| DanRosu a întrebat:

Ochiu masonic reprezinta pe cel rau, pe diavol.Nu?
Ce voiam sa va intreb.
De inviere am fost intr-o Biserica si in locul in care am pupat icoanele era ochiul masonic intr-o piramida si piramida aia era intr-un cerc din lemn care din jur in prejur ieseau ca un fel de fulgere.
Ce inseamna asta?

12 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Preotii au explicatii la orice pentru oamenii creduli!
Inseamna exact ceea ce ai vazut sau e vreo noutate ca suntem condusi de masoni si ca avem printre noi oameni care se dau crestini dar de fapt sunt din tabara adversa?
Cerceteaza toate lucrurile!

| William a răspuns:

Frate, ochiul acela este ochiul atotvazator al lui Dumnezeu, iar El a fost inaintea masonilor. Ei au imprumutat acel simbol de la Dumnezeu nu invers.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E ochiul lui Dumnezeu, ochiul masonic e in doua triunghiuri unul cu varful in sus suprapus de unul cu varful in jos

| BlackSulphur a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ba nu, este in 1000000000 triunghiuri! Mai visezi mult?
Ochiul masonic este incadrat in general intr-un triunghi! Acest simbol este folosit si de crestini, care a fost FURAT din alte culturi (Ochiul lui Horus - Egiptenii antici)... Pacat ca nu exista copy-right pe atunci whistling

| Exilee a răspuns:

Este TRIUNGHI, NU PIRAMIDA. Cel putin, asa reiese din ce-ai spus tu.
Laturile triunghiului simbolizeaza pe Dumnezeul Triunic, ( Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu- Sfantul Duh).
Ochiul sugereaza faptul ca Dumnezeu este Atotcunascator, Atotvazator si Omniprezent.

| Exilee a răspuns:

''Exista un Domn, o credinta, un Botez'' ( Efeseni 6, 7)

De la credinta si venerare fata de un anumit zeu/divinitate, putem ajunge la RELIGIE.

La inceput, Sfintii Apostoli si marii martiri crestini au luptat pentru raspandirea crestinismului, a credintei celei Drepte intru Domnul Dumnezeu, dar in special au LUPTA PENTRU O SINGURA Biserica. Aceasta Biserica era si este Trupul Domnului Iisus Hristos. Din nefericire, odata cu inaintarea istoriei, au aparut tot mai multe biserici, alte religii, care prezinta fel de fel de doctrine/dogme.
Este esential sa acordam o foarte mare importanta crestinismului. Crestinii reprezinta Insasi Biserica Domnului Iisus Hristos pe care ''portile iadului nu o vor birui''.

| sunrises a răspuns:

Ochiul este un simbol al cunoasterii, omniscientei sau atot-prezentei divine, dar nu in piramida! Nu confunda triunghiul cu piramida.

Nu este de sorginte masonica neaparat, si masonii la randul lor au preluat semnul din simbolistica unei anumite credinte (in general cocheteaza cu asa ceva).
O nelamurire am eu. Si eu sunt pasionat sa cunosc mai multe lucruri despre masonerie si in consecinta sunt atent la simbolurile lor (cele de pe,, verzisori,, de exemplu happy ) dar nu am intalnit niciodata in biserica acest symbol de care spui tu. Iar tu, unul pasionat cu astfel de intrebari despre masoni (vad ca ai pus mai multe in ultimele luni), paccccccc! Ti se intampla sa vezi chiar tu ceva asa ciudat. Cam e cusuta cu ata alba happy! In ce oras e locul de care spui, sa verificam o astfel de ciudatenie…
Ochiul este present ca symbol al omniscientei divine, dar nu in piramida!

| BlackSulphur a răspuns (pentru sunrises):

Este si la mine in oras o biserica cu ochiu lu' 'mnyezo... Deci, nu cred ca minte.

| DanRosu explică (pentru sunrises):

Sunt din Murgeni, jud.Vaslui.
Este un orasel mai micut.
Murgeniul este un oras foarte intresant.Sub el se afla tuneluri de pe vremea lui Stefan cel Mare, s-au gasit si bombe, monede de argint, sabii.

| Corynna13 a răspuns:

Am vazut si eu semnul acesta intr-o biserica catolica. Insa mi-a fost explicat ca daca ochiul era in triunghi, nu este semn masonic. Ochiul in piramida este semnul masonic.

| grasuit a răspuns:

Bisericiile mint oameni slabi ca sai limiteze gindirea de 2000 de ani in rest decide tu cinei diavolul si cine nu.In ori ce caz catolici au impus credinta prin crima vezi inchizitia iar ortodoxi prin inselatorie si prin doctrine care impun frica de ceva necunoscut din cauze obiective asa ca nu te mai gindi la divinitati atita timp cit nu sti cinei bun si cinei rau totul depinde de tine de comportarea ta fata de semeni si nu fata de minciuna unora Totul in lume are scop Banul