| cosssmyn a întrebat:

Salut, locuiesc in Germania de 1 an, am 25 de ani si in ultimele perioade ale vietii am trecut prin destule experiente care m-au facut sa imi doresc sa ma intorc in Romania, sa fac Teologia ( Ortodoxa ) si am motive indeajuns de multe si determinare ca sa fac asta, iar aici vorbesc despre clipe, momente si trairi prin care am trecut si de care sunt convins ca vreau sa fac asta, problema este ca nu am terminat liceul decat scoala profesionala si ma intrebam cum sau in ce fel as putea urma Teologia ca sa Slujesc intr-o Manastire sau Biserica ca Parinte. Inteleg ca ar trebui sa continui un liceu seral pentru finalizarea liceului iar mai apoi sa dau la facultatea de Teologie, ma intrebam de asemenea daca este vreun seral Teologic sau ceva de genu. Orice informatie legata despre asta e bine venita, iar daca are cineva informatii chiar si despre studii aici in Germania ..atunci si mai bine happy

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Salut,

Seminarii teologice exista multe, dar niciunul la seral.
Cat despre teologie, o poti face si la distanta. Dai admiterea in vara iar apoi mai vii doar la sesiunile de vara si iarna cand se dau examenele. Profesorii sunt intelegatori cu studentii care sunt angajati sau cu cei care muncesc in alte tari.

Dupa ce termini 4 ani de teologie, poti fi hirotonit (dupa ce in prealabil te casatoresti, daca nu vrei sa devii calugar).
Faptul ca stii Germana te poate ajuta sa obtii o parohie in diaspora, daca doresti...

Dar pana acolo, trebuie sa termini liceul.

Doamne ajuta!

| cosssmyn explică (pentru gratargratar):

Deci, sa inteleg ca am nevoie sa termin liceul prima data.iar mai apoi hirotonit fiind se poate ajunge ca sa fi si parinte?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru cosssmyn):

Daca ai posibilitatea sa studiezi Biblia cu Martorii lui IEHOVA, o sa primesti multe raspunsuri corecte la intrebarile tale, asta nu inseamna ca trebuie sa-ti schimbi religia, faci ce doresti. Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa mearga dupa vrerea lui. Ne.a inzestrat cu,, liber arbitru, ATAT PE NOI OAMENII, CAT SI PE INGERI."

| gratargratar a răspuns (pentru cosssmyn):

Da...
1. Termini liceul.
2. Te apuci de facultate.
3. Termini facultatea.
4. Esti hirotonit (daca iti doresti) mai intai diacon, apoi preot

| cosssmyn explică (pentru gratargratar):

Multumesc

30 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| cosssmyn explică (pentru milan9):

Bine punctat

| TrăieşteClipa a răspuns:

Vrei sa devii un orb care conduce alti orbi?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cr si acolo unde esti poti sa faci un studiu biblic pentru a te apropia de Dumnezeu care este autorul Bibliei, pentru ca sa cunosti care este adevarul despre Dumnezeu despre scopul său cu privire la pamant si omenire si ce forma de inchinare este aprobata de D'zeu.-(este doar o singura forma de inchinare adevarată.)Daca vrei mai mult poti sa acceseziWWW.jw.org.ro si primesti multe indrumari corecte.Asa cum trebuie sa faca cei ce-si iubesc semenii, adica, crestiniiadevarati!

| cosssmyn explică (pentru PorumbRodica1965):

Am fost la Martorii ai lui Iehova de cand eram mic, tineam conferinte in fata oamenilor pana la varsta de 12 ani pana cand au fost dati afara ai mei iar mai apoi l-am ignorat incet cu timpul pe Dumnezeu din cauza zecilor sau sutelor de intamplari din viata mea.

Iar acum s-a intamplat sa fiu aici si am avut acces doar la o biserica Ortodoxa eu nefiind niciodata intr-o biserica Ortodoxa sau sa particip la vreo Slujba vreodata iar ce pot spune e doar ca am simtit pielea de gaina si imi lacrimau ochii..am spus de ce nu? Daca tot am incercat in viata asta fel si fel de magarii care m-au adus in niste situatii nemaintalnite fara vreo speranta, de ce sa nu incerc Ortodoxia? Poate ca mai erau si alte cai ..sau altundeva unde sa merg.dar asa s-a intamplat asa a fost sa fie ..asa a vrut Dumnezeu si ma simt bine, simt ca asta vreau sa fac, am pofta de viata, mi-am gasit scopul dupa sute de fraze citite din carti de psihologie si filozofie si documentare de budism, am incercat si in legiunea straina multe..etc..problema deocamdata care trebuie sa o rezolv.e ca am nevoie sa imi gasesc drumul pana acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te intorci in tara doar pentru religie te sfatuiesc sa ramai linistit acolo si sa-ti vezi de viata.
Nu este de ajuns de la o tara cu nivel ridicat de trai vii la saracia din Romania, dar vii sa mai fii si spalat pe creier de institutiile religioase.

