| Hagrid18 a întrebat:

Salut, stiti niste rugaciuni scurte care sa alunge strigoii si prezentele stranii? Cu ce mai pot sa ma apar împotriva stigoilor(exemplu:cruce) eu stau la tara si in ulita in care locuiesc au fost niste chestii stranii iar eu mai merg noaptea la magazin sau vin acasă din alte locuri. Si încă ceva...voi credeti ca exista magia adevărata? Va rog sa nu va mai folositi tastatura degeaba daca ve-ti da răspunsuri gen esti nebun nu exista asa ceva etc. Mersi.

Răspuns Câştigător
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Prin rugaciunea,, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, păcătosul " se cutremură tot iadul. Dacă ai Sfanta Cruce, numele Domnului si al Preacuratei Sale Maici strigoii nu îti pot face rau.

| xerxes1 a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Se cutremura de la hohotele de ras.

24 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Domunle strigoi, du-te în noroi, să îți cânte dracii, să te bată cu sacii.

| xerxes1 a răspuns:

Crucea este doar in mintea crestinilor.
Iisus a fost lipit de un stalp de lemn.
Strigoii sunt doar in capul tau.

| AC4S4 a răspuns:

Cum adica sa iti dam rugaciuni? Spune tu o rugaciune, nu le invata pe de rost, ca e ca si cum inveti o poezie. Spune o rugaciune cu cuvintele tale, te intareste mult mai mult sa te exprimi liber.

| Deaad a răspuns:

Magia adevarata este psihologie.
Tot ce tine de supranatural este la fel de nefolositor precum rugaciunea.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta Satan se foloseste de diferite masinatii, pentru a induce omul in eroare.Este puternic si perseverent, dar Dumnezeu învinge lucrările Diavolului.Biblia ne invata:,, Apropiati-va de Dumnezeu si el se va apropia de voi". CUM.Prin studierea Bibliei cu Martorii lui Iehova ve-i gasi rezolvarea problemelor tale.Succes.

| FaraNume1245 a răspuns:

Esti nebun nu exista asa ceva. Cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magia exista si micul tau Yehova nu te poate salva de la evenimentele stranii de care ai parte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de unde provine aceasta magie(nu o lua ca pe hate, sunt curios)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost și ea creată, ca orice altceva (sau poate descoperită), apoi oamenii au fost învățați să o practice (asta cu mult mai mult timp înaintea creștinismului). Ți-aș putea da un răspuns mai "controversat" doar că nu prea există cărți sau dovezi care să-mi susțină opinia că na, de asta există creștinismul cu opresiunea lor.
Oricum, există multe cărți de magie dar majoritatea pe care le găsești îs doar rahaturi new-age.
Dacă vrei să aprofundezi, îți recomand Inițierea în Hermetism.
http://www.abardoncompanion.de/IIH-Romanian.pdf

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ţie!"

| Scarbo a răspuns:

Esti nebun nu exista asa ceva.

| Nitroblast a răspuns:

De existat exista. Dar nu o sa ai nici o problema daca Il ai pe Domnul cu tine. O rugaciune in minte spusa CU CREDINTA scoate din uz demonii de pe o raza de cati kilometri ai tu nevoie.
Magia exista, se cheama "efectele speciale folosite de satana&restul) altfel nu mai erau ritualuri oculte care sa si functioneze, vrajitoria cu rezultate si tot felul de dracii si alte chestii de genul.

| Deaad a răspuns (pentru Nitroblast):

Ce ritual ocult a mers?
Cunosti sa-mi dai si mie, nestiutorului un exemplu?

| Deaad a răspuns (pentru Nitroblast):

Domnule Nitroblast, ma eviți cumva?
Ca ți-am mai pus o întrebare acum ceva timp si nu te-ai deranjat de a-mi raspunde.
Sa știi ca poți să-mi dai ignore, nu ma supăr.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns (pentru Deaad):

Am vazut notificarea, am dat pe ea si apoi am verificat alte notificari si am uitat de tine.

