| Ionuţ_Adrian_2000 a întrebat:

Preotul are voie sa spuna pacatele unei persoane de la Sfanta Spovedanie?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Nu are voie. Nici preotii ortodocsi, nici cei catolici. Si nu poate fi considerata nici dovada in justitie marturia unui preot care te-ar fi spovedit.

| Ionuţ_Adrian_2000 explică (pentru gratargratar):

Intrebam pentru cultura mea generala laughing

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu, dar poti sa ii spui lui Dumnezeu ce ai făcut si sa iti ceri iertare lui, fata de el ai gresit.

| DeyCj a răspuns:

În mod normal nu are voie.Dar real... nimic nu e garantat. Dacă privim în istoria contemporană înnainte de '89 popii erau informatori ai securităţii, iar tot ce ziceai la spovedanie ajungea la securitate, iar cum înca românii nu s-au deşteptat complet, nu m-ar mira ca şi acum sistemul să existe, dar sub o formă democratică cu miros infect de ceauşism.

| mentholinks a răspuns:

Doar parintilor.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sigur ca are voie sa spuna preotul, unde ai gresit! Unii preoti, mai delicati, iti recomanda vreo carte ca pe indrumar pentru spovedanie! Dintre care cel mai dur si absurd ar fi cel al parintelui Cleopa.De ce zic absurd? Caci sunt cateva sute de pacate, din care nici macar nu ti-ar fi trecut prin minte majoritatea.Iar mare parte nici cu gandul nu le-ai savarsit, pana sa citesti 'indrumarul de spovedanie acesta'.
Dar un preot la care te duci sa te spovedesti, iti va spune unde ai gresit, altfel nu te poti corecta!
Un preot nu este sau nu ar trebui sa fie un INCHIZITOR, nici din cale afara de tolerant.
Rolul spovedaniei este curatarea de greseli, renasterea, IMPARTASANIA, care este un nou Botez.A unui om Curata de pacate, iertat in speranta ca nu va mai gresi, unui om cu acces spre Mantuirea sufletului lui.

| xerxes1 a răspuns:

Teoretic nu, practic este si el tot om.

| oykoj98 a răspuns:

Nu

| NikFlorian a răspuns:

Nu,deaorece tot ce se petrece in timpul Sfintei Taine a Pocaintei sau a Spovedaniei este o lucrare care se savarseste in taina intre tine, preotul respectiv si Dumnezeu dimpreuna cu Maica Sa si cu toti Sfintii, unde nimeni si nimic nu are voie sa intervina, iar ceea ce tu ai marturisit ramane ascuns, astfel preotul face un pacat grav daca dezvaluie marturia ta.