| cosssmyn explică (pentru anonim_4396):

Nu e nimic in lume sa ma mai atraga, tot ce e in lume e placere de moment pe care o schimbi cu diferite chestii, gen droguri, masini, alcool, motoare, muzica, sex etc astea sunt placeri de moment. iar din fiecare gen probezi mai multe, si te minti pe tine si pe ceilalti cu placerile lumesti, avand credinta in Dumnezeu vei vedea altfel lucrurile si te vei simtii fericit crede-ma, si nu te mai lasa controlat de ce spune Facebook sau alte retele de socializare despre religie ei scot doar raul in fata..cauta dovezile adevarate si vii

| anonim_4396 a răspuns (pentru cosssmyn):

Esti foarte amuzant laughing
Ca tot zici de Facebook, pari genul de om care scrie "amin" la orice poza cu fiul lui Yehova. De asemenea parca n-ai rasfoit niciodata o biblie.
Sa ma simt mai fericit daca am credinta in Yehova? N-as putea zice acelasi lucru de oamenii din biblie. Lumea descrisa acolo era un "proto-comunism" doar ca atunci "stapanul" (Yehova) ii executa pr oameni la cel mai mic fleac facut.
Ramai tu cu credinta ta oarba.

| cosssmyn explică (pentru anonim_4396):

Mersi, sunt de fel asa big grin si ai dreptate "par" dar nu sunt si da "parca" si aici ai dreptate doar ca da. " parca "

Ce inseamna fericit pentru tine? De fapt nu..hai ca te intreb altfel, de unde iti iei tu fericirea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru cosssmyn):

Ce fericire bre? Tu cand te uiti pe ce lume traiesti vezi fericire? Eu nu.
Tu crezi ca a urma o religie comunista este fericire? Nu, este doar falsa iluzie ca urmezi "adevarata religie" care atrage si multumirea de sine ca "iti salvezi sufletul pe veci daca mergi la biserica si daca urmezi poruncile crestine".

| cosssmyn explică (pentru anonim_4396):

Pai da "bre" ca tu te uiti la "lume" si îi urmaresti pe ei, îi urmezi pe ei.
Priveste ceea ce este bun nu ce este rau du-te vezi la o manastire ce față blanda are un parinte si mai apoi vino si spune-mi ca nu ai simtit fericirea vazandu-l sau ca tot nu ai vazut-o, si dupa aia transmite mai departe sentimentul..asa vezi fericirea si o sa o simti si o sa o cunosti
Iar legat de lumea in care traim ...si ce? Te uiti si ce? ce faci? atat doar. te uiti si atat! Astepti altii sa se schimbe in fata ta si numai dupa aia te schimbi si tu. Atunci asteapta mult si bine.
Si nu uita binele facut la fel ca si raul e molipsitor.

Eu ca tine am fost tu ca mine inca nu sunt sigur si aici ma refer la necredinta care o ai acum.

Tu alegi unde sa privesti si ce lume sa urmezi.
Si nu e vorba doar de a urma ci de a o trai.
Nu are cum sa te doara ceva daca nu te lovesti nu? Sau nu ai ceva in corp vreo boala anume sau vreun factor care determina aia.
Tu crezi ca religia inseamna a tine pasti craciuni si de a merge duminica la biserica? Crezi ca asta inseamna religia?

