| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca pacatele uratesc omul? M-am nascut un baiat foarte frumos, cu o privire luminata. Pe parcursul vietii am inceput sa pacatuiesc si sa imi murdaresc sufletul, iar acum, sunt cu lejeritate printre cei mai urati oameni. Am facut multe rele, am avut multa ura si nu am mai ascultat de parintii mei, ma comportam mizerabil cu ei si aproape in fiecare zi faceam scandal cu ei... Nu mi-a mai mers absolut nimic bine si acum platesc pentru restul vietii, cu uratenie, suferinta si singuratate pe vecie. Platesc si in viata asta dar si in cealalta? Imi doresc sa ma schimb si sa repar tot, dar nu mai pot da timpul inapoi.

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Biblie Dumnezeu spune:"Toti (oamenii) au păcătuit si sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu".
Din moment ce Dumnezeu spune ca toți, asta înseamnă ca si eu si tu plus restul omenirii. Dar exista o șansă pentru om, a se naște din nou " din apa si din duh".
Lipsa " slavei lui Dumnezeu" il urâțește pe om. Încheind legământul cu Dumnezeu si trăind in continuare după voia Lui, slava lui Dumnezeu se întoarce in acea persoana si va fi schimbat. Fizionomia fetei lui va reflecta o pace si o bucurie care înainte nu exista.

| DaniiAlex a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Asta inseamna sa fac o schimbare in viata mea? Sa renunt la toate rautatile si sa ma fac un om bun, asa ma nasc din nou?

| DaniiAlex a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Asta inseamna sa ma schimb, sa ma fac un om bun, iar fata mea va fi din nou luminata? Asa ma nasc din nou?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru DaniiAlex):

Nașterea din nou este descrisa in Biblie, mai precis in Noul Testament.
Ea consta in a accepta sa faci un legământ cu Dumnezeu, botezandu-te in numele lui Isus, care si- a dat viață pentru omenire pentru a fi răscumpărata din robia păcatului.
Este necesar o căință pentru toate păcatele săvârșite care duce la pocăință. Dar fara studierea Bibliei cu sinceritate, si fara ajutorul lui Dumnezeu nu se poate ajunge la pocăință si la nașterea din nou. Studiază Biblia cu rugăciune si Duhul Sfânt te va călăuzi. Succes!

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

La voi costa 500 de ron botezul la martori a scris strregoi aici pe TPU

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

O fi si el ca si tine împotriva lui Dumnezeu. Cine se aseamănă se aduna, fie creștini, fie atei.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce prosti scrii omul era fanatic crestin, eu nu sunt impotriva lui dumnezeu, eu nu cred in dumezeu, ce tu esti impotriva lui zeus?

| anonimg a răspuns (pentru DaniiAlex):

Nu te poți schimba singur în bine. Aceasta numai Dumnezeu o poate face în om. Trebuie doar să te rogi lui Dumnezeu cu această dispoziție pentru schimbare. Și să crezi că aceasta este și dorința Lui. Și ca să crezi că aceasta este și dorința Lui, atunci află că dorința de schimbare care este în tine a fost pusă de Dumnezeu. Urmează această dorință, și vei găsi fericirea.
Și da, crezând și acceptandu-L pe Dumnezeu în viața ta, este un prim pas spre Împărăția lui Dumnezeu.
"Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit". (Marcu.16:16)
Caută biserica adventista de ziua a șaptea din localitatea ta. Vei cunoaște că aceasta este poarta spre Împărăția cerurilor.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mergi la popa sau la pocaiti dai niste bani, faci botezul si esti iertat la zero, asa fac toate religile crestine plata pacatelor prin bani, am primit si eu oferte, toti au oferte, 100 de euro in zona mea la penticostali, in alte zone e mai mult sau vb cu un popa pentru 100 de euro esti fresh cleaner

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In viata, indiferent ce faci, duce la un anumit lucru. Chiar si daca nu faci ceva, tot duce la un anumit lucru. Nu are legatura cu faptul ca ai facut un lucru rau sau bun, nu mai crede in aceste... "zicale".
Nu pacatele uratesc omul, acele fapte pot sa nu fie pacate, iar acestea la randul lor pot sa nu il urateasca.
Actiune si reactiune... Vrei sa nu mai fii asa? Simplu. Nu mai fii asa si gata, daca bagi tot felul de scuze din trecut si prostii de astea nu ajungi nicaieri, e ca si cand nu vrei sa le lasi. Multa lume nu renunta la trecut (chiar daca zic ca ar vrea asta), pentru ca au stat prea mult in el ca acum sa il lase pur si simplu. Trebuie sa intelegi ca trecutul nu are nici o valoare. In momentul de fata este total neimportant ce ai facut tu cu parintii tai atunci. Conteaza ce faci acum. Iar daca nu renunti la asta, sa consideri ca totul a trecut si nu iti pasa, nu o sa te schimbi.

