| costi2193819831 a întrebat:

Salut,dupa intrebarea cu sinuciderea m-ai am o nelamurire
Se spune ca reincarnarea exista,si noi suntem trimisi pe pamant pentru a repara greseli din vieti anterioare s-au pentru a fi supusi la noi "teste"
Am un exemplu: o persoana a trait bine intr-o viata anterioara,si acum este sarac nu are aproape nimic totul merge foarte prost,si este supus la mii de teste care practic il imping la disperare...el traieste doar pentru a platii niste greseli facute intr-o viata anterioara? pentru a fi iertat? el practic sufera o viata intreaga pentru ca la urmatoarea reincarnare sa traiasca din nou bine? la ce folos cat timp nu iti poti amintii absolut nimic? traiesti o viata de exemplu sub numele de " Vasile Ion Plaicu" in chin si rautati pentru a fi iertat si a primii in alta viata dupa reincarnare un trai mai bun? Unde e bucuria ta? cat timp nu iti amintesti nimic?
AA da si vor fi si persoane care nu cred in REINCARNARE pe aici,am si intrebarea lor separata,Daca nu exista reincarnare si omul sufera toata viata fara nici o rasplata unde e bucuria s-a? cam sadic nu? S-au stai, presimt ca primesc raspunsuri de genu " in ceruri"...pai cum sta treaba: te chinui si suferi o viata pentru a avea parte de bucurie infinita si liniste in ceruri? Si altul care isi traieste viata ca un imparat nu v-a avea parte de astea? Se spune ca Dumnezeu e bunatatea intruchipata, deci nu v-a avea sufletul sa lase un " om" in tristete toata viata
again Sad

30 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu exista reincarnare.

| danay72 a răspuns:

Biblia este de o alta parere.Omul cand moare merge in pamant nu alt loc.Geneza3:19,Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4.Apoi omul a fost creat sa traiasca pe pamant nu in cer, in gradina Eden, pe pamant au fost primii parinti, iar scopul lui Dumnezeu a fost ca ei sa traiasca pentru totdeauna pe pamant.Geneza1:28.Dar scopul nu s-a schimbat si curand va pune capat tuturor rautatilor si va aduce aici pe pamant paradisul promis.Psalmi37:9-11,Isaia65:20-25.cat despre cei dragi care au murit ii va invia pe pamant in acel paradis.Ioan5:28,29,Isaia25:8

| RAY a răspuns:

Majoritatea stiu totul despre cum e cand mori dar nimeni nu a murit

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E bine ca mai ai doar o singura nelamurire, ce ai fost in viata anterioara si ce vei fi in viata viitoare, in ce s-au reincarnat strabunicii tai? e cam ilogic nu-i asa?

| costi2193819831 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Esti pe langa intrebarea mea, nu ma int ce am fost si ce voi fi, citeste cu atentie intrebareahappy

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru costi2193819831):

Sunt raspunsuri impuse nu-i asa? daca tu le stii pe toate de ce ne mai chinui

| Narfundo a răspuns:

Amicul meu drag! Viata toata este un test.Aici este desertaciunea desertaciunilor.Este popasul " in care sufletele noastre se odihnesc in aceste trupuri.Vor urma alte drumuri dupa ce ne vom reface si vom pleca la drumwinking. Tine mintewinking. Sinucidete si vei ramane acolo unde ai opritwinking. Gandeste-te la suflet ca la o autostrada.Sufletul tau e o masina. Opresti intr-un peco.Peco este viata pe pamant. Faci greseli sau te sinucizi, ramai pe veci in peco, in veceuri imputite, chinuit la gramada cu alte suflete ghinioniste.Esti atat de prost incat sa cazi in aceasta capcana? Eu zic sa te mai gandesti.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Scopul lui Dumnezeu cu privire la oameni a fost ca ei să trăiască etern aici pe pământ. (Geneza 1:28; 2:15-17) Dumnezeu îşi îndeplineşte întotdeauna scopurile. (Isaia 55:10, 11) Biblia nu susţine învăţătura reîncarnării nici a raiului sau a iadului din cer. Ea arată că majoritatea slujitorilor lui Dumnezeu au speranţa de a trăi veşnic aici pe pământ, iar dacă mor până atunci, că vor fi înviaţi. (Psalmul 37:29; Faptele 24:15)

| pozeanimate a răspuns:

Nu exista reincarnare
sinuciderea este pacatul care nu poate fi iertat si omul se duce direct in iad

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

"se spune ca reincarnarea exista" insa nu, nu exista.
Stii, cand unii oameni s-au indeparat de Dumnezeu, au inceput sa isi faca tot felul de inchipuiri despre cum va fi, sau de fapt cum este realitatea, etc.

Insa dupa moarte, sufletul dupa ce va fi Judecat de Dumnezeu, isi va primi rasplata faptelor facute pe Pamant, respectiv ori va fi in Imparatia lui Dumnezeu, facuta pentru om, ori in locul extrem, pentru cei ce s-au indeparatat de Dumnezeu.

| Zenit313 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ma doare burta de ras! rolling on the floor)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Tie iti plac,ba chiar te si distreaza la culme (ma doare burta de ras), raspunsurile unor credinciosi sinceri, dar incapabili sa-si sustina cedinta astfel incat sa nu-ti mai bati joc de ea.
Hai sa vedem cum raspunzi tu la o intrebare care tine de stiinta, in care sper ca crezi: Tu traiesti, ai viata (sper ca nu esti un zombi), da.Cum crezi ca acela amalgam de elemente chimice, reactii si circuite elecrice ce te compun materialiceste, au ce se cheama viata? Ti-ai pus vreodata aceasta intrebare macar?
Sper ca sa nu dai dovada si de lasitate, butonand pe "ignor".