Religia inseamna mult mai mult de atat!
Sa te lupti tu cu tine si cu gandurile negative din capul tau si sa îi ajuti si tu la randul tau pe altii nu ca vezi tu cum e lumea si la fel faci si tu si nu e doar de a-ti salva sufletul doar "pe veci" ci si aici pe pamant cat traiesti

| anonim_4396 a răspuns (pentru cosssmyn):

Nu stiu cum vezi tu fericirea, dar eu nu o vad ca pe acea stare in care razi din orice si esti tot timpul binedispus, ci ca pe acea multumire de sine cand esti multumit cu ce ai si ce esti. Din punctul asta de vedere, nici nu ai idee cat de "fericit" sunt ca nu mai fac parte din secta ortodoxa si din crestinism.
Diferenta dintre noi este ca tu vezi fericirea exclusiv din punct de vedere religios si nu doar atat, ci din punct de vedere crestin. Adica pe bune, de ce as vrea sa-i vad fata popii? Este ca si cum as vedea fata unui strain obisnuit, absolut nimic special. Si eu pe cand eram crestin aveam acel sentiment de multumire cand mergeam la biserica sau cand dadeam un ban la un nevoias, gandind exact ca tine si ca crestinopatul atipic.
De asemenea nici nu ai idee cat sunt de "fericit" cu religia pe care o am acum, si care din fericire nu are nicio legatura cu dogmele iudeo-crestine.
Daca "a fi fericit" inseamna pentru tine sa urmezi cu strictele poruncile decalogului, atunci fii "fericit" in continuare.

"Fericirea" aceea pe care o ai cand ajuti pe cineva este data de iluzia ca ai facut o fapta buna si ca Yehova va tine cont de asta cand iti va judeca sufletul. Asa ajungi sclavul religiei. A ajuta pe altii nu tine doar de religie, ci de omenie.

| cosssmyn explică (pentru anonim_4396):

Asa, ce religie ai tu acum? Fața popii? Ma intreb de cate ori ai fost la vreo Mânastire sau vreun schit ai vorbit vreodata cu un pustinc? Tu crezi ca religia inseamna doar a ajuta pe altii? Sau doar a merge Duminica si a da un ban unui sarac? Asta dovedeste cunostintele tale despre religie.
Pai nici nu stiu ce stare ai tu..nici tu nu stii ce stare ai ..ca fericire nu e. poate e doar placere ca iti cumperi ceva, ca iei un examen, ca vezi pe altul mai prost ca tine, ca vezi altii cum se chinuie, ca tu esti sef peste altii poate asta simti tu.
Fericirea e sa iti stii scopul tau in viata ala aia e, fericire e cand vezi bucuria pe fata omului pe care l-ai ajutat indiferent cu ce.

Iti spun eu de ce esti "fericit". cum spui. esti fericit ca ti-ai creeat iluzia crezand ca renuntand la religie esti mai destept ca toti de aia, si i ignori pe toti, esti mandru, orgolios si consideri ca toti oamenii de 2000 de ani incoace au fost niste tampiti pana in zilele de azi cand apar tot cate unu si altul care'si zice ca el nu crede in Dumnezeu, pai daca nu crezi in Dumnezeu il negi si pe Satana si daca il negi pe el negi si raul, rautatea din oameni. care de unde se naste rautatea asta? De razbunare? Invidie? De unde se nasc toate astea?

Crede-ma ca am crezut eu ca am vazut fericirea si din alte parti din foarte multe puncte de vedere la fel cum crezi tu acum, sex de tot felul, droguri, bucuria de a-ti cumpara ceva, de tepui pe cineva, de a fi contra lumii, de a fi cu ei de a face multe care aduc de fapt hrana egoului sau mandriei, orgoliului, faima. vezi sa nu le confunzi.

Adica tu vezi fericirea ca te simti tu ok si gata nu te mai intereseaza de restul lumii, te gandesti la tine cum o duci tu apoi te uiti la altii si te gandesti bă ce bine ma simt nu? Sau cum?

Prietene am vazut-o poate din mai multe feluri ca tine da era iluzie intelegi? La fel cum crezi tu acum. Nu stiu ce faci sau care e viata ta dar sigur traiesti in desfranare absoluta si/sau/ori droguri, ori altele. te hranesti altfel..am mai observat ca persoanele gay/transsexualii sunt contra iar.

Inseamna sa traiesti ceea ce scrie acolo nu doar sa urmezi poruncile prietene, adica ti se pare ok sa faci abuz cand vrei tu si cat vrei tu de : mandrie, orgoliu, desfranare, invidie etc nu? Si numai cand vezi ca ti se racesc relatiile atunci sa te faci mai bun

Nu ai vazut nimic special pentru ca nu toti popii sunt si cu adevarat credinciosi daca stiai ca 1 la 1000 de popi trece imparatia cerurilor nu te mai asteptai sa te simti special.

