| anonim_4396 a întrebat:

Maine, in VINEREA MARE ai voie sa speli rufe/sa te speli?
Stiu ca in batrani se mai numea si VINEREA SEACA in care nu se obisnuia sa speli rufe sau sa iti faci igiena zilnica corporala!
Ofeeer FUUUNDAAAA

Răspuns Câştigător
| Făgăraş a răspuns:

Bună seara! E bine să încerci ca mâine să nu faci prea multe treburi prin gospodărie sau prin bloc happy. Mâine nu se mănâncă cu oţet, deoarece în această zi Mântuitorul Iisus Hristos a fost adăpat cu oţet în batjocură. E de preferabil să speli sâmbătă haine. Iar referitor la curăţenia corporală, să o faci în seara asta.
De exemplu, oamenii de la sat care au animale, trebuie să se spele înainte de a merge la Slujba Prohodului Domnului, deoarece altfel aduc o mireasmă în biserică " necanonică ". Însă dacă nu ai astfel de treburi, îţi poţi face baie din seara asta. Important este să nu cazi în capcana superficialităţi.
Să de-a bunul Dumnezeu să avem şi sufletele pregătite pentru a-L putea primi pe Hristos! Doamne ajută!

Răspuns utilizator avertizat
| Făgăraş a răspuns (pentru Ionut1492):

E parerea ta

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Vezi sa nu cumva sa-ti atingi cucul. E mare pacat. Doamne ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns:

Bineînțeles că da, nu este păcat să îți speli hainele sau să te speli pe corp. Acestea sunt basme băbești și datini ale oamenilor care nu te fac mai sfânt, sau prin care poți fi mântuit. În schimb este bine să privim jertfa de pe cruce care va fi sărbătorită, cea care ne iartă de păcate și care ne scoate din acest veac rău. Isus este calea adevărul și viața și nimeni nu vine la tatăl decât prin El. Toți suntem păcătoși și merităm moartea, dar mila și dragostea lui Dumnezeu se vede în acea zi mare în care Domnul Isus a plătit plata păcatului și ne cheamă la pocăință, la credință și la mântuire. Iertarea este posibilă doar prin Isus Hristos Cel care a murit pentru păcatele noastre. Isus este singura cale prin care putem fi mântuiți, El nu este o doctrină sau o tradiție, ci este cea mai bună și iubitoare Persoană din marele univers care este dispus să ne ierte, să ne dea o inimă nouă care caută să ducă o viață neprihănită și iubitoare de Dumnezeu.
Mielul lui Dumnezeu care ridică păcatul lumii :
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/