| Maxim96 a întrebat:

Prin ce va manifestati voi iubirea fata de Dumnezeu?

35 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Alo, pui intrebari de religie pe religie?
E luata in chirie de atei.

| danay72 a răspuns:

Prin ascultarea de principile biblice. 1ioan5:3

| Bacemi a răspuns:

Prin iubirea fata de aproape, prin acceptare, intelegere si iertare.
Si prin a ma ierta intr-un final si pe mine atunci cand gresesc.

| Inferno a răspuns (pentru Bacemi):

Pentru a-ti manifesta sentimentul de iubire fata de Dumnezeu, trebuie in primul rand sa ai certitudinea existentei Lui. Iar aceasta certitudinea nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Tu mergi pe principiul a intamplarii ca sunt, a mirari ca esti.

| Alphawolf a răspuns:

Eu pot iubi doar ce exista. Tu poti iubi si inexistentul(ilogicul)? Inseamna ca nu iubesti si respecti ratiunea, iar de aici pot ajunge si la alte concluzii...

| Moisie a răspuns:

Foarte simplu!
Facand pipi pe Legea Lui si slavindu-l pe Lucifer in locul Sau.
Asta se cheama iubire de Dumnezeu in varianta crestina

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

1 Ioan 5:3 - "Căci iată ce înseamnă iubirea de Dumnezeu: să respectăm poruncile sale, iar poruncile sale nu sunt grele".

| KhludCiprian a răspuns:

Ce fac de obicei crestinii:
1. Prin discriminarea homosexualilor si a minoritatilor sexuale
2. Prin discriminarea "sectantilor" sau a altor credinte si religii
3. Prin a spune ca Arca lui Noe sau Adam sunt adevarati. Pana a ajunge sa zica ca oamenii de stiinta comploteaza impotriva religiei cand dovedesc evolutia!
4. Prin a se ruga la perete sau la un obiect de cult si a vedea orice lucru ce se intampla in jur ca o confirmare (cand e rugaciune de cerere) sau daca nu se confirmat sa se roage in continuare la acel obiect.
5. sa indoctrineze copii doctrina primita, dar sa nu ii invete gandirea critica
6. sa faca atacuri la persoane cand cineva ii intreaba cum isi pot confirma pozitia
7. sa faca afirmatii nefondate si sa repete punctul 6 daca primesc orice critica

Sigur, nu toti fac asa, dar aceasta e un mod vizibil, manifestat, masurabil al credintei. Si la final, daca ii intrebi: "tu esti crestin" ei sa iti zica: "ai sa mori in Iad ateule si vedem atunci cine rade?"

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

"De-obiceiul" afirmat de tine sare din schema vietii multor crestini. Asta le place sa creada despre crestini celor care nu sunt crestini. Puteai sa spui "unii dintre ei" fiindca fiecare padure isi are uscaciunile ei. Si printre atei exista cei care fac discriminari, atacuri la persoane, afirmatii nefondate iar cand este vorba de alte religii cam tot la fel. Pe mine personal foarte multi atei ma duc cu gandul la fanaticii religiosi : oameni lipsiti de flexibilitate, dornici sa-si propage ideile, prea orbiti de propriile logici si opinii ca sa poata accepta un alt punct de vedere, se cred superiori, mult mai inteligenti, insultand intelectul celor credinciosi. Asa ca vezi bine, fiecare padure are uscaciunile ei.

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles, care din aceste puncte nu se aplica la tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu am chiar nimic nici cu homosexualii, nici cu cei care au o alta orientare religioasa, nici cu ateii, nu am nimic cu ei cu atat timp cat nu ma deranjeaza personal. Fiecare e liber sa faca ce doreste, sa creada in zei, balauri sau mai stiu eu in ce ori in nimic. Ma inchin cand sunt singura numai in spatiul meu personal, atac pe altii doar daca ma ataca si asta in momentele mele de indispozitie pentru ca de obicei nu o fac, mai degraba prefer sa merg pe ideea "cainele latra, ursul trece", afirmatii nefondate -cand nu stiu, nu ma bag si de cele mai multe ori caut sa aflu. Cat despre copil, am o fetita, i-am vorbit despre D-zeu, i-am cumparat biblia pentru copiii si am lasat-o singura sa aleaga daca vrea sa o citeasca, i-am dat libertatea de a crede ori nu. Intamplator i-a placut ce a citit, e chiar fascinata de acele povesti.