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt zombie si nici om! Sunt SATANA!

Daca nu stim raspunsuri, trebuie sa cercetam pana cand gasim dovezi sau argumente rationale!
Daca nu stim ceva NU trebuie sa inventam povesti stupide, copilaresti si imorale!
Asta este frumusetea stiintei!
Trebuie sa avem rabdare pana cand stiinta gaseste raspunsurile...pana atunci putem simplu sa spunem ca NU STIM!
Stai linistit, nu am de ce sa dau ignore atata timp cat nu devii plictisitor! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Vezi ca nu-ti cunosti decat superficial si propria credinta (in stiinta). Afla ca omul de stinta,fizicianul Frank Tipler a publicat Teoria Punctului Omega,care este o teorie fizica testabila pentru un Dumnezeu omniprezent,omniscient,omnipotent,care va invia intr-o zi, in viitorul indepartat, fiecare particica din noi, pentru a trai vesnic. Daca te descurci in matematici superioare, iti pot indica unde poti gasi demonstratia repectva. Dovedeste-i ca demonstratia lui este "stupida". Crezi ca poti?

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti trebuie matematica ca sa realizezi ca Mos Craciun NU exista...
Daca era adevarat..toata lumea credea, Dumnezeu exista doar ipotetic.

Eu spun ca am un T-Rex INVIZIBIL in curte si NUMAI EU pot sa il vad impreuna cu cei care cred cu edevarat in el.
Poate stiinta sau oricine altcineva sa demonstreze ca eu nu am un T-REX INVIZIBIL pe care doar eu pot sa il vad si cei care cred in El?
Asta este si cazul lui Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Nu crezi ca ai adoptat pozitia vulpii, care neajungand la struguri a spus ca sunt acri? Macar poate ca ai invatat ca nu este bine sa-ti bati joc de ceva ce nu cunosti. Poti ignora.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu bat in retragere...ti-am raspus si iti raspund la tot ce vrei!

Tu esti cel care vorbeste de ignore! rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Nu m-am referit la "ignora" de pe TPU, ci la faptul ca poti sa nu ei in consideratie ce nu accepti, dar nici nu cunosti suficient.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

OK. Nu cunosc suficient. Dar tu nu mi-ai oferit nici un argument la care sa nu iti fi raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Da,dar ai raspuns cam in stilul in care raspund multi din credinciosii care posteaza pe TPU. Daca ai cauta sa fii si la fel de pregatita cat esti de insistenta, cred ca ai ajunge departe.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt credinciosi cu care am ce sa discut cu ei, este interesant si constructiv, de multe ori ei au dreptate!

Cu tine ma distrez...nu are rost sa intru in detalii degeaba, pentru ca orice si oricat as vorbii...o sa spui un simplu NU si ca eu nu am argumente, dovezi si fug de discutie!

Incepi sa sfarsesti discutia, si nu mai este distractiv...
Esti plictisitor si nu mai are rost sa discutam!
Ca sa fii fericit...ai dreptate, fug de argumentele tale invincibile, si imi este rusine sa mai vorbesc!
Multa sanatate! happy
PS:Sunt baiat

| RAY a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ai inviat de sti?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia nu-i teorie e un basm, o fantezie teoretica, in primul rand nu exista dovezi ca exista dumnezeu, viata de dupa moarte, deci ce teorie e aia fara dovezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Dece nu spui adevarul BAIATULE? Am urmarit mai multe dialoguri ale tale cu credinciosi.Toate intervntiile tale au fost la misto. Cu mine te distrezi? Vai cat esti de nesincer., cu tine! Invata un comportament BAIATULE! In momentul in care NU AI ARGUMENTE intr-o discutie, denota ca esti NEPREGATIT (ca sa nu spun incapabil) sa o continui. Tot folosesti cuvantul "distractiv" ca un lei-motiv la toate postarile ce-ti sunt dificile.Intelegi oare ce sens are acest cuvant? Tu te ascunzi dupa cuvinte si crezi ca folosind cuvinte ca "plictisitor" si "distractiv", iti dovedesti superioritatea.Esti un tanar imberb, care crede ca tot ce zboara se mananca.
Multa minte!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ca sa afirmi:"aia nu-i teorie, e un basm", fara sa devi ridicol, trebuie ca in prealabil sa cunosti acea teorie.
Cateodata,"tacerea este de aur".Ai tu habar de matematici superioare, de teoria Punctului Omega? Ma-ndoesc.De ce te bagi cand habar nu ai despre ce este vorba?
PS.Ca sa scapi de mine, cand te vei mai baga iar ca musca-n lapte, procedeaza ca toti LASII si INCOMPETENII, folosind posibilitatea IGNOR, de pe TPU.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovedeste cea ce afirmi

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate cred ca tot ce zboara se mananca, dar totusi, Mos Craciun nu exista, seprii si tufisurile nu vorbesc, Bau-Bau nu exista! happy

"Toate intervntiile tale au fost la misto" - Mai cauta...
Ti-am dat dreptate doar ca sa terminam discutia! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fii mai concret.La care din afirmatiile mele te referi?

| サクラ a răspuns:

Reincarnarea nu exista, este promovata numai de budisti si hindusi, care cred ca dupa moarte se vor reincarna in alt om sau animale.

| BeibyMik a răspuns:

Nu exista reicarnare cei care cred in reincarnare nu cred in D-zeu.