| andrei056 a întrebat:

Salut se poate sa faci nunta fara cununia religioasa? in Romania.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,doar la primărie faci cununia civilă

| Holiday a răspuns:

Bineinteles ca se poate.
Invers nu se poate, adica cununie relugioasa fara ca in prealabil sa faci cununia civila. Logic dealtfel pentru ca acea cununie religioasa nu are nici o relevanta din punct de vedere legal.
Daca te referi la petrecerea cu ocazia casatoriei bineinteles ca si asta o poti face, pana la urma e doar o petrecere.

| Andrei258 a răspuns (pentru Holiday):

Se poate si invers adica cununie religioasa fara certificatul civil dar asta doar la cei peste 60 de ani pentru a putea da de pomana si cu acordul preotului oficiator

| xerxes1 a răspuns:

Este chiar recomandat.