| TheDrink a întrebat:

Salut eu sunt băiat am 2 surori una de 18 și una 17 eu am 14.Acum 4 ani mama s-a pocăit împreună cu surorile mele și mine. Tata e ateu nu e pocăit. La început mi.a plăcut acum mi se pare o prostie pentru ca nu e și tatăl meu pocăit asa ca în familia mea sunt unele certuri pe treaba asta. Mama îmi zice ca Dumnezeu o sa îl ajute și pe tatăl meu sa se pocăiască și etc. Dar au trecut 5 ani și tatăl meu nu e pocăit tot ateu e și ceea ce ma face sa nu mai fiu asa pocăit. Mama ma obliga în mare parte sa merg la biserica în fiecare duminica sâmbătă.Ce sa fac ca sa nu mai fiu obligat dacă ii spun ca nu mai vreau îmi i.a pc și nu mai vb cu mine. Ce pot face?

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa asculte de El.Nici noi nu trebuie sa facem acest lucru.

| RAY a răspuns:

Sa vorbesti cu tatal tau si daca e barbat nu o muiere in casa aia va fi de acord cu tine find si ateu ai sanse mari, ai dreptul sa alegi unde vrei sa mergi, maicata vrea cu tine ce nu a reusit cu tatal tau sa te pocaiasca si in viitor sasi platesti si tu cotizatia de 10%, in toate e vorba de banii

| Elide a răspuns (pentru RAY):

I.auzi "muiere" dar ce ești tu rom ce ești? Misoginule! Ma ta tot muiere e.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Tu nici macar nu mai citit, hai inca o data dar atent

| Holiday a răspuns (pentru Elide):

Pentru cultura ta, "muiere" este un termen popular nu unul din limba tiganeasca. Nu e ofensator sau jignitor, muiere.

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Am uitat sa-ti zic, provine din latina.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Faza e ca nici macar nu i-am spus despre mama lui ca e muiere, nici macar nu ma citit, ei raspund fara sa gandeasca, se grabesc sa nu vina apocalipsa si sa le prinda cu tastatu pe TPU, eu m-am referit la tatal lui da na

| anonimg a răspuns:

Spune-i mamei tale că Dumnezeu nu ne obligă să mergem la biserică. Si că El îi binecuvântează si pe cei care merg la biserică și pe cei care nu merg.
Dacă iti pc-ul înseamnă că mama ta este o femeie rea și nu este pocăită cu adevărat.
Eu când nu am mai mers la biserică Dumnezeu m-a binecuvântat mai mult decât înainte cu lucruri materiale; si asta m-a facut ca să-mi întorc inima spre El.
Fii înțelept și spune-i mamei tale: "Mamă, de ce nu îmi mai place la biserică?" Mergi la biserica dar pune-i aceasta întrebare mereu si mereu.
Iar dacă iti pune întrebări de genul "Îl mai iubesti pe Dumnezeu?", tu sa raspunzii ca nu știi.
Apropo, la ce biserică mergeți: baptista, penticostala, evanghelică, adventista, martori ai lui Iehova?

| Holiday a răspuns:

Auzi, dar tatal tau n-are nici un cuvant de spus in casa aia? Chiar atat de molau e? Ok, i-a acceptat maica-ti nebunia religioasa, dar de aici pana la a impune cu forta asta copiilor e cale lunga. Vorbeste cu el si vezi ce parere are. Explica-i clar ca tu nu mai vrei sa urmezi sa practici prostiile alea si ca nu e normal ca asta sa produca repercursiuni asupra ta.
Tu tot ai noroc, macar unul dintre parintii tai nu a luat-o pe ulei, altii au ambii parinti dusi cu pluta. Asa ca stai de vorba cu tatal tau. Daca are macar putina coloana vertebrala va gasi o solutie. Succes!

| xerxes1 a răspuns:

Te dai bine pe langa tatal tau si vezi ce se intampla.
Cu maica-ta nu ai ce sa discuti, este prinsa in capcana.
Tu inca mai ai sanse sa scapi.

