| danyy200156 a întrebat:

Salut, eu sunt de religie penticostală și văd uneori niste chestii si simt anumite duhuri rele, vad chestii precum femei urate, am vise multe, vedenii, mai este cineva asa?laughing))

30 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Voi aveti NUMAI duhuri rele cand va apuca asa numita vorbire in limbi. Visezi ce faci la slujbele voastre.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Cum se numeste ala care vorbeste cu Dumnezeu, dar ala in care Dumnezeu ii vorbeste?"
Sunt mai mule categori: PROFETI si Copii lui Dumnezeu. Mai sunt si cei ce CRED ca vorbesc cu Dumnezeu care sunt in general bolnavii mintali.
Daca iti pui o poza cu o fata la profil nu ajungi in Iad fiindca acesta nu exista dar ce gandesti te duce sigur in Focul Ghenei.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Confirmi ce ti-am mai spus, ai un melange in capsor de neimitat.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta spuiu tu.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru danut):

Ala este duhul lui Dumnezeu care este in acei oameni si vorbeste in alte limbi sau proroceste. Dumnezeu lucreaza cu acei oameni, pentru fac voia Lui. Nu toti, dar majoritatea. Tu ce religie esti?

| danut a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Cand Duhul s-a coborat peste ucenici si nu numai si au inceput sa vorbeasca in diferite limb DAR VORBEAU in limbi pe care strainii LE INTELEGEAU fata de pentiucostali care BOLBOROSESC FARA sa-i inteleaga cineva. Acolo NU e Dumnezeu cand nimeni NU intelege ce bolboroseste cineva, LIMBI straine dar CUNOSCUTE, nu boilboroseli. AZS.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru danut):

Nu e asa, ucenicii vorbeau si in limbi intelese de oameni dar si in ce numesti tu BORBOROSEALA
1 Corinteni 14 versetul 2 " In adevar, cine vorbeste in alta limba nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu, caci nimeni nu-l intelege si, cu duhul, el spune taine"

Nu poti sa negi Biblia, unde ai vazut tu preoti ortodocsi sa vorbeasca in limbi? Inseamna ca nu au duhul sfant, nu e calea buna! Inseamna ca nu lucreaza cu Dumnezeu...

| danut a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu neg Biblia DAR inteleeg TOT TEXTUL, nu pe bucatele`````````.
1Corint`e``ni 14,5. As dori ca toti sã vorbiti în alte limbi, dar mai ales sã proorociti. Cine prooroceste, este mai mare decât cine vorbeste în alte limbi; afarã numai dacã tãlmãceste aceste limbi, pentru ca sã capete Biserica zidire sufleteascã.
LIMBILE TREBUIESC TALMACITE ca si ceilalti sa inteleaga ce spune bolborositorul si sa fie o LIMBA PAMANTEASCA nu una cosmica.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru danut):

Avem si proroci in biserica Penticostala
https://www.youtube.com/watch?v=9sV4gGmGuxU&t=43s
Asta e doar un exemplu, nu avea ce cauta pe Youtube asa ceva dar daca vrei sa vezi proroci vino la biserica si o sa vezi

| GicaGigekGica a răspuns (pentru danut):

Dar eu te mai intreb odata, arata-mi mie un preot care vorbeste in alte limbi sau proroceste. Unde nu este duhul sfant nu e nici Dumnezeu! Ca sa fie clar

| danut a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Dragule, este evident ca Biserica Penticostala nu a studiat si nici nu a vazut inca un profet ADEVARAT. Un profet ADEVARAT atunci cand face o profetie NU RESPIRA, adica corpul sau traieste DOAR cu ajutorul lui Dumnezeu iar acest lucru poate dura cateva ORE. Dumnezeu a instaurat aceasta insusire OBLIGATORIE pentru PROFETI ca sa putem deosebi profetii reali de cei FALSIl. ESTE o conditie OBLIGATORIE Ce imi arati tu mie ori este un tip posedat sau cu prrobleme psihice, nicidecum un profet. Ce sa caut eu intr-o asa adunare de exaltati, Dumnezeu NU sta intr-un asa loc. Mai bine studiaza intens Biblia si ocupati-va si de Cele 10 Porunci care va cam lipsesc si lasati "limbile" pentru alta data.

| danut a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Dragule, in biserica mea sunt foarte multi insi care au "darul" limbilor, adica cunosc una sau mai multe limbi dar si pot vorbi in acea limba, se pot inteleger cu vorbitorii acelei limbi si pot traduce ceea ce spun, adica VORBESC o limba inteligibile si de pe Terra. Duhul Sfant NU ARE nici o legatura cu bolboroselile voastre ci mai degraba necuratul. Sa sti ca nu vreau sa te jignesc dar adevarul trebuie spus verde in fata.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru danut):

Unde scrie asta in Biblie? " Un profet ADEVARAT atunci cand face o profetie NU RESPIRA, adica corpul sau traieste DOAR cu ajutorul lui Dumnezeu iar acest lucru poate dura cateva ORE."

Spune atat de clar: 1 Corinteni 14 versetul 2 " In adevar, cine vorbeste in alta limba nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu, caci nimeni nu-l intelege si, cu duhul, el spune taine"

| danut a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Ai uit`at sa citesti mai departe sau la voi Biblia are doar un verset:
1Corinteni 14,9. Tot asa si voi, dacã nu rostiti cu limba o vorbã înteleasã, cum se va pricepe ce spuneti? Atunci parcã ati vorbi în vânt.
10. Sunt multe feluri de limbi în lume, totusi, niciuna din ele nu este fãrã sunete întelese.
11. Dar dacã nu cunosc întelesul sunetului, voi fi un strãin pentru cel ce vorbeste, si cel ce vorbeste, va fi un strãin pentru mine.
DECI o limba inteleasa altfel ANATEMA. Restul gasesti in Vechiul Testament din Biblie si in istoria poporului lui Dumnezeu si chiar poti citi viata ADEVARATILOR profeti ai lui Dumnezeu.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru danut):

Si mai zice sa va rugati sa aveti darul talmacirii, versetul 13 si 14. E clar ca nu e vorba despre o limba inteleasa de om, vorbirea in limbi e bolboroseala de care zici tu, pentru ca ei "bolborosesc" cu duhul, in limbi cunoscute de om se poate ruga si cu mintea. Nu iti trebuie duhul sfant ca sa vorbesti engleza, o poti invata si fara.

| danut a răspuns (pentru GicaGigekGica):

" pentru ca ei "bolborosesc" cu duhul"
CARE si al CUI duh?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru danut):

Bine ba, ma bucur ca stii tu care sunt prorocii adevarati

| danut a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Multumesc pentru "ba". Chestie penticostala, nu?

| doctorandus a răspuns:

Cere trimitere la psihiatrie.

| Celcestietot a răspuns:

Mai exista asemenea oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns:

Vezi doar chestii apropiate de vibratia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca erai fascinat de extratereștrii acum ești penticostal nu? Cine te crede?

| Dandinelle a răspuns:

Cand le vezi?

| danyy200156 explică (pentru Dandinelle):

Pai ultima am vazut-o acum o lună

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Nu sunt duhuri rele.
Duhurile rele sunt ispititoare, trebuia sa vezi femei frumoase.