| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni!
-Stie cineva sa-mi spuna pentru ce se aprind lumanarile in anumite zile ale saptamanii?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Prima semnificatie pe care o aduce cu sine lumanarea este cea care reiese si din lumina. Lumina semnifica cunostina, vederea lucrurilor, aceasta simbolizand, in cele din urma, pe Dumnezeu. Lumina lumanarilor simbolizeaza pe Mantuitorul Iisus Hristos, numit in Sfanta Evanghelie "Lumina lumii", cat si invatatura Sa, care este bucurie, dragoste, adevar si viata. Lumina este semn al prezentei lui Dumnezeu. Parintele Constantin Coman spune: "Dumnezeu este lumina in cel care aprinde o lumanare, iar cel care aprinde o lumanare se arata iubitor de lumina, adica de Dumnezeu."

Cea de-a doua semnificatie a lumanarilor este aceea de jertfa, venita de asta data din partea crestinilor. Lumanarea este ofranda pentru Dumnezeu oferita de credinciosi ca semn de oferire a sufletului lor catre Dumnezeu. Lumanarea simbolizeaza jertfa de sine, transfigurarea totala a omului in lumina. Acestea inalta mintea omului la trecerea celor vremelnice, la curatia celor viitoare, la lumina lui Hristos si la darurile ce trebuiesc intoarse Daruitorului.
Lumanarea este un semn al jertfei curate pe care crestinul o aduce in fata lui Dumnezeu. Nu exista alta cale de mantuire decat aceea a jertfei curate. Lumanarile sunt jertfe nesangeroase aduse de crestini lui Dumnezeu, care mai intai S-a jertfit pentru ei, o data pentru totdeauna, jertfindu-Se inca si astazi, si pana la sfarsitul Lumii, din dragoste pentru noi si pentru a noastra mantuire.

12 răspunsuri:
| iEmonel a răspuns:

Pentru ca nu toti au lanterne.

| username0 a răspuns:

Pura traditie, nimic special

| liliana15 a răspuns:

Pentru morti?hee hee)

Răspuns utilizator avertizat
| Shinto a răspuns:

Da'pe asta de unde ai mai auzit-o? Tare ciudat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vroiam sa aflu ceva de genul : Lunea se aprind lumanari pentru sporul casei de ex. Martea pentru bani, miercurea pentru success in afaceri, s.a.m.d. La asa ceva faceam referire cu intrebarea.

| Rapunzell a răspuns:

happy Intr-o casa de oameni crestini, candela nu trebuie sa fie stinsa niciodata. Reprezinta lumina si jertfa pe care o oferim lui Dumnezeu.

Lumanarile se aprind in biserica, pentru vii si pentru morti, pentru a le face lumina si pomenire.

Treaba cu zilele saptamanii este superstitie babeasca. Aprinzi o lumanare ori de cate ori doresti sa pomestesti pe cineva, sa dai de pomana, etc.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru Urzi23):

Iar te droghezi si scrii atatea aberatii aici?

Draq iti citeste tie raspunsurile!

| FucktheSystem a răspuns:

Pentru a crește semnificativ riscul e incendiu.
Se apucă să facă țigări care se sting singure, dar care-i rostul când unii țin mereu cadela aprinsă în casă?

| Urzi23 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

FetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru Urzi23):

Iar te droghezi si scrii atatea aberatii aici?

Draq iti citeste tie raspunsurile!

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Fa la dreapta melcule rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce postati daca nu cunoasteti raspunsul?

| relu008 a răspuns:

Sa facă popa bani.