?

| TeoCata1804 explică (pentru NGheorghe):

Asta e, sunt o victima indoctrinata.Csf n-ai csf.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, stiinta adevarata si religia adevarata se imbina nu se bat cap in cap. In geneza scrie ca mai intai a fost lumina si apoi luminatori, si multi au spus ca este o prostie, dar hai sa vedem ce spune stiinta despre asta, „Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe. În concluzie, consider că ar rebui să avem mai multă încredere în ceea ce ne spune Duhul Sfânt în Biblie şi să nu mai plecăm urechea la basmele celor care o defaimă." si sunt multe alte exemple, dar ereziile, inventiile omenesti si in stiinta si in religie normal ca nu se imbina.
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| RaulAlmășan a răspuns:

Pai trebuie să te gândeşti,ca teoriile despre existența,precum,,Big bang"sau evoluționismul,sunt scrise de oameni, iar oamenii pot avea erori foarte mari.
nu e posibil ca universul să se fi format din nimic.
E ridicol ca cineva sa creadă asta.
Eu am încercat sa caut măcar Putin adevăr in teoriile existentei noastre.
Dar nu este, sunt doar presupuneri, nu fapte dovedite.
Iar Biblia confirmă existenta altor planete.
Ei nu aveau cum sa stie asta atunci.
,, la început Dumnezeu a creeat cerurile si pământurile."
Dumnezeu există fără urme de îndoială.
Sun proorociri împlinite in Biblie si asta ar trebui sa iti întărească credința in Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Lol. Tare dificil o fi fost pentru antici sa-si dea seama ca exista planetele. http://en.wikipedia.org/wiki/Planet#Babylon

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Vezi ca si cartea aia la care te rogi tu tot timpul e plina de greseli, ca tot de oameni e scrisa.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Oamenii care au scris biblia erau îndrumați de Duhul Sfânt.
Nu mă rog la Biblie ci la Dumnezeu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Si oamenii aia care au descoperit lucruri stiintifice erau indrumati de rautiune si de dovezi din lumea inconjuratoare.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Spre deosebire de cei îndrumati de Duhul Sfânt, oamenii de știință îndrumati,, ratiune" au făcut si fac greșeli in calculele lor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ma faci sa rad. Daca oamenii ar fi indrumati de sfantul fum, ar fi perfecti si n-ar face niciun credincios nicio greseala. Dar ghici ce, tot fac.