| Smashi a întrebat:

Salut.Deci,in satul meu exista asa numita saltire care cica cu ea poti face rele cuiva, arata adevaruri.De exemplu daca furi ceva, sau omori sau de astea te duci la o batrana ce are experienta in acest lucru si o pui sa citeasca saltirea, dupa cateva zile hotul, criminalul v-a pati ceva sau trecand multi ani descendentii acestuia o sa pateasca ceva, o sa moara sau inebuneasca se zice ca asta tine pana la a 7-a samanta(7 lea neam),exista aici la mine o famile care erau toti normali si acum sunt toti nebuni, au fost ft buni la scoala dar nu aveau cu ce traii asa ca cica s-au apucat de furat si s-a citit saltirea pe ei, ma intreb daca e adevarat voi ce spuneti?

8 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Superstitie si autosugestie. Cum un sat e mic barfele circula cu viteza luminii.
Daca esti superstitios, si sunt sanse mari sa fii pentru ca esti invatat de mic sa fii atunci o sa crezi in aceste lucruri.

| MasterOfDisaster a răspuns:

''descendentii acestuia o sa pateasca ceva, o sa moara ''
Scuza-ma, nu vreau sa par rautacioasa, dar toata lumea moarebatting eyelashes.
Asta este doar o superstitie. Nu cred ca e adevarat. Sansele ca din 7 generatii cineva sa pateasca ceva, sa aiba o boala, sa i se intample un accident este foarte foarte mare. Pentru ca fiecare din fiecare generati are probabil mai multi copii, si se ajunge poate la zeci de descendenti ai omului ''blestemat''.
E un risc foarte mare pentru oricine si cand iese din casa. Risti sa te calce o masina, risti sa iti pice o bucata de tencuiala in cap, risti sa te impiedici sa iti rupi o mana, sau sa te lovesti la cap, etc, etc.
E doar o superstitie, nu cred ca e adevarat.

| danay72 a răspuns:

Daca exista asa ceva acea persoana nu face aceste lucruri cu ajutorul lui Dumnezeu.Deuteronom18:10-12

| William a răspuns (pentru danay72):

Nu stiu daca se poate numi vrajitoare, de obicei lumea nu stie cum sa cheme un diavol ca sa ii ceara ceva. Chiar daca zice baba ceva descantece nu au niciun efect. E adevarat ca unii vrajitori foloseau numele lui Dumnezeu in descantecele lor dar tot vrajitori se numeau. In zilele noastre sunt doar escroci.

| Thunderstruck a răspuns:

Superstitii primitive.

| LoveToHate a răspuns:

Incredibil!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Psaltirea e ceva nu saltire; nu e adevarat.

| Calininio a răspuns:

Aiureli, bineinteles... Nu stiu de ce-si mai pune cineva problema ca ar fi reale laughing