| AC4S4 a răspuns:

Salut. Tu crezi in Dumnezeu? Gandeste-te ca este doar o duminica pe saptamana in care mergi la biserica.
Mergeti la o biserica de neoprotestanti? Acolo de obicei ai in ce te implica, sa nu stai doar pe banca, ca un spectator.
Intreb asta pentru ca multa lume confunda, si cred ca daca se duc la o astfel de biserica inseamna ca sunt pocaiti. Intr-adevar desfasurarea slujbei mi se pare mai buna si mie, dar pocainta este altceva.
Tatal vostru se va schimba poate daca va schimbati si voi. Sa se vada bucurie in voi cand mergeti la biserica, nu din obligatie.

| TheDrink explică (pentru AC4S4):

We mergem la o biserica pendicostala unde sunt peste 100 de pocaiti surorile mele au luat botezu și mama mea ele acum 2 ani iar mama acum 10 ani. Eu nu ma vad acolo cred ca exista Dumnezeu dar câteodată nu ii simt prezenta

| reihiuke a răspuns:

Te tudi la tata, ii zici ca mama iti ia pc.ul. si ar trebui sa te ajute

| reihiuke a răspuns:

2. te duci la biserica doar pentru ca asa vrea mama. Pana la urma ai 14 ani. Nu mori daca te duci o data pe saptamana. Dar ai pc. Acum, imporant e ce te.a facut sa nu iti mai placa?

| TheDrink explică (pentru reihiuke):

Pai 1. tata nu e pocăit și 2 anturajul

| reihiuke a răspuns (pentru TheDrink):

Pai si daca nu e, and ii zici ca mama iti ia pc.u' ca nu te duci la biserica, nu i se pare o prostie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil esti un copil inteligent. Sa iti impui punctul de vedere studiaza stiinta..lucruri adevarat interesante si cu munca o sa ajungi cineva in viata asta, nu ca si restul care se roaga toata ziua sa le dea si Dzeu si lor o bucata de paine.

| Elide a răspuns:

Vad că tatal tau te cam influențează, nu ar trebui să te intereseze ci sa faci ceea ce simți cu adevărat.Ca să convingi un om că Dumnezeu există trebuie să se întâmple în interiorul lui acea sclipire. Căutarea lui Dumnezeu o avem toţi, tendinţa către Dumnezeu o avem toţi, dar trebuie să se declanşeze acea trezire pentru a începe să-l căutăm pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Tatal lui nul influenteaza si mama lui care il obliga sa se pocaiasca, tatal lui nu a obligato nici pe mama lui sa fie atee, numa voi religiosi sunteti fanatici si dogmatici si obligi pe alti cu religia voastra

| TheDrink explică (pentru Elide):

Ai Facebook dacă da, îl dai?

| Elide a răspuns (pentru TheDrink):

Am,de ce.l vrei?

| KillaNoFilla a răspuns:

Spune-i asabig grin-zeu nu e dictator si nicaieri nu scrie ca trebuie sa mergem la biserica.Prin obligatie sa mergi la biserica e ca si cum nu ai fi acolo.Precum vitele la pascut, ceea ce este exact ce D-zeu nu vrea.
Spune-i ca tu nu esti ateu dar nici nu vrei sa mergi la biserica.

| JesseH a răspuns:

„Urechile tale vor auzi după tine glasul care va zice: "Iată drumul, mergeți pe el!", când veți voi să vă mai abateți la dreapta sau la stânga." (Isaia 30:21)

„Dacă vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască dacă învățătura este de la Dumnezeu sau dacă Eu vorbesc de la Mine." (Ioan 7:17)

„Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine." (Ioan 14:6)

„Cereți, și vi se va da; căutați și veți găsi; bateți, și vi se va deschide." (Matei 7:7)

N-am fi putut alege (din nou) între viață și moarte dacă nu S-ar fi jertfit Fiul lui Dumnezeu. Dacă vrei să prețuiești infinita Jertfă, trebuie să decizi pentru tine însuți calea pe care vrei să o urmezi, indiferent de costuri.