| Sergiu2k12 a întrebat:

Salut membrii TPU..as vrea sa stiu daca musulmani cred in Dumnezeu sau in zeii? si este vreo diferenta dintre musulmanii sunitii, kharigitii sau sitii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Islamul,religia musulmaniilor este o religie abhramica, adica o religie cu radacini in religia mozaica. Isamul a aparut acum un mileniu cand Mohament s-a autoproclamat profet a lui Allah (o alta versiune a zeului crestin), islamul este o religie monoteista si face parte din bransa celor 2 mari monoteiste inrudite intre ele: Iudaismul, crestinismul. Cartea sfanta a musulmaniilor este Coranul.
Aici vezi si istoria religie iudaice:http://www.euateul.blogspot.ro/2013/05/de-ce-ateism.html

5 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Musulmanii cred in Allah.
Allah inseamna Dumnezeul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| Isabella999 a răspuns:

Daca vrei sa afli intra pe Wikipedia si scrie Islam, iar acolo gasesti tot ce iti trebuie despre musulmani.