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca aveti astfel de pozitii si ma bucur in special ca ati separat anumite parti cu: "e chiar fascinata de acele povesti" - cel putin eu presupunand ca separati ca anumite parti din Biblie sunt chiar povesti (moraliste - sa fim clari)!

In acelasi timp sunt alti crestini ce nu va cred crestina daca NU luati atitudine impotriva homosexualilor sau impotriva "sectantilor" (daca sunteti ortodoxa).

Legat de afirmatia dumneavoastra, ca esenta sunt de acord: ". Pe mine personal foarte multi atei ma duc cu gandul la fanaticii religiosi : oameni lipsiti de flexibilitate, dornici sa-si propage ideile, prea orbiti de propriile logici si opinii ca sa poata accepta un alt punct de vedere, se cred superiori, mult mai inteligenti, insultand intelectul celor credinciosi. " si cred ca in anumite privinte (fara a fi ironic) poate ma vad (chiar fara sa vreau) in acest fel.

Pot sa prezint toate elementele din lista cu pozitii aratate de diferiti utilizatori pe TPU (ce toti se afirma crestini, sau cateodata ei se confirma ca adevarati crestini) ce indeplinesc toata lista mea. In ultimele zile imi amintesc cateva afirmatii ce cred ca ar fi fost foarte usor de confirmat pentru cei ce le afirma (daca-s adevarate) si cel putin desi poate-s adevarate, cel putin nu pot fi confirmate:
- am "discutat" despre puterea rugaciunii si am pornit de la discutia unui preot ce imi spune de sute de cazuri "stiute" vindecate de cancer (fara sursa)
- alta "discutie" de azi de rugaciune, si am cerut (iar) o sursa, si in toate raspunsurile acelei persoane erau atacuri la persoana, dar nici o sursa sau un mod confirmabil a pozitiei sale
- am pus vreo cateva intrebari despre homosexuali si crestini, si sunt crestini ce au vociferat clar dezacordul cu pacatul dar si cu pacatosul (ca insista in pacat)
- au fost oameni ce au zis ca-s inchis la minte ca accept evolutia
- am gasit persoane ce zic ca Biblia n-are greseli si au insistat ca iepurele e chiar rumegator, ce chiar ma face sa ironizez referintele la iepure cand apare pe aici (nu o fac decat cand oamenii insista)
- oameni ce esuaeaza sa rationeze cand crimele sunt facute de alti crestini (de genul masacrului Srebrenica, sau abuzuri ale copiilor in lumea martorilor, sau Pogromul din Iasi)
etc.

Sunt convins ca toti cei ce afirma astea nu-s crestini ca dumneavoastra, dar toti se cred crestini adevarati si unii chiar zic ca oricine are alta pozitie sunt "intelepciune lumeasca".

Trebuie sa va felicit daca aveti atitudinea ce o ziceti si imi regrag in locul dumneavoastra a acestor afirmatii.