Asa ca... iesi afara la soare, fa ceva in privinta asta. Este viata ta, ce naiba, tu ai control asupra ei. Daca vrei sa ai privirea luminata o sa o ai. Studiaza psihologia cognitiva daca vrei sa aflii mai multe despre asta.

Nu platesti nimic pentru restul vietii, asta iti place tie sa crezi (desi zici ca nu iti place in mintea ta). Dar daca chiar nu iti place cu adevarat, renunta si gata.

Succes! happy

| Donsavas a răspuns:

Nu este om sa nu pacatuiasca dar asta nu te urateste, Nici psihic nici fizic. Frumusețea sau urâțenia sunt iluzii ale minții. Percepții greșite ale realității. Tu iti induci asta si de aceea cand te vezi în oglindă te consideri urat. Sunt convingerile din mintea ta care te fac sa gandesti asa

| ancaval a răspuns:

Dacă vrei să te schimbi, trebuie să uiți trecutul, să vorbești mai mult cu tine și cu Dumnezeu.
Hai că se poate. Nu ești singurul cu trecutul murdar. Mulți s-au cumințit.
Mergi mai des pe la biserici, vizitează-ți părinții, caută o fată bună, fă o familie cu ea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, am o veste buna si o veste proasta. Vestea proasta este ca nu iti poti schimba trecutul, nu poti da timpul inapoi, nu iti poti schimba trecutul. Vestea buna, este ca o poti lua de la capat, Dumnezeu este Dumnezeul celei de a doua sansa, nu stiu pentru cat timp te-ai indepartat de Domnul si ce ai facut, si cat timp ai facut acele lucruri, dar un lucru este sigur, Dumnezeu te-a asteptat in tot acest timp cu bratele larg deschise. Dumnezeu spune in biblie ''Eu te-am tesut in pantecele mamei tale, esti o faptura asa de minunanta''.
Nu stiu cat a trecut de cand ai plecat, cert este ca ai plecat de la Dumnezeu, esti fiul risipitor, dar am o veste buna, Dumnezeu te primeste din nou. Daca tot am amintit de El, hai sa vedem ce spune Domnul Iisus in pilda fiului risipitor.