Stiu ca stii mult mai multe decat mine la capitolul "ocultism". Eu in schimb am vazut posedati de la fel de fel de ritualuri, din ce cauze nu stiu sa iti spun, pur si simplu au ajuns demonizati de pe urma ritualurilor, ori ca si participanti, ori ca si tinte. Nu ma crezi, mergi la o slujba in care se citesc moliftele Sf. Vasile cel Mare, daca vine si unul mai indracit o sa te convingi. Bineinteles, sunt mai multe cauze de posedare, dar asta e clar unul dintre cele mai numeroase fiindca prin ce faci practic arunci protectia lui Dumnezeu la cos si il intampini pe diavol.

| Deaad a răspuns (pentru Nitroblast):

Exista 2 variante de posedare:
Varianta crestina atunci cand un om credincios intalneste o entitate intunecate,malfica undeva sau cand un amator se joaca cu tabla ouija.
Varianta satanismului traditional de tipul ONA:
Dupa o invocare soldata cu succes al unui zeu intunecat din abis, daca vrajitorul il scapa de sub control, ii e frica sau il trateaza fara respect, acesta se enerveaza practic si incepe sa ii faca rau, probabil posedandu-l.De remarcat faptul ca ONA nu crede in Dumnezeul crestin, nici in rai nici in iad, apocalipsa si judecata.Cin considera ca sunt 2 tipuri de realitati:cauzalul,lumea fizica si acauzalul, sau abisul, haosul, lumea pararela cu a noastra unde traiesc fiinte acauzale precum zeii intunecati sau demonii, fiinte superioare din toate punctele de vedere.Si automat, daca chemi un zeu puternic precum Belial si nu reusesti sa il ai sub control poti sa fii in pericol de moarte.

Ti-am spus cele 2 variante de posedare,satanista si crestina pentru cultura generala.
Nu cred in niciuna.
De ce?
Cred ca nu stii cat de puternica poate fi autosugestia.
E probabil cea mai puternica forta mentala a omului.

Sa spunem ca posedatul era un crestin autentic care traieste intr-o viata fara de asa zisul pacat,e foarte curat si crede din tot suflteul lui in dumnezeul vostru,facand rugaciuni zilncie si asa mai departe.
La puncul asta, creierul e deja convins ca Dumnezeu exisa si ca va xista judecata si ca exista demonii si asa mai departe.
Acum alt cadru:Acel om e schizofrenic si/sau epileptic sau are bipolaritate, personalitate dubla etc.
Epilepticii, de exemplu unde au crize puternice, ajung ei sa creada ca sunt posedati si de asta mai auzi ca preotul catolic intreaba "demonul" din el si vrea sa ii spuna numele.Omul ii spune orice demon crede ca il poseda,intr-o maniera maniacala datorita bolii/bolilor pe care le are.

Aceste boli au fost descoperite.
Inainte oamenii credeau ca demonii exista si ca toate cazurile astea sunt posedari.
Dar nu mai e cazul,astazi, zic eu.
Pana si biserica catolica s-a oprit din a face exorcizari(se mai fac dar foarte foarte rar) tocmai pentru ca au recunoscut existenta bolilor psihotice.

Vrei sa stii ce e magia adevarata?
Atunci cand o fata frumoasa, imbracata in fustita scurta, atrage un barbat prin aparenta ei sexy, acesta ii face ce ii pofteste inima.
Asta e magie.
Nu porcarii supranaturale.

| Deaad a răspuns (pentru Deaad):

De asemenea Dragonu', la un interviu alaturi de Cedry2k si Robert Drogatu' intr-un liceu, a spus ca vedea demoni si aparitii intunecate pe pereti, pe la usi, prin camera lui noaptea.
De ce?
Datorita episoadelor schizofrenice pe care le-a dezvoltat de la atata cantiate de iarba bagata in organism si ciuperi psilocibine +LSD.
De ce a vazut tocmai demoni? Pentru ca in momentul ala el credea in acestia si in Dumnezeu.E pur psihologica treaba asta.
Pare foarte impresionant cand auzi o inregistrare de tipus asteia:
https://www.youtube.com/watch?v=-4xiT67GrbY
Dar creierul uman e foarte foarte complex si mistic.

| Deaad a răspuns (pentru Nitroblast):

De asemenea Dragonu', la un interviu alaturi de Cedry2k si Robert Drogatu' intr-un liceu, a spus ca vedea demoni si aparitii intunecate pe pereti, pe la usi, prin camera lui noaptea.
De ce?
Datorita episoadelor schizofrenice pe care le-a dezvoltat de la atata cantiate de iarba bagata in organism si ciuperi psilocibine +LSD.
De ce a vazut tocmai demoni? Pentru ca in momentul ala el credea in acestia si in Dumnezeu.E pur psihologica treaba asta.
Pare foarte impresionant cand auzi o inregistrare de tipus asteia:
https://www.youtube.com/watch?v=-4xiT67GrbY
Dar creierul uman e foarte foarte complex si mistic.