In loc de:
"Ce fac de obicei crestinii:"
ar trebui mai degraba rescris:
"Pentru ce sunt cunoscuti de obicei crestinii ce se manifesta public (cand sunt priviti din afara):"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e ca nu prea ne-o manifestam asa cum ar trebui. Suntem pacatosi si de cele mai multe ori ne rugam doar cand suntem fata in fata cu necazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A citit ceva raspunsuri si n au deloc iubire
eu citesc din biblie si fac rugaciuni. ii multumesc lui Dumnezeu dupa fiecare rugaciune...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este asa de simplu. Tatal ceresc spune ca toti suntem fii si fiicele lui.
Daca cunosti cele 10 porunci si incerci at poti tu(prin rugaciune, prin spovedanie-acolo macar din joi in pasti-) asta inseamna ca il iubesti pe tatal ceresc.
Tine-te de cele 10 porunci, roaga-te zilnic, multumeste-i si pentru bune si pentru rele(Tatal Ceresc ne ofera sa gustam din veninul celorlalti ca, vazand raul din ceilalti, vazand reactiile noastre agrseive si lipsite de iubire la adresa lor-sa ne vedem greselile, sa invatam sa nu aratam cu degetul, sa nu judecam, sa nu fim ca cei ce fac rau). sper ca te-am lamurit cat de cat.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'allelujah! don't bend! ascend!

| TOOL a răspuns:

Prin rugaciune sau mers la biserica.

| Oleg20 a răspuns:

Ne putem arăta iubirea faţă de Dumnezeu slujindu-l cu credinţă, îndeplinindu-i poruncile şi manifestînd ascultare şi credinţă faţă de El.

| CariocaTha a răspuns:

Eu si iubitul meu mereu intoarcem icoanele cand facem dragoste. big grin

| NOname a răspuns (pentru CariocaTha):

= )))

| CariocaTha a răspuns (pentru NOname):

Si eu te iubesc! >big grin

| ShockWaver a răspuns:

Dumnezeu nu există.Voi credeți numa ce vreți, și nu ce vedeți.Indigeni.Aștept înjurături și alte abureli de la creștini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ShockWaver):

Pana in ziua de azi nu s-a demonstrat ca D-zeu exista dar nici ca nu exista. Din bastinasi cred ca te tragi tu, se vede asta dupa vocabular.

| Aedab a răspuns (pentru ShockWaver):

Ce treaba o avea intrebarea asta cu ce zici tu? Asculta, si baga la cap!
Nu are nici o legatura ce zici tu cu intrebarea.Du-te si raspunde asta la alte intrebari, la cele care au legatura cu subiectul!

| Alin_Danutzz_1999 a răspuns (pentru ShockWaver):

Tu ce religie esti ma?

| Alin_Danutzz_1999 a răspuns (pentru ShockWaver):

A da si frate fiecare crede ce vrea.
Asta e ce daca tu nu crezi nu crezi nu trebuie sa fi injurat pentru ce crezi tu asta e parerea mea.

| ShockWaver a răspuns (pentru Aedab):

Cum spuneam amenințări inferioare din partea unui incult.

| ShockWaver a răspuns (pentru Alin_Danutzz_1999):

Știu că nu trebuie dar așa sunt majoritatea creștinilor, mai rar unul deștept.

| Alin_Danutzz_1999 a răspuns (pentru ShockWaver):

Da tu esti ateu sau din ce categorie faci parte din cei care cred in zei?

| Alin_Danutzz_1999 a răspuns (pentru ShockWaver):

Frate eu te respect si daca nu esti crestin!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti dovedi ca ceva nu exista. La fel cum nici tu nu poti dovedi ca unicornii nu exista.

| Aedab a răspuns (pentru ShockWaver):

Dar uita-te ce ai scris mai sus.
Ala e raspuns de om intreg la cap?
Inca mai astept sa imi spui ce parere folositoare i-ai adus celui care a pus intrebarea.
Prin raspunsul ala, tu esti cel incult, draga ShockWaver.

| secretdiscret00 a răspuns:

Bine, am inteles ca unele persone nu cred in Dumezeu si nu au o religie dar ma intreb ce cauta ateii pe acesta categorie?

| FlorinMihai2014 a răspuns:

Oamenii care chiar cred si il iubesc pe Dumnezeu ei isi manifesc in mai multe moduri. Unele dintre ele ar fi sa:mearga la biserica, sa se roage in fiecare zi, sa faca fapte bune, sa respecte cele 10 porunci, etc.