| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut eu am spus un cuvant urat pana la dumne,dar m-am oprit, se consider ca am hulit impotriva lui Dumnezeu? dau funda.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Daca e vorba de o marturisire facuta surorii tale, a gandurilor ce iti vin in minte, si nu ai avut intenti de a huli tu singura, ci doar de a-i transmite surorii tale gandurile ce le ai in minte atunci nu ai hulit.
Dar daca s-a intamplat, si ai facut-o, este o cale, Hristos, cere-i iertare si o vei primi.

| Andreeaioan115 explică (pentru Irinel15123532):

Da asta este situatia, insa nu am rostit pana la capat numele Domnului atunci cand am rostit ce fel de ganduri imi vin in minte, si nu a fost intentie...

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Atunci, pentru ce te framanti? Daca nu a fost cu intentie si doar ai vrut sa impartasesti ce ganduri ai surorii tale, draga prietena, aceasta vina si povara pe care o simti, este falsa. Diavolul este cel care ne acuza, el se numeste in biblie ''acuzatorul fratilor, tatal minciunilor'' el cauta sa ne acuze.
Duhul Sfant nu ne acuza si nu spune ''OOOO ce ai putut sa spui, vaiiiiii ce va crede Dumnezeu acum, offff asta este, nu ai ce sa faci'' NU, NU, NU.
Duhul Sfant, nu spune asta, El ne prezinta pacatul si ne spune ''Acum, este timpul sa iti marturisesti pacatul si sa restabilesti partasia cu Domnul''
Este o ilustratie de cand eram noi mai mici, nu are legatura cu asta, se refera la pacate planificate dar oarecum este adevarata happy.
Se spune ca diavolul vine la noi cu o patura, si o toba.
Si ne spune ''Hai, te acopar eu, nu o sa stie nimeni, intra sub patura si fa lucrurul pe care ti-l doresti, niemni nu o sa afle, te acopar eu'' noi cand intram sub patura si in timp ce facem prostia, PAC, se scapa patura si ia repede toba si incepe ''TATATATARARARATATA UITATI CE-A FACUT'' happy Este cam adevarat, nu vorbesc de acest caz, ci de pacate bine planificate, cu o strategie aparte. Nu te mai framanta pentru lucruri pe care nu le-ai facut, si daca ai facut ceva, marturiseste-ti imediat pacatul si pocaieste-te de el, si nu il mai face si primeste iertare prin jertfa Lui Hristos Iisus.

| Andreeaioan115 explică (pentru Irinel15123532):

Dar daca m-am oprit din a spune Numele lui Isus, si am zis Dumne, nu se pune ca hula precis? tu ai fost prima persoana care m-a inteles, eu nu am facut cu intentie, regret ca i-am marturisit surioarei mele aceste ganduri

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Tu stii cum se numeste iisus?

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Irinel15123532 este expert in manipulare

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu ai hulit. Daca doar ai avut intentia sa ii marturisesti surorii tale gandurile si in nici un caz nu ai vrut sa hulesti, doar faptul ca iti pui intrebari, si te-ai oprit atunci, demonstreaza ca nu ai hulit. Si dupa cum ti-am spus, ii marturisesti Domnului in rugaciune pacatul daca tu crezi ca ai pacatuit, si mergi mai departe, daca eu te-am inteles, care nu iti cunosc inima, cu cat mai mult te va intelege Hristos Iisus care iti cunoaste inima si stie ca nu ai vrut? El este de partea ta, si nu impotriva ta. Trebuie sa nu il mai vezi pe Iisus ca pe un Dumnezeu aspru, dur, rece, distant, care abia asteapta sa cazi sa sa te pedepseasca. El nu este asa, El este un Tata iubitor, te iubeste, te intelege, te accepta asa cum esti, te respecta, esti fiica Lui, crezi ca Lui ii place cand tu te lupti cu aceste lucruri? Sigur ca nu. Vrea sa scapi de ele.
Te incurajez, sa vizitezi un psiholog. Dumnezeu in biblie incurajeaza mersul la medic sa stii. Dumnezeu lucreaza prin oameni. Poate este vorba de niste substante din creier care trebuiesc reglate, oricum, un tratament slab, cu o doza mica, ajuta, si desigur, nu sta singura doar tu cu tine in camera, vorbeste cu sora ta, spune-i ce se mai intmpla, vorbeste cu familia. Dumnezeu ne-a creat sa traim impreuna, El nu a creat niciodata un sfant singur pe o insula. Nu este nimic rau in a te destainui, cand tinem o problema doar pentru noi si doar noi ne luptam cu ea, devine mai grea. Oricum, Dumnezeu este de partea ta, si te va intari, te va sprijini, te va binecuvanta, citeste noul testament impreuna cu sora ta, sau impartaseste-i cele citite. Hristos te iubeste si vrea sa te elibereze de aceste gunoaie, prin care si eu am trecut. Si multa lume trece, nu suntem singuri, biblia spune ''si suntem inconjurati de un nor asa mare de martori'' in biblie avem exemplele oamenilor care nu sunt perfecti, au cazut, s-au ridicat, dar nu trebuie sa uitam ca Domnul ne va intari, va fi langa noi ca un Tata iubitor care isi ridica bland si iubitor copilul, si ne spune ''Fiul meu, fiica mea, mergi inainte''