| Nitroblast a răspuns (pentru Deaad):

Problema e cand se aud voci super ciudate din persoana respectiva, cand capata o expresie a fetei pe care nu ai putea sa o reproduci in mod normal si cand trancane tot felul de chestii, unele adevarate unele nu, fiindca demonii nu spun adevarul in totalitate, dar si cand verifici ce spun ei si vezi ca e real...
La manastirea Cernica se mai fac moliftele Sf. Vasile, sunt interzise oriunde altundeva in afara zilei de 1 Ianuarie, apoi sa vezi acolo, cum incep unii sa urle (nu din gura, asta e cel mai infiorator) ci de undeva dinauntru doar IN ANUMITE momente ale slujbei.

Dragonu' era complet paralel cu Dumnezeu in perioada aia in care a vazut toate chestiile alea, cum zicea si el, poti sa ii faci pe plac lui satana si fara ritualuri, doar facand voia sa. Acum gandeste-te cate nu a vazut el pe psihedelice, si abia cand a simtit (si vazut) demonii reali si-a dat seama ca s-a indracit, o vazut partea negativa cu tot ce avea mai rau.

Si... manifestarea posedarii de catre o entitate negativa e foarte, foarte diferita de o criza de epilepsie. As zice ca schizofrenicii sunt mai aproape, dar totusi vezi ca e doar o persoana, nu o persoana cu un drac inauntru. Schizofrenicul cand votbeste foloseste corzile vocale si gura, demonizatul nu.

Avem puncte de vedere diferite, nu incerc sa te conving de nici o parte, esti intr-adevar mai studiat la capitolul ocultism (de exemplu nu stiam de ONA), dar tind sa cred ca sunt doar nume si decoruri diferite pentru aceiasi draci, condusi de acelasi Lucifer.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Nu exista strigoi in carne si oase. Intr-adevar, exista duhuri si majoritatea duhurilor se comporta ca naiba, deoarece sunt niste tampiti din Era medieval si de mai de mult care nu stiu carte, si vor sa ii tampeasca pe altii, pentru satisfactia lor. Rugaciuni pentru a le indeparta - nu trebuie sa spui - poti doar sa fi indifferent fata de ele.

| RoxanaY a răspuns:

In primul rand strigoii se alunga prin rugaciune din suflet si prin credinta. Daca chiar esti credincioasa cu adevarat nu ai de ce sa-ti fie frica pentru ca Dumnezeu te apara si nu te lasa. Crezi ca ar lasa Dumnezeu pe copilul lui creincios/neprihanit (bineinteles credincios in adevaratul sens al cuvantului: sa postesti, sa te rogi din suflet, sa nu pacatuiesti, sa ierti pe altii etc.) singur? Rugaciunea trebuie sa fie ceva din suflet si nu trebuie sa fie ceva specific (invatat pe derost), ci ceva din suflet care iti vine sa-l spui pe moment.
Magie adevarata exista si este de la satana (de la cel rau) si Biblia spune sa nute duci la vrajitori/vrajitoare sa faca vraji, licori etc. Uite versete Biblice care vorbesc despre asta:
,, Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi. Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta. Tu să te ţii în totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tău. Căci neamurile acelea pe cari le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc în stele şi de ghicitori; dar ţie, Domnul, Dumnezeul tău, nu-ţi îngăduie lucrul acesta." (Deuteronom 18:10-14)
"De aceea, să n-ascultaţi pe proorocii voştri, pe ghicitorii voştri, pe visătorii voştri, pe cititorii voştri în stele, şi pe vrăjitorii voştri, cari vă zic:,, Nu veţi fi supuşi împăratului Babilonului!" (Ieremia 27:9 )"
,, Ce cere împăratul este o taină pe care înţelepţii, cititorii în stele, vrăjitorii şi ghicitorii nu sunt în stare s-o descopere împăratului. Dar este în ceruri un Dumnezeu, care descopere tainele, şi care face cunoscut împăratului Nebucadneţar ce se va întâmpla în vremurile de pe urmă. Iată visul tău şi vedeniile pe cari le-ai avut în patul tău." (Daniel 2:27-28)
,,Dar cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli, şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul, care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua." (Apocalipsa 21:8)
Cam atat! FUNDA?

| Hitalix22 a răspuns:

Nu cred ca exista magie dar exista ritualuri. Spune-mi ce chestii stranii s-au intamplat?