| andreisergiu123456789 a întrebat:

Salut, intrebare pentru oricine intra pe aceasta arie:
De ce Dumnezeu considera masturbarea un pacat,daca s-a dovedit stiintific ca-ti reduce cu destul de mult sansele de a face (ca barbat) cancer de prostata?

Conditii de participare:
-limbaj decent.
-fiecare participant sa vada problema asta si din papucii celuilalt.(crestinii sa incerce stintific sau logic sa traga o concluzie, apoi sa combata cu biblia, iar non-religiosii sa incerce sa priveasca si biblic problema).

Salut!

48 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru ca atumci cand te mastyrbezi iti imaginezi cs faci sex cu cineva in mod real si Mantuitorul Hristos a spus ca si curvia din minte e tot pacat.

| sierra1 a răspuns:

"Conditii de participare:..."

de unde găselnița asta?

| andreisergiu123456789 explică (pentru sierra1):

Ca toata lumea sa aiba dreptul la libera opinie.
De ex sunt inceputuri de intrebari, care suna asa:"Intrebare doar pentru crestini...".

Hai n am toata ziua, ai un argument pro sau contra?
Daca nu TPU-ul e mare, mai ai intrebari la care sa faci vizita.

| andreisergiu123456789 explică (pentru sierra1):

Plus de asta, acele conditii de participare, is chestii de bun simt.
A doua idee face referire la privirea problemei si din alta perspectiva, decat cea cu care esti obisnuit.

| sierra1 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

~Hai n am toata ziua, ai un argument pro sau contra?~

ideea e că NU limitezi participarea la discuție indiferent că ai sau n-ai timp. Cine vrea se exprimă nu pentru că tu îi dai sau nu "voie"

nu știu dacă ai prins...

| andreisergiu123456789 explică (pentru sierra1):

Daca citesti mai atent tot ce am zis pana acum,vei vedea ca nu limitez nimic, e doar o adresare la persoana ta.happy
Inca odata mi ai dovedit ca esti frustrat!happy
Data trecuta te-ai facut odata de ras in privinta asta, vrei si acum sa te trag de ureche? Nu-mi pasa ca ai tu rank mai mare ca mine, daca aduci asta in viitoare argumente.
Te urmaresc mai de mult timp man, stiu multe despre dumneatahappy
Apropo invata sa scrii cu litera mare la inceput.happy(Atentie, aceasta ultima propozitie contine urme de capcanelaughing )

| sierra1 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

" andreisergiu123456789: ..nu limitez nimic"

ce vorbești nene, n-ai proprietatea propriei exprimări sau nici nu ințelegi ce scrii? ia vezi ce ai debitat mai jos

"andreisergiu123456789: intrebare pentru oricine..Conditii de participare:."

| andreisergiu123456789 explică (pentru sierra1):

Dadu spumita pe la gura?happy
O singura data iti mai explic dupa ignor:
Oricine poate comenta,atata timp cat exista bun simt.
Asta nu se cheama limitare,ci norme de bun simt.
Daca vrei sa o numesti limitare o numesti LIMITARE NECESARA,ca doar e intrebarea ta si pana la urma ce sens ar avea, sa dau voie la oameni care injura, da cu blesteme sau are un comportament negativ?

Mai degraba e un beneficiu ca nu primesc in discutie persoane cu gandire limitata(adica cele care injura sau au orice fel de comportament jignitor).

Spune-mi ca glumesti, cand imi faci aceasta remarca, din acest umil comentariu.happy

| andreisergiu123456789 explică (pentru andreisergiu123456789):

*au un comportament negativ-corectie necesara, pentru un suflet atat de special ca si tine.happy

| andreisergiu123456789 explică (pentru sierra1):

Acum o sa revin la intrebare, ca din pricina dumitale, facem off-topic.happy
De ce Dumnezeu considera masturbarea un pacat, daca s-a dovedit stiintific ca-ti reduce cu destul de mult sansele de a face (ca barbat) cancer de prostata?

| sierra1 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

~| andreisergiu123456789 : Dadu spumita pe la gura?
Oricine poate comenta, atata timp cat exista bun simt~

iar îți dai cu stângu-n dreptu' - ba limitezi, ba nu limitezi accesul la discuție. Habar n-ai ce vrei sau ce scrii. Și nu depre conținut e vorba ci despre halul in care pui problema acesului la liberă exprimare. Nu ai ințeles asta din prima, de ce ai ințelege acum.

hai noroc!

| sierra1 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

" andreisergiu123456789 : O singura data iti mai explic dupa ignor"

evident, ZERO argumente!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeul biblic deservea interesele poporului evreu. Acesta avea niște targhete demografice. Pentru aceasta cultiva fertilitatea feminină și sexul familiar.

| milan9 a răspuns:

Prin aceasta practica sansele de a a face cancer pe prostata cresc nu scad... Din cauza pierderilor foarte mari de Zn si alte minerale. Organismul isi revine abia dupa doua zile (sesizabila) in pierderilor de minerale atat de concentrate in lichidul seminal. In totalitate se considera ca ar fi vorba de fapt de 2 saptamani.