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai mai pus întrebarea asta, iar eu ți-am răspuns.
Preocuparea ta obsesivă cu acest gând, cu această groază care o ai, nu are nimic de a face cu Dumnezeu, este o mică depresie care se manifestă astfel. Cauți un motiv ca să plângi și l-ai găsit pe acesta, iar adevăratul tău motiv sufletesc este altul.

| Andreeaioan115 explică (pentru sadrian46):

Eu am spus un cuvant rau pana la Dumne si m-am oprit, s-a indeplinit hula? un cuvant foarte urat, imi vin in cap ganduri de hula impotriva lui Dumnezeu...

| suntserios a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cat de greu e sa traiesti in stresul asta continuu ca te va pocni cu un trasnet un batranel de pe un nor doar pentru ca i ai zis sau nu i ai zis numele?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca mai intrebi odata asta da... se considera.

| minrest a răspuns:

Spui ca nu ai avut intentia; numai intentia conteaza, asa ca nu se considera hula, nici acum, si niciodata pana acum. Iti este clar asta?

| mentholinks a răspuns:

Te aștept în iad.

| Andreeaioan115 explică (pentru mentholinks):

De ce spui asta?

| mentholinks a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai dacă tu îți faci griji pentru un amarat de gând eu ce sa ma fac ca de câte ori l-am înjurat și blestemat pe Dumnezeu cu cele mai sincere intenții, de gânduri nici nu mai zic.

| Andreeaioan115 explică (pentru mentholinks):

Dar i-am marturisit surioarei mele ce fel de gand imi vine, si se pune ca hula? dar nu am avut intentii, am dorit doar sa ma marturisesc, si nu am rostit pana la capat numele lui, tot se considera ca hula?

| Andreeaioan115 explică (pentru mentholinks):

Pai eu am rostit cu voce ce fel de ganduri am, dar nu a fost cu intentie, si plus la asta nu am rostit pana la capat numele lui, am rostit Dumne si m-am oprit, tot se considera hule? Dumnezeu ma vaa ierta?

| mentholinks a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Hula e atunci când vorbești de rău despre El, cel puțin asa ar fi logic. Tu doar ai descris un gând sau ce ai avut tu în minte, asta nu e nicio hula și în plus Dumnezeu nu e numele Lui.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Hai fii sinceră. Faci mișto sau chiar te interesează asta? happy

| Helper07 a răspuns:

Da, nu conteaza ca nu ai terminat de spus ci intentia. Poate Dumnezeu nu avea nicio legatura in disputa ta deci nu cred ca ai hulit adica hula e ceva rau ce spui impotriva cuiva, nu cred ca voiai sa-i spui asta lui Dumnezeu. Totusi ai pacatuit.

| Daniel323 a răspuns:

Depinde la care zeu te-ai referit ca sunt mai multi. Daca te-ai referit la zeul crestinilor, nu se pune pentru ca a fost doar un criminal cu probleme psihice. Poti sa-l injuri linistita.

| LastBlackNight a răspuns:

Pai eu il injur direct pe jesus si dumnezeu si nu patesc nimic