https://www.youtube.com/watch?v=tGncdJ1NOkM

Intai sa intelegem contextul. Un tata avea doi fii, cel mai tanar dintre ei a luat patea sa de avere de la tatal sau si a plecat, tatal i-a dat acea parte desi stia ca nu este cel mai bun lucru, stia cum se va sfarsi dar a ales sa ii ingaduie fiului sa fie neascultator pentru ca Domnul a dat fiecaruia o vointa libera, si tie, si mie, El nu iti poate forta vointa, ar putea, dar nu vrea asta, te-a creat liber, tu alegi ce sa faci. Cand Adam si Eva au pacatuit, Dumnezeu ii avertizase ''Va iubesc atat de mult incat va dau posibilitatea de a Ma iubi si asculta, sau de a Ma ura si a nu Ma asculta, pentru ca in dragoste este libertate'', si ei au ales neascultarea, ca si tine, ca si mine.
Dar sa revenim la relatarea biblica. Dupa aceea, biblia spune ca a fiul a strans totul si a plecat intr-o tara indepartata (tara indepartata este orice loc in afara voii Lui Dumnezeu, adica in pacat) si-a irosit averea toata pe prostituate si placeri de moment, apoi nu mai avea nimic si s-a dus sa ingrijeasca porci.
In vechime, tatal le impartea averile, dupa moartea lui, dupa ce tatal murea se imparteau averile, dar fiul nu a mai avut veme sa moara tatal, a vrut averea, si sa plece. Fiul de fapt i-a spus tatalui prin aceasta atitudine ''Tata, vad ca te tii de viata, imi pare rau ca traiesti, da-mi averea ce mi se cuvine, da-mi-o acum. Vedea-te-as mort.'' Asta i-a spus fiul prin atitudinea lui, pentru ca averea se impartea strict, dupa ce tatal murea. Fiului nu i-a pasat de nimic ''Mie nu imi pasa tata ce vorbe o sa-ti auzi, nu imi pasa ca mama va plange pana va exploda diabetul in ea, nu imi pasa de tine, nu imi pasa ca vei plange dupa mine, nu imi pasa de nimic, imi pasa doar de mine, si de nimeni altcineva, sa iti fie clar.'' Acesta este satana draga prietene, doar lui nu ii pasa decat de el, omul caruia ii pasa doar de el, nu este crestin. Multi oameni traiesc asa, nu le pasa de nimeni, nu le pasa ce plange Dumnezeu si cat il doare pe El, nu le pasa ca fura banii parintilor pentru droguri, nu le pasa decat de ei, punct. Sa nu crezi ca nu a vrut sa plece definitiv, draga prietene, sa iti pun o intrebare, ce si-a lasat acasa cand a plecat? Nimic. Biblia spune ca a luat totul, cand a plecat si a luat totul, s-a gandit ca nu se mai intoarce niciodata la tatal lui.
Apoi a ajuns sa piarda totul, a cheltuit totul, murea de foame, si a ajuns la porci si mare foamete. Nu stii ca in tara indepartata intotdeauna ajungi la foamete? Ce ti-a promis satana cand ai plecat? Lapte si miere, ca fiului risipitor, si ce ti-a data? Ce ai primit? Otrava. Ti s-a promis lapte si miere si ti s-a dat otrava. Doar la Dumnezeu curge lapte si miere.
Fiul putea sa zica ''Schimb porcarul'' sau ''Cand nu sunt porcii atenti, prind un porc il omor si mananc'' si maine ce vei manca? Dumnezeu iti promite mancare in fiecare zi, departe de El, cat vei supravietui?
Biblia spune ''Si-a venit in fire si a zis, cati slujitori ai tatalui meu au belsug de paine si eu mor de foame aici, ma voi scula si ma voi intoarce la tatal meu si ii voi spune ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vrednic sa ma chem fiul tau, fa-ma ca pe unul din slujitorii tai'' si a plecat la tatal sau. Asta a fost dovada pocaintei sale sincere, a facut in tocmai ceea ce a spus ca va face, a plecat din tara indepartata. Acum vine partea in care Iisus ne arata cum reactioneaza Domnul la intoarcerea fiii lor Sai. Biblia spune ''Cand era inca departe tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, tatal a alergat de a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult ''Pe vremea aceea, nici un barbat, mai ales unul in varsta, Nu alerga in public, era un lucru rusinos, dar tatalui nu i-a pasat, el a alergat''. Fiul i-a zis ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vednic sa ma chem fiul tau''. Dar tatal a poruncit robilor sai : aduceti cea mai buna haina si imbracati-l cu ea (un simbol al acceptarii), puneti-i un inel in deget (reintegrarea fiului in familie, slujitorii si oamenii se uitau la inel, daca nu avea inelul familiei, nu trebuia sa asculte de el, daca avea inelul, trebuia sa asculte de el), si incaltaminte in picioare (ceea ce inseamna ca fiul NU va fi sclav) taiat vitelul cel gras, sa mancam si sa ne veselim caci acest fiul al meu era mort si a inviat, era pierdut si a fost gasit. Sa te intreb ceva, in cat timp se ingrasa un vitel, in 2 zile? in 4 zile? in 7? Nu. Ceea ce inseamna ca tatal, si-a asteptat fiul sa se intoarc acasa. Draga prietene, din clipa in care ai plecat, Dumnezeu s-a pus pe scaun cu poza ta in mana si te asteapta sa te intorci, nu te-a abandonat, nu te va abandona niciodata, atata vreme cat iti bate inima si respiri, te poti intoarce la El. DAR fii foarte atent, daca MORI departe de Dumnezeu, nemantuit, neiertat si nenascut din nou, ajungi in iad, si vavfi pe vecie, nu pentru ca asa vrea Dumnezeu, ci pentru ca ai ales, tu ai ales, si Dumneeu nu te ia cu forta in rai. Odata ce ai plecat de pe pamantul acesta si inima inceteaza sa mai bata, destinul iti este ales, tu l-ai ales, doar aici te mai poti intoarce. Dar acesta este raspunsul tatalui ''sa mancam si sa ne veselim'' Domnul te asteapta cu bratele deschise. Atat de mult te iubeste, tu esti motivul pentru care L-a trimis pe Hristos sa moara pe cruce pentru a plati datoria pacatelor tale, TOATE pacatele tale, trecute, prezente si viitoare au fost puse pe umerii Lui Hristos pe cruce, toata vina ta este STEARSA si Domnul spune ''Ti-am aruncat pacatele in marea uitrii si nu-Mi voi mai aduce aminte de ele niciodata'' Si ''Acum nu mai este nici o condamnare pentru cel ce este in Hristos Isus'' daca inca te mai macina un pacat si L-ai marturisit in rugaciune si te-ai pocait de el si ti-a parut rau de el, de ce te mai simti vinovat? Ti-ai marturisit acel pacat inaintea Lui Dumnezeu? Atunci a fost iertat definitiv, nu-ti mai aminti nici tu de el, uita pacatul ala.
Sa ne imaginam urmatorul lucru.

