| Extr3meLife a întrebat:

Sunt din Gorj şi am 12 ani, nu fac multe păcate deşi sunt ateu. Dacă aveți de gând sa radeti sau sa nu ma credeti pe ceea ce am de zis in randurile urmatoare, va sugerez sa cautati alta intrebare, cu astea fiind spuse, o sa incep.
Ieri, eu si sora mea care are 14 ani am mers la verisorul nostru si la bunici (ei sunt vecini), verisorul nostru are 5 ani si tatal sau este in armata si a plecat intr-o misiune pentru 4 zile si matusa noastra a spus sa dormim cu el pana vine tatal sau pentru ca ii e urat sa doarma singur, foarte bine, am venit, toate bune, pana la aproximativ 10 seara, eu eram in pat la bunica si ea facea o salata de varza sa mancam, tataia era la un vecin sa il ajute sa monteze o usa.Deodata a inceput un planset de copil mic, de bebelus.Plansetul se auzea ca si cum ar fi venit de la poarta sau din curte, asa ca peste 10 minute m-am gandit sa ies afara sa vad daca este cineva.Plansetul se auzea dintr-un colt al curtii, afara era intuneric, dar m-am urcat pe o gramada de nisip ca sa fiu mai sus (sa vad daca este cineva) am strigat : "Măi, este cineva aici?" Dupa ce am zis asta plansetul s-a oprit deodata si am vazut ceva de lungimea unei pisici, pisica (sau ce era acolo) era alba spre gri.A sarit gardul repede fara sa se prinda de gard, adica s-a impins in pamant si a reusit sa se impinga cu o forta atat de mare cat sa sara un gard de 1.50 metri. Dupa ce a sarit gardul in nici o secunda se urca deja in copacul de peste drum de la verisorul meu.Cand nu am mai vazut-o s-a auzit ceva ca un tipat, tot asa de copil mic.
Atunci a iesit bunica din casa si m-a intrebat ce am vazut sau ce a fost plansetul (a auzit si ea plansetul) si i-am spus ce am scris aici. Dupa si-a facut 3 cruci si am intrat in casa sa mancam.
Tin sa precizez ca bunica dormea cateodata cu usturoi la geamuri cand murea cineva in sat dar si ca matusa mea are un al doilea copil, nou nascut de cam 9 saptamani.
Poate stie cineva ce a fost sau daca trebuie sa fac ceva?
In seara aceea m-am trezit de 3 ori din cauza cosmarurilor, am visat numai iad.Va rog sa imi spuneti ce a fost si sa nu raspundeti daca aveti de gand sa radeti sau sa nu luati in serios ce am zis.Am scris ce am avut de scris la categoria de religie pentru ca nu stiu alta categorie de pe TPU care sa coincida cu ce am spus.O zi sau seara buna! (depinde cand cititi asta).

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Era o pisica sau in orice caz o felina. Numai ele se comporta asa.

Cat despre iad, rai si Dz, Dz e atat de puternic si de bun incat spitalele sunt pline si nici un om nu beneficiaza de ajutorul lui Dz. Dz e atat de puternic si de bun, de a facut tot ce exista si nu e in stare sa comunice cu oamenii. Are putere asa de mare incat e invizibil si nu poate face nimic, iar pentru a-si dovedi existenta are nevoie de povesti, scamatorii si minuni inchipuite si inutile. Un Dz bun, puternic si iubitor nu se ocupa cu scamatorii. Un Dz bun si puternic ar face fapte bune nu lucruri fara valoare, ar ajuta toti oamenii si toata lumea ar fi fericita. Concluzia e ca Dz exista doar pe hartie si in mintea credinciosilor.
Cat despre viata vesnica, e si asta o alta fantezie. Viata vesnica e ceva enorm, e infinit. Nu se poate compara infinitul cu ceva finit care față de infinit e egal cu zero. Prin urmare, daca ar exista un Dz, acesta ar fi infinit si nu ar fi interesat de om si de ce face omul in viata lui finita, pentru ca toate astea sunt zero fata de infinit si nu au nici o valoare. In consecinta e o fantezie sa creada cineva ca pentru nimicul pe care-l face in viata poate primi de la un Dz inventat si invizibil o viata infinita. E ca si cand ai crede ca pentru 5 bani iti va da cineva toate casele din lume. Dz, iadul, raiul si viata vesnica sunt doar povesti rupte de realitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Tu citește Evangheliile și vezi cum se vindecau oamenii respectivi și de ce.
Citește 1 și 2 Regi și înțelege de ce Ilie s-a dus la o văduvă când mai erau și altele.
Este extrem de trist cum oameni ce n-au înțeles o iotă din Cuvântul Lui Dumnezeu critică și influențează pe alții să nu înțeleagă nici ei.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dz e asa de puternic si de iubitor si ajuta asa de mult oamenii, ca trebuie sa aflam despre el citind carti cu povesti si minuni inchipuite si sa nu vedem realitatea, sa nu vedem spitalele pline cu oameni bolnavi si sa-l cautam pe Dz in cartea cu povesti si sa asteptam de la personajul invizibil o viata infinita dupa moarte, ca meritam pentru marele efort de a fi oameni si de a citi carti cu povesti. Cuvantul lui Dz e o poveste scrisa de oameni, nu e cuvantul unui Dz atotputernic si iubitor. Daca Dz e asa de puternic si iubitor, de a facut totul, nu ar avea nevoie de povesti si de credinta in povesti. Ar putea scrie oricand pe ceva povestea lui si nici nu am avea asa mare nevoie de poveste cat de ajutorul lui. Intotdeauna faptele vorbesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Da, trebuie să aflăm de El din cărți pentru că dacă am afla de Dumnezeu de la El am muri. Exod 20:19

