| costi2193819831 a întrebat:

Salut,dupa intrebarea cu sinuciderea m-ai am o nelamurire
Se spune ca reincarnarea exista,si noi suntem trimisi pe pamant pentru a repara greseli din vieti anterioare s-au pentru a fi supusi la noi "teste"
Am un exemplu: o persoana a trait bine intr-o viata anterioara,si acum este sarac nu are aproape nimic totul merge foarte prost,si este supus la mii de teste care practic il imping la disperare...el traieste doar pentru a platii niste greseli facute intr-o viata anterioara? pentru a fi iertat? el practic sufera o viata intreaga pentru ca la urmatoarea reincarnare sa traiasca din nou bine? la ce folos cat timp nu iti poti amintii absolut nimic? traiesti o viata de exemplu sub numele de " Vasile Ion Plaicu" in chin si rautati pentru a fi iertat si a primii in alta viata dupa reincarnare un trai mai bun? Unde e bucuria ta? cat timp nu iti amintesti nimic?
AA da si vor fi si persoane care nu cred in REINCARNARE pe aici,am si intrebarea lor separata,Daca nu exista reincarnare si omul sufera toata viata fara nici o rasplata unde e bucuria s-a? cam sadic nu? S-au stai, presimt ca primesc raspunsuri de genu " in ceruri"...pai cum sta treaba: te chinui si suferi o viata pentru a avea parte de bucurie infinita si liniste in ceruri? Si altul care isi traieste viata ca un imparat nu v-a avea parte de astea? Se spune ca Dumnezeu e bunatatea intruchipata,deci nu v-a avea sufletul sa lase un " om" in tristete toata viata
again Sad

Astept raspunsurile voastre, multumesc anticipat

15 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Eu cred ca este nu doar loc de plata ci si de transformare. Ma gandesc la cateva exemple din Pateric sau Limonariu. Sfantul Moise Etiopianul, in trecut talhar, cu pacate grele, s-a schimbat si a devenit printre cei mai blanzi asceti. A prevazut si si-a prevenit vecinii ca locul va fi pustiit de barbari din pricina incalcarii randuielilor, insa nu a plecat nici nu s-a aparat. Ultimele lui cuvinte au fost " O Doamne, de cand astept sa se implineasca cu mine cuvintele Tale "Cel ce scoate sabia de sabie va pieri"

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De cate ori postezi aceeasi intrebare?

| costi2193819831 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

De 2 ori am postat, la Religie nu prea a fost bagata in seama, asa ca am postat si in alta categorie. daca vezi de ce mai intrebi? ceva gen " te intalnesti cu cineva si-l intrebi :te-ai tuns?(desii il vezi)" off Doamne

| Narfundo a răspuns:

Amicul meu drag! Viata toata este un test.Aici este desertaciunea desertaciunilor.Este popasul " in care sufletele noastre se odihnesc in aceste trupuri.Vor urma alte drumuri dupa ce ne vom reface si vom pleca la drumwinking. Tine mintewinking. Sinucidete si vei ramane acolo unde ai opritwinking. Gandeste-te la suflet ca la o autostrada.Sufletul tau e o masina. Opresti intr-un peco.Peco este viata pe pamant. Faci greseli sau te sinucizi, ramai pe veci in peco, in veceuri imputite, chinuit la gramada cu alte suflete ghinioniste.Esti atat de prost incat sa cazi in aceasta capcana? Eu zic sa te mai gandesti.

| costi2193819831 explică (pentru Narfundo):

Mi-ai citit macar intrebarea?

| Zenit313 a răspuns:

Mori si gata, totul se termina, nici nu o sa stii ca ai murit, pentru ca o sa fii mort!
Punct.

Restul sunt povesti pentru oameni slabi si fricosi carora le este frica de moarte!

| costi2193819831 explică (pentru Zenit313):

Foarte simplist raspunsul tau, sa inteleg ca esti ATEU?

| Zenit313 a răspuns (pentru costi2193819831):

Nu conteaza ce sunt, asta este realitatea...
Daca tu ai dovezi care iti sustin teoriile, chiar de rog sa le spui!
In secunda doi, imi schimb parerea daca tu ai cea mai mica dovada posibila.
Moartea clinica este explicata, nu mai reprezinta un argument! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Zenit313 a răspuns:

Stiu ca tu preferi raspunsuri pozitive, chiar daca stii ca nu sunt adevarate...
Dupa moarte.o sa ajungi intr-un loc cu floricele si ingerasi.o sa canti toata ziua si o sa fii fericit, o sa primesti bomboane daca esti cuminte!
Daca te raincarnezi.o sa fii REGE!
Multumit? happy

| Patricia13BlackCat a răspuns:

Pai, se spune ca exista niste lumi paralele, iar dupa moarte toata lumea se duce acolo. Asta a zis un om care a intrat in coma pentru o saptamana, despre care se zicea ca a murit!

| costi2193819831 explică (pentru Patricia13BlackCat):

Serios? un om isi poate imagina multe...mai ales dupa o sperietura de genul

| Patricia13BlackCat a răspuns (pentru costi2193819831):

Dar asta a zis, ce ai? Si oricum, oamenii doar mor si gata.