| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Eu sunt ajutor de preot în timpul liber și ma ocup cu multe lucruri printre care si arderea tămâii. Inhalez foarte multă tămâie la biserică și mă gândeam dacă nu cumva poate să îmi dăuneze sănătății. Știe cineva dacă tămâia poate face rău sănătății? (Dacă vreți să faceți glume mai bine vă abțineți)!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tamaia cruda are efect benefic daca este (inghitita bobite mici, cruda, ridicand sistemul imunitar.
Unii hemeopati afirma ca ar avea efect anti-cancerigen.

Fumul de tamaie te afectaeza numai daca ai plamanii bolnavi sau ai astm bronsic, altfel nu ar trebui sa fii afectat deloc.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dupa cum scrie la Biblie, cine miroase fumul de tamaie pentru Dumnezeu trebuie sa fie pedepsit cu moartea.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Exod 30:38
Oricine va face tămâie ca ea ca s-o miroase va fi nimicit din poporul lui.

| MotoBlitz explică (pentru doctorandus):

Stai, cum? Adică, dacă eu îl ajut pe preot și îi aprind tămâia din cădelniță înseamnă că o să mor și Dumnezeu o să mă disprețuiască?

| MotoBlitz explică (pentru MotoBlitz):

Țin să menționez că o fac cu acordul dânsului, el nespunandu-mi că este ceva rău, ba din contra, a spus că Dumnezeu o să ma ajute la fel cum îl ajut eu pe preot în Altar (taierea anafurei, aprinderea cădelniței, lumânărilor, etc)

| doctorandus a răspuns (pentru MotoBlitz):

Eu nu cred ca Dumnezeu va aplica ce scrie-n Biblie, dar asa scrie acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate vreii sa spui ca esti baiat de biserica care se ocupa cu curatenia prin biserica, starnsul lumanarile arse, curatatul de tamaie samd... ca nu exista "ajutor de preot" si nu ai cum sa ajungi preot fara sa fii facut o facultate teologica!

| MotoBlitz explică (pentru Violleta2022):

Nu. Pe lângă ce ai spus aici, eu fac și lucrurile pe care le-am enumerat într-un comentariu precedent. Să știi ca există ajutor de preot, dar nu este meserie, adică nu câștig nimic, o fac din respect pentru părinții mei, a bunicilor mei decedați și pentru bunăstarea mea. Nu sunt preot.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MotoBlitz):

Tamaia cruda are efect benefic daca este (inghitita bobite mici, cruda, ridicand sistemul imunitar.
Unii hemeopati afirma ca ar avea efect anti-cancerigen.

Fumul de tamaie te afectaeza numai daca ai plamanii bolnavi sau ai astm bronsic, altfel nu ar trebui sa fii afectat deloc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tămâia, nu, dar tot ceea ce auzi acolo, poate.

| LPCTSTR a răspuns:

Bineinteles, orice fum inhalat contine particule care pot dauna, se aduna in plamani si pe trahee [mucoasa le colecteaza] iar corpului ii ia destul de mult sa le elimine, cam ca tigarile dar nu cu un efect atat de grosier.
"According to the EPA, exposure to the particulate matter present in incense smoke has been linked to asthma, lung inflammation and even cancer. In fact, long-term exposure to incense smoke was found to be related to an increased risk for upper respiratory cancers as well as squamous cell lung cancer."
https://molekule.com/blog/is-incense-smoke-bad-for-you
"Can incense smoke contain harmful pollutants?
When incense is burned inside, the smoke created during this process can be a major source of indoor pollutants as it produces harmful gas and particulate matter (Cheng, Bechtold & Hung, 1995). In fact, many types of incense smoke have been found to contain carcinogens similar to those found in cigarette smoke."

Răspuns utilizator avertizat