Iar intre cancerul de prostata (si nu numai - pentru ca este vorba de imunitatea intregului corp) si carenta de zinc e o legatura foarte stransa.

| andreisergiu123456789 explică (pentru milan9):

Scad.

| andreisergiu123456789 explică (pentru milan9):

Nu am auzit nicaieri de aberatiile astea. happy Mai mult de atat eu vorbeam de moderatie.
Iar daca faci din cand in cand, pierzi doar putin zinc.
E normal daca faci de 6 ori pe zi, ai carenta, dar daca o faci o data la 3, 4 zile sau chiar la 5 zile, nu patesti nimic.

| minrest a răspuns:

Chiar asa considera Dumnezeu? Are o obsesie paranoida privind puritatea sexuala a altora? Cred ca unele biserici considera mas. turbarea un pacat. In Biblie nu scrie nimic de mas/tur/bare. Era prea banala si lipsita de importanta ca sa se ocupe de ea. Iar pentru prostata, e mai sanatos sexul.

| andreisergiu123456789 explică (pentru minrest):

Sexul inainte de casatorie e imoral,desi ti-ai ales persoana potrivita.
Masturbarea inainte de casatorie incalca versetul"Daca ai poftit o femeie, ai si preacurvit cu ea in inima ta".
Masturbarea dupa casatorie, e condamnata si ea, deoarece nu duci actul procreeario la bun sfarsit si versi, juma de samanta pe jos.Lucru indirect confirmat si de Onan si de mai multe momente din biblie.
Sexul si masturbarea is acelasi lucru pentru prostata.(ma refer strict la biologia petrecuta acolo).

Lasa-ti vrajeala. Dumnezeul biblic nu exista si asta "."

| minrest a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Onan a practicat sexul intrerupt, nu masturbarea. Nu duci actul procreerii la bun sfarsit? Asa spun bisericile, dar e o prostie; oricum marea majoritate a actelor sexuale nu duc la procreere. Daca faci sex doar cat sa ai copii, pentru prostata asta e un dezastru. Nu stiu ce vrajeala ma indemni sa las. Eu sustin ca bisericile folosesc interpretari fortate ca sa condamne masturbarea.

| doctorandus a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"Cine pofteste o femeie"--traducerea este gresita. De unde stim asta? Este o parafraza dupa Cele Zece Porunci, iar acolo este clar vorba despre a pofti la nevasta altuia.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau, mai bine zis, de a pofti la una dintre nevestele altuia.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

E vorba de a dori sa ii iei femeia. Ca si cum ai dori sa ii iei boul sau asinul.

| andreisergiu123456789 explică (pentru doctorandus):

Traducerea zice femeie la modul general dragul meu. O vezi random pe strada nu sti daca e maritata, si nici nu ai de unde sa stii. Dupa nu o mai vezi si acasa dai la manivela.
Pacatuiesti conform bibliei in ambele cazuri. Fiindca nici macar nu-ti apartine femeia.

| minrest a răspuns:

Toti religiosii considera masturbarea un pacat.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

„Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede onania drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre onanie, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

James C. Dobson (singura organizație creștină populară mai de dreapta ca Dobson este Klanul): https://www.overcoming-lust.com/......turbation/

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

În anii 1940 cărțile evanghelice de sfătuire asupra sexualității condamnau masturbarea, considerând-o un păcat foarte serios, dar astfel de avertismente au dispărut de-a lungul anilor 1960 din astfel de cărți „deoarece evanghelicii care observaseră că Biblia nu afirmă în mod direct nimic referitor la onanie considerau că au făcut o greșeală prin a o condamna." De asemenea, ei credeau că e preferabil ca tinerii să se masturbeze decât să se dedea la „sex, droguri și rock 'n' roll".