Nu uita ca toti oamenii suntem pana la urma urmei tot OAMENI! Nu iti creea falsa iluzie ca sunt sfinti si aici ma refer la popi parinti cum vrei sa le zici, o sa i vezi sfinti la sfarsitul vietii lor dupa faptele facute si alta chestie e ca ei se confrunta cu ispite de 10 ori mai mari decat tine, pentru ca cu cat te apropii mai tare de Dumnezeu cu atat incercarile/ispitele sunt mai multe si mai grele, normal ca Dracu nu are treaba cu tine pentru ca esti acaparat deja, esti de partea lui de aia te simti tu bine cu sinele tau ..iti mai da cate un gand hai bateti joc de ala, de aia, fumeaza aia fa aia etc multe altele! Exista oameni care sunt mai indepartati de Dumnezeu si care sunt mai aproape de Dumnezeu ei dupa cei care sunt mai apropiati de Dumnezeu pe ăia cauta-i si o sa aflii adevarul

| anonim_4396 a răspuns (pentru cosssmyn):

Eu zic să nu-ți dai cu părerea aiurea despre viața mea pentru că nu mă cunoști, cum nici eu nu te cunosc și nu-mi dau cu părerea despre viața ta.
Dar îți înțeleg mentalitatea de creștin, doar asta este strategia voastră de a conversa. Am mai dat de suficienți din ăștia ca tine care se cred buricul pământului dar ei de fapt habar n-au pe ce lume trăiesc.

Bre, eu înțeleg că ai trecut prin multe și te-ai refugiat în religia creștină, dar asta nu înseamnă că tot ce crezi tu despre fericire și religie este și adevărat și se conformează cu realitatea. Așa cum tu consideri *plăcerile acestei lumi* drept o iluzie, și eu consider că a crede că o fantomă criminală îți salvează sufletul, tu ducând o viață la fel de materialistă ca și un ateu, este tot o iluzie. Este doar un punct de vedere diferit pe care tu îl ai în comparație cu restul lumii.

Eu ce am zis despre fericire a fost strict din punct de vedere critic, nu dintr-un punct de vedere al propriilor experiențe. Pentru că de-a lungul vieții mele nu prea am avut tangențe cu "fericirea" dacă mă înțelegi. absolut deloc. Din punctul ăsta de vedere, nu sunt așa cum m-ai descris tu, asta poate te definește pe tine dacă tot știi atât de bine ce înseamnă iluziile de moment.
După cum văd, și tu limitezi "fericirea" doar la *plăcerile lumii materiale* pentru că doar despre asta vorbești. Ce zici tu de mănăstiri și de popi și de Yehova sunt, cum ți-am zis, iluzii, dar de asta o să ne convingem fiecare la momentul potrivit.
Așa putem vorbi încontinuu de scopul religiei creștine în găsirea "fericirii" că n-o să ajungem nicăieri când fiecare o ține pe a lui.

Îți zic și ție, tare aș vrea să ne întâlnim după moarte și să vedem cine a avut dreptate și cine nu, să vedem cine va fi "fericit" și cine va suferi. Până atunci, succes în găsirea "fericirii".

| cosssmyn explică (pentru anonim_4396):

Daca meriti o sa ai sansa sa cunosti aici pe pamant si astfel sa te intorci pe drumul bun.
Dar daca nu il cauti normal ca nu il vei gasi e libera alegerea ta.
Nici eu nu am avut parte de "fericire" prietene de aia razbat sa destept pe cei ca tine pentru ca si eu am fost asa! La fel exact! Nu intelegi?

Răspuns utilizator avertizat
| TabletaSB a răspuns:

Experientele isi spun cuvantul. Viata bate filmul. Omul e sfant pentru om.
De nenumarate ocazii ne lovim fara a cauta si sensul lor profund. Acum poti cauta intelesurile.
Raspunsuri vei primi cu siguranta.
Buna alegere, nimic nu e intamplator.

| cosssmyn explică (pentru TabletaSB):

Multumesc! Apreciez mult! Doamne Ajuta

| Acras a răspuns:

In Germania poti face scoala fara nici o problema asta daca vorbesti lb suficient de bine incat sa intelegi si sa te poti exprima, ai in vedere ca vei trebui sa vb lb literara si vei folosi gramatica care este suficient de grea. Teologie poti face numai in momentul cand vei fi abesolvent de liceu cu diploma de BAC si nu exista semiar Teologic la seral cel putin nu exista pana in anii de 2010 ca de atunci nu am mai facut scoala si nu mai stiu daca s-a mai schimbat vreo ceva

| cosssmyn explică (pentru Acras):

Multumesc pentru informatie!