Imagineaza-ti urmatorul lucru, acest tata, statea in fata casei, sau chiar pe veranda, soarele este la asfintit si el priveste in lungul drumului, asa cum face de ani de zile in fiecare dupamiaza. In toti acesti ani a vazut zeci de caravane si sute de oameni trecand pe drumul din fata casei lui, dar in aceasta zi el vede un chip anume venind pe drum, se uita la acel chip la acea silueta si nu este sigur ce sa creada, acesta este zdrenturos, murdar, urat mirositor si nu are nici un fel de bagaj. Tatal priveste acest chip dcare se apropie pe drum de casa lui, cu cat priveste mai mult cu atat i se pare mai cunoscut chipul si mersul celui pe care il vede apropiindu-se, se apleaca in fata pentru a vedea mai bine cine este acel om, si deodata il izbeste gandul ca acesta este fiul sau neascultator, cel pierdut candva de mult cand a decis sa plece de acasa.
Tatal alearga spre el, il ia in brate, il saruta, il iarta, il accepta si se bucura de intoarcerea lui, acesta este raspunsul tatalui.
Pozitia lui Hristos pe cruce, nu este neaparat intamplatoare, El a fost rastignit si bratele lui sunt intinse pana la maxim, cu aceste brate te asteapta Hristos sa te intorci la El. El a platit datoria pacatului tau la cruce, biblia spune ca mijloceste pentru noi, este avocatul nostru inaintea Lui Dumnezeu.
Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
Dumnezeu nu te va lasa singur in aceste lucruri, va fi langa tine, este de partea ta, nu impotriva ta, iti rea binele si nu raul, Domnul cauta folosul tau. El este alaturi de tine si nu doreste sa treci singur prin nicio greutate.
3. Increde-te in Dumnezeu. Asa cum ne incredem in multe lucruri, pe scaunul pe care te pui ca te tine, in patul in care dormi. Cand esti pe masa de operatie, si iti pui increderea in medicul ala, un medic caruia ii tremura mana si tu nu stii, un medic care toata seara a fost la chef, si tu nu stii, un medic care deja nu mai vede bine, si tu nu stii, si te increzi in om. Increde-te cu atat mai mult in Dumnezeu. Cand suferi, cand esti la spital bolnav, inainte sa vina medicii dimineata, cel care a stat la capul tau seara de seara, zi dupa zi, este prietenul tau Hristos, Iisus spune ''imi pasa de tine, imi pasa de tine, te iubesc si vreau sa fii cu mine in cer''.

Urmareste urmatoarele video te rog.

https://www.youtube.com/watch?v=YbGb7UUIZZ0&t=815s

https://www.youtube.com/watch?v=tGncdJ1NOkM&t=822s

| GirlOnline81 a răspuns:

Și eu pot spune ca m-am urâțit acum ca mi au apărut câțiva pistrui. Dar n-as face decât sa ma alint, la fel și tu.
Nu ești urat, ci doar trist. Un chip trist nu are farmecwinking.

Cât despre " îmi doresc sa ma schimb.:" Numai când te vei putea împăca cu trecutul, cu tine însuți, te vei putea schimba.

| Teffan a răspuns:

Este adevarat ca sentimentele negative te saracesc mental, spiritual si fizic.Nu este bine sa urasti, nu este bine sa te comporti mizerabil cu parintii care ti-au dat viata.
Suferinta exista peste tot, si este necesara pentru evolutia individului.Reprezinta un obstacol peste care trebuie sa treci, iar daca nu treci, atunci vei fi inghitit de aceasta viata si te vei autodistruge.Nu va fi nicio pierdere pentru umanitate.Cine reuseste sa se autodepaseasca, se afirma si demonstreaza ca MERITA sa traiasca.Cine nu, atunci la revedere.

Este foarte important sa intelegi ca nu exista pacate in sensul crestin al cuvantului, ca nu te pedepseste NIMENI, in afara de propria persoana.Tu esti propriul tau dusman pe care trebuie sa il invingi.Slabiciunea ta, rautatea ta si mizeria spirituala, stagnarea de toate felurile, astea te pedepsesc, nu dumnezeu iudaic inexistent.