Williams, Daniel K. (2013). „5. Sex and the Evangelicals: Gender Issues, the Sexual Revolution, and Abortion in the 1960s". În Schäfer, Axel R. American Evangelicals and the 1960s (în engleză). Madison, Wisconsin: University of Wisconsin Press. p. 104. ISBN 9780299293635. OCLC 811239040.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Pocaitii din Romania condamna masturbarea, ordodocsii practicanti, de asemenea.

| andreisergiu123456789 explică (pentru doctorandus):

Onania si masturbarea fizic nu s acelasi lucru, dar au rezultate asemanatoare. Cam asa vine.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Pocaitii mai educati stiu ca "malahii" este o eroare de traducere.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu eu, care nu mai sunt pocait. Stiu si ce inseamna in greaca veche, e ceva in genul ''oameni incorecti'', seamana chiar cu termenul in greaca actuala. Nu am intalnit evanghelici care sa creada ca masturbarea este acceptabila.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Ce sustin eu, este ca in biblie nu exista absolut nimic impotriva mas/turba/rii. Onan a fost pedepsit pentru ca nu voia sa faca urmasi fratelui sau mort, si asta pentru ca voia ca urmasii lui sa mosteneasca si averea acestuia. Nicidecum pentru ca nu voia sa procreeze; cu sotia lui procreea foarte bine. Malahia este nedreptate. Nimeni nu se mast/urb/eaza ca a vazut o femeie frumoasa pe drum; sensul este sa nu doresti sa o iei de la sotul ei. Daca autorii Bibliei ar fi voit sa combata mast/urba/rea, ar fi gasit alta metoda decat trei pasaje care inseamna cu totul altceva. Dar pentru ei mast/urb/area era ceva natural si inofensiv.

| andreisergiu123456789 explică (pentru minrest):

Atunci Dumnezeu nu exista.:)
Am detaliat aceasta problema aici:
http://www.tpu.ro/......asun-wjea/

| andreisergiu123456789 explică (pentru minrest):

Raspunsul tau este plin de aberatii:
"Nimeni nu se mast/urb/eaza ca a vazut o femeie frumoasa pe drum; sensul este sa nu doresti sa o iei de la sotul ei."-o sa-ti explic foarte clar, versetul vorbeste despre femeie la general happy.
Mai mult de atat, ba da sunt multe persoane care fac astahappy-masturbarea dupa ce au vazut o femeie pe strada.
Acele trei pasaje ajuta la intelegerea masturbarii, ti am detaliat in linkul trimishappy

| andreisergiu123456789 explică (pentru minrest):

-"Aţi auzit că s-a zis: «Să nu comiţi adulter!»[n]. 28 Dar Eu vă spun că oricine se uită cu poftă la o femeie a şi comis adulter cu ea în inima lui. 29 Deci, dacă ochiul tău cel drept te face să păcătuieşti, scoate-l afară şi aruncă-l, căci este spre folosul tău să-ţi pierzi unul din mădulare, decât să-ţi fie aruncat în Gheenă tot trupul. 30 Iar dacă mâna ta cea dreaptă te face să păcătuieşti, taie-o şi arunc-o, căci este spre folosul tău să-ţi pierzi unul din mădulare, decât să-ţi meargă în Gheenă tot trupul.-"-Isus vine in completare,in adaos cu ceva si mai strict,nu face referire la acelasi lucru, cu adulterul.
Iisus zice, nu doar ca n ai voie sa poftesti o femeie casatorita, dar nici macar una necasatorita, si ai si preacurvit.
Iisus da in completare o lege si mai stricta si anume ca de acum incolo si daca poftesti o fata necasatorita pe strada comiti adulter in inima ta.Pentru ca nu esti casatorit cu ea.

E scris in Matei 5:27-31.

Eu zic ca este cat se poate de clar sensul real zis de mine.

| minrest a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Si daca nu exista Dumnezeu, ce? Asta vorbim acum? Religia crestina la un moment dat, s-a concentrat pe pacatele sexuale. s-a axat strict pe combaterea sexualitatii. Oricum Biblia restrangea mult activitatile sexuale legitime, dar, ca sa culpabilizeze sexul in ansamble, bisericile au interpretat fortat aceste trei pasaje. Trei pasaje, esti serios? Pentru ceva important?

| andreisergiu123456789 explică (pentru minrest):

Deci esti non religios?

| minrest a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Da, nu sunt religios.

| doctorandus a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Este o neintelegere a conceptului biblic de adulter. Un barbat (casatorit sau nu) nu putea comite adulter decat daca avea relatii sexuale cu nevasta/logodnica altui barbat. Deoarece evreii n-aveau conceptul de "logodna", ce conteaza la noi drept logodna, la ei conta drept casatorie.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Hmm... nu, onania este considerata in Talmud drept vrednica de pedeapsa cu moartea, deci banuim ca evreii anticii nu o aveau la inima. Din ce motiv nu a fost interzisa in Biblie nu stim, dar la mintea lor ar fi fost foarte probabil s-o interzica si e o minune ca n-au facut acest lucru.

