| anonim_4396 a întrebat:

Recent am citi o blasfemie la adresa Duhului Sfânt (nu era neapărat,dar arăta ca și cum cenzurezi o înjurătură, iar creierul meu a citit înjurătura )și cred că sunt vinovat de hula împotriva Duhului Sfânt. Chiar l-am comis? Adică nu știam că textul acela conținea o blasfemie

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu tu te intrebai de ce ești luat in ras pe aici?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Și tu de ce ai ieșit în lume?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Huh? Mai incearca un comentariu. Primul nu are nicio logica

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Poate nu înțelegi. MARȘ!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ai hulit și cu duhul?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sunt astea? Jigniri scoase din context pentru ca te supara o persoana? Tipic pentru un pusti de 11 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

De unde să fi știut că înjura? Fix când mă lăsau gândurile, mi-a băgat altă hulă

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie hula despre care vorbesti. Daca nu o faci din inima sau o faci fara credinta nu e hula. Daca faci o prostie fara sa-ti placa e ca si cum nu ai facut acea prostie.

Daca tragi pe salam fara sa-ti placa e ca si cum nu ai tras pe niciuna pe salam. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Nu zic. Vorbeam cu unu, și zicea că în 2 zile am băgat 30 de întrebări despre Hula împotriva Duhului Sfânt.Dar la „Sfânt ", a băgat p înjurătură (ca și cum scoți o literă dintr-o înjurătură ), iar acum o am în minte.Ăia de sus nu mă înțeleg, doar fiindcă bag alte întrebări nu înseamnă că sunt fățarnic, por și simplu încerc să uit. Acum ce fac?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai întâi ți-a plăcut blasfemia, ai savurat-o.
Apoi ți-a plăcut să te crezi vinovat de hulă, ca să te bagi tu pe tine însuți în seamă, sperând că se va ocupa Dumnezeu un pic și de tine.
Având în vedere acestea, Dumnezeu nu te va pedepsi pentru hulă, ci pentru că ești fățarnic.

| Meme10Memu a răspuns:

Daca traiesti fara sa iti placa viata e ca si cum nu traiesti. De exemplu persoanele depresive sunt ca niste zombii adica morti vii.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Îmi apar acele gânduri fără voia mea și simt că am fost abandonat de către Dumnezeu

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si unei memorii RAM ii apar hule scrise de altii. Iar sentimentul despre care vorbesti nu este valabil pentru ca presupun ca tie nu-ti place acea hula. De exemplu oricarui om ii apare o femeie nesotie dar daca nu doreste sa si-o traga pe salam nu pacatuieste.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Frate,IT și religia sunt diferite

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt diferite. E vorba de atomi sau materie in ambele cazuri. happy Eu nu vorbesc despre religie. Daca omul face ceea ce nu-i place e ca un om mort.

| Meme10Memu a răspuns:

Si un hardisk citeste si memoreaza si nu huleste. Hardiskul nu are sentimente.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Normal dacă nu e om

| Helper07 a răspuns:

Nu esti vinovat pentru ca nu ai vrut s-o faci in mod intentionat fiind constient ca e o hula.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Problema e că mi-a rămas printat în minte înjurătura

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Discuta cu medicul de familie despre asta.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Cu psihologul trebuia sa zici

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie mi s-a intamplat odata ceva de genu dar mi-a trecut. Nu conteaza ca ti-a ramas in minte daca tu nu vrei sa te gandeati la asa ceva in mod serios si intentionat

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Nașpa de ăla care o scris înjurătura

| EduardEdyP a răspuns:

ATENȚIE! A huli Duhul Sfânt înseamnă a nu recunoaște sfințenia și lucrarea Lui. Singura situație din Biblie este atunci când fariseii și cărturarii nu credeau că Isus este de la Dumnezeu și că minunile Lui sumt făcute prin Duhul lui Dumnezeu. Spuneau că face minuni cu domnul dracilor ( fals!). Citește Noul Testament sa nu mai fi așa ușor de mințit! În privința a ceea ce ți s-ar întâmplat, Satan a lucrat astfel pentru a te ispiti. E important să cauți neprihănirea data de la Dumnezeu ( nu mai accesa ce nu e cuviincios). Satan te va ispiti și la nivel de minte. Cereți iertare Domnului și roaga-L sa te elibereze se gândurile astea. Domnul să-ți dea eliberare și har!