| anonim_4396 a întrebat:

Salut, eu cu soțul meu am botezat o fetita și acum dorim și părinții fetitei pe care am botezat-o să ne boteze copilul nostru, oare se poate?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Incurcate sunt legiule OMENESTI. Dumnezeu (Isus Hristos) s-a botezat la 30 (treizeci de ani), voi ce aveti cu bietii copii care habar nu au ca vreti sa-i "cresinati"? Poate vor sa se faca mahomedani sau brahmani?

| Octavian199 a răspuns:

Daca ar fi dupa mine as interzice botezul copiilor fara acordul lor. Oricum. Poate oricine.

| Mircea08 a răspuns:

Evanghelia este singura invatatura data de Dumnezeu prin Iisus crestinilor. Ce scrie acolo in legatura cu botezul? Ce scrie acolo este SINGURUL LUCRU CARE TREBUIE FACUT deoarece despre botez nu mai scrie nimic in nici o alta carte pentru ca nu exista alta. Tot ceea ce este in plus sunt aiureli de ale unor religii.
Normal, oricine poate fi botezat daca spune ca el crede in Dumnezeu si in Fiul sau Iisus Hristos si spune ca vrea sa traiasca potrivit invataturii lui IIsus. Cel care boteaza e bine sa fie un crestin adevarat. Treaba cu nasii e un obicei care nu are nici o utilitate, iar un lucru inutil se poate face oricand si oricum
MARE PACAT pentru cei care stiu sa citeasca si nu inveta Evanghelia. Acestia vor primi aceeasi pedeapsa cu cei care i-au invatat minciuni cu scopul de a castiga bani. Cum de a putut diavolul sa convinga pe oameni sa traiasca cum spun altii si nu cum spune Dumnezeu?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Intreaba pe preotul ortodox daca se poate! Dar eu cred ca nu este niciun impediment pentru botezul copilului vostru si pentru imbracarea lui in Hristos.
"Cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat!" Galateni 3, 27.
Fagaduinta Duhului Sfant este data si copiilor si tuturor, pe oricati ii va chema Dumnezeu. Fapte 2, 39

| leo59 a răspuns:

Se poate. Nașul este martor pentru copilul care nu are capacitatea de a marturisi credința si-l va călăuzi pe calea credinței până la maturitate. Dvs. sunteți părinte spiritual al fetiței iar cumătrul va fi păr. spiritual al copilului dvs. Totuși în viața practică pare puțin ilogic, în sensul că " ți-am platit cu aceeași monedă sau ți-am plătit datoria, suntem chit" ș a m d.

| Izabellamirela a răspuns (pentru leo59):

Am întrebat preotul și a spus ca nu se poate ca am botezat noi copilul lor! Nu inteleg ce legătură are asta!