De fapt, dinaintea aparitiei crestinismului Imperiul Roman era bantuit de propaganda anti-sex. Evreii cumva au scapat de aceasta propaganda, dar pe crestini si pe musulmani i-a palit din plin.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Da, am vazut si eu acum.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Gata, am vazut; e condamnata emisia de sperma in afara corpului femeii in general. Sincer sa fiu, am avut o parere mai buna despre Talmud.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Talmudul Babilonian, redactare finala (deci textele sunt in general mai vechi) in sec III-VI. La un moment dat, i-a lovit si pe evrei obsesia cu puritatea sexuala...a altora, candva dupa sec I. Dar pana in sec V ien, ori nu le pasa de masturbatie, ori nu le pasa destul de mult ca sa ia atitudine, ori nu avem date.

| halogen001 a răspuns:

Biblia e o carte cu povești scrisă de oameni, iar Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste. Prin urmare tot ce se spune că e voința lui Dumnezeu e doar voința unor oameni. A spune că Dumnezeu vrea sau nu un anumit lucru, iar mai apoi să impun acel lucru cu forța (cruciade, războaie, inchiziție, legi) e o înșelătorie. În mod logic, dacă Dumnezeu e atotputernic, atunci n-are decât să-și rezolve singur problemele și să-și satisfacă singur nevoile și plăcerile.
Realitatea e că Dumnezeu nu există și atunci oricine poate spune orice în numele lui. Așa devine Dumnezeu o minciună justificativă pentru dorințele și acțiunile omului mincinos, necinstit, nerușinat și neserios.
Probabil că cei care susțin anumite lucruri cu justificarea că e dorința lui Dumnezeu, consideră că au anumite avantaje în urma susținerii acelor lucruri și neavând o justificare corectă, reală și rațională apelează la minciuna numită Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns:

În primul rând păcatul e o problemă de ordin duhovnicesc, nu "științific".
În al doilea rând nu tot ce zboara de manancă. Milioane de așa zise dovezi stiintifice au fost demontate de-a lungul timpului. Dacă tu îți bazezi întreaga paradigmă metafizică a vieții pe un studiu legat de ma.sturbare (of all the things) atunci ești o persoană cu adevărat jalnică.

Si daca tot iti plac asa de mult studiile stiintifice s-a demonstrat la cimpanzei că ma.sturbarea este întalnita doar la cimpanzeii din captivitate care simt stresul psihologic al lipsei de libertate. Atât cimpanzeii cât și oamenii care trăiesc o viață plină de sens și liberă nu recurg la asemenea comportamente degenerate și complet nenaturale.

Ah și e evident că vă plac studiile astea stiintifice pentru că vreti sa va gasiti o justificare să vă mastu.rbati... ceea ce e zenitul cel mai înalt al penibilului uman. E ca si cum ai cauta studii care sa ateste că e sanătos să mananci balegă sau insecte. Si sunt absolut sigur ca exista pe undeva studii de genul.

| andreisergiu123456789 explică (pentru CostinAlamariu):

Cine ti a spus ca ma bazez pe masturbarea?
Esti ok,gandisi?
Cimpanzeii se masturbeazp,deci din nou esti ok?
Am mai discutat cu tine,pe principul asta, efectiv nu se poate demonta faptul ca masturbarea ajuta la preventia fata de cancer, caci rezultatele arata clar asta.
In fine din nou nicio justificare, in ce zici, eu nu stiu voua va face placere sa nu ganditi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"Cine ti a spus ca ma bazez pe masturbarea?"

Tu, tu ai zis asta prin faptul că ai folosit-o în argumentarea ta împotriva religiei creștine. Fundamentul argumentului tău e masturbarea ceea ce arata ca e si fundamentul vietii tale penibile

| IceRope a răspuns:

Dumnezeu nu are treabă cum folosești mâna dreaptă pe Pornohub. Vrea doar să îți ajuți aproapele și să nu faci rău celorlalți. Restul este doar gargară a societății comerciale numită BOR.