| Parker_Kip_1997 a întrebat:

Salut, stie cineva care e ordinea dupa numarul de enoriasi la crestini, adica stiu ca sunt catolici, ortodocsi, dar pe ce loc se afla luteranii, baptistii etc

Răspuns Câştigător
| Michael11 a răspuns:

Cele mai importante culte creștine-dupa numărul de aderenți (enoriași)
.
– Catolici: 1, 2 miliarde, dintre care greco- catolici 17 milioane

Protestanți/Neoprotestanți : 920 milioane dintre care :

a) baptiști 105 milioane
b) penticostali & carismatici 280 milioane
c) luterani 87 milioane
d) reformați (calvinisti) 100 milioane
e) metodiști 90 milioane
f) church of God 9 milioane
g) evanghelici africani 40 milioane
h) anabaptiști 5 milioane
i) mennoniți 1, 5 milioane
j) nondenominaționali 80 milioane
Etc.
.
ortodocși răsăriteni 270 milioane

ortodocși orientali 80 milioane

anglicani 82 milioane

Total creștini ( nominali) in lume: 2.264.492.000
Statistici creștinism Reactualizat 2019

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E singura, mai ales dacă ea declară singură, că e singura. Așa e la biserică, adevărul se dictează din amvom. Dacă spune popa că e adevărat, așa e. Să nu uităm asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă a spus Isus, ce e?
Că sunt ateu e adevărat.
Că sunt îngust la minte, și fără perspective, ți-a spus cumva Isus?
Și cum ai o relație intimă cu el?
Poți să o descrii, intimitatea, că eu sunt îngust la minte?

| Holiday a răspuns:

"Relatia mea cu Iisus este mult mai intima..."

Daa, tu faci sex cu el de doua ori pe zi. Sau el cu tine?

| AG777 a răspuns:

Ortodoxia nu e o religie adevarata, dar se apropie cel mai mult de adevar. Problema e ce facem cu bisericile poleite cu aur, cu popii care se dau in mertane cu popii infecti care va baga erezie pe gat de dimineata pana seara?

| AG777 a răspuns:

UnSingurDUMNEZEU
Nu imi dau seama daca esti un el sau o ea (ca sa stiu cum sa ma adresez
Totusi, sunt coplesitor de multe pasaje in Blibie cu care te pot contracara. Un act de prietenie fata de Dumnezeu este atunci cand ajuti un om sarman, un om bolnav, atunci cand ii oferi o vorba buna celui aflat in necaz si atunci cand reusesti sa-l marturisesti pe el in fata aproapelui, asta este un act de prietenie de necontestat. Cred ca mai de pret in fata lui Dumnezeu este atunci cand construim o Biserica nu poleita cu aur, dar bogata in a ajuta omul si a-l aduce pe calea cea buna, mai de pret ar fi ca cu banii aia cu care cumparam aurul pentru a necinstii smerenia, am putea sa facem o cantina imediat langa si asta este aur curat. Nu am nimic daca se ridica un monument in cinstea lui, dar aproape fiecare Biserica care se face, automat se impodobeste cu lucruri scumpe, lumesti si deloc folositoare sufletului. Sa nu ma intelegi gresit, eu nu am nimic cu faptul ca se construiesc Biserici, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne si falim cu ele si nu uita, preotii au fost cei care au cerut rastignirea lui Isus, doar unul din ei a a crezut cu adevarat in el, la fel si in zilele noastre, sunt preoti corupti care cu rea vointa incearca sa spurce Biserica Ortodoxa, dar si preoti onesti, cinstiti care sunt persecutati pentru ca nu indeplinesc targetul de vanzari si servicii.

| Michael11 a răspuns:

Conform recensământului din 2011,

16.307.004 cetățeni, reprezentând 86, 45% din populație, s-au declarat ortodocși,

870.774 s-au declarat romano-catolici (4, 62% din populație),

600.932 reformați (3, 19%),

362.314 penticostali (1, 92%),

150.593 greco-catolici (0, 8%),

112.850 baptiști (0, 6%)

În Dobrogea, există o minoritate islamică (0, 34%), compusă majoritar din turci și tătari. Există și un număr mic de atei (0, 11%), agnostici, persoane care sunt nereligioase (0, 1%) și persoane fără o religie declarată. Am vazut pe net ca luterani ar fi vreo 14300 de credinciosi.

| Parker_Kip_1997 explică (pentru Michael11):

Ma refeream la nivel global.