Corpul este moștenirea păcatului. Și nu voi spune că ne tragem din Adam și Eva, dar ne tragem din curvie sau din viol mai mult ca sigur.
Mâncăm ce nu trebuie, lenevim, curvim, spunem cuvinte necuviincioase stăm cât nu trebuie la soare ș.a., apoi ne plângem că suntem bolnavi și îl blamăm pe Dumnezeu...

Dumnezeu nu este pus Acolo să ne slujească nouă, ci nou suntem făcuți să-i slujim Lui. Că ne mai binecuvântează El... este pentru că ne iubește și ne iubește pentru că și noi îl putem iubi pe EL. 1Ioan4:16 + 1Ioan5:3

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

E vorba de fantezie. E un Dz inventat fara nici o valoare. Puterea unui Dz bun si iubitor nu se vede in povesti, doar practic, iar practic se vede ca nu exista. Spitalele sunt pline si Dz nu ajuta cu nimic, pentru ca nu exista. Ce poti face cu un Dz pe hartie? Nimic.
Sunt primitive si lipsite de orice logica toate povestile cu Dz. E o aberatie sa isi imagineze cineva ca un Dz infinit daca ar exista ar fi interesat de lucruri finite si fara valoare pentru el asa cum e omul. La fel e si fantezia vietii vesnice. In poveste merge bine. E valorificata naivitatea, nestiinta, lacomia si credulitatea cititorului care desi nu stie ce inseamna o viata vesnica si-o doreste si accepta povestea fantezista asa cum e. O viata vesnica inseamna infinit. Orice lucru finit, asa cum e si viata omului si activitatea lui in acest timp sunt egale cu zero fata de infinit, deci nu au nici o valoare care sa determine un Dz infinit sa dea viata infinita unui anumit individ. E totul poveste, legenda, fantezie si explicatii false care sa convinga un om nestiutor, naiv si lacom. E asa cum se intampla si la jocurile de noroc, cand omul naiv, nestiutor si lacom e ispitit cu castiguri uriase si pierde si ce are in loc sa faca ceva mai util pentru el si apropiatii lui. Asa e si credinta in spiridusi si vieti infinite dupa moarte.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic altceva decat ca te-as sfatui sa te interesezi de crestinism. Pana la urma n-ai nimic de pierdut, crede-ma.
In ceea ce priveste povestea sincer sa fiu bebelusul putea sa se auda de la vecini, iar in ceea ce priveste pisica nu vad nimic ciudat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mi s-a întâmplat si mie, intr-o seara de vara stăteam pe terasa si discutam cu vecinii care îmi erau si rude, frate cu tata si sotia s-a. Si ei erau pe scări in fata casei lor. Era intre orele 22-23. In timp ce discutam am auzit un plânset de copil mic, nou născut. Sotia fratelui lui tata ma întreabă cine plânge. Eu nu aveam de unde sa stiu, auzeam si eu ca si ea dar nu vedeam nimic. In curtea lor se auzea plânsetul dar se apropia tot mai tare de unde stăteam eu. Fiind lumina aprinsa afara, se vedea clar gardul dintre noi. Priveam spre gard in direcția de unde venea plânsul si la un moment dat vad o nevăstuică care își ducea puiul tinandu-t cu gura de partea din spate a gatului. Le spun vecinilor cine plânge si tătăișă fiind curioasă a venit la mine sa vadă cu ochii ei ce se întâmpla știind ca nevăstuică mai are si alti pui. Când a trecut gardul, câinele meu, un șorecar s-a repezit la nevăstuică latrand. Aceasta își lăsa puiul jos si se repede la câine si ce ia făcut nu am observat dar nici nu i-a mai ars de lătrat. Și-a dus puiul mai departe in cotețul porcilor. Se întoarce si se duce la vecini si din nou am auzit plânset de copil. Acum eram cu vecina si ea de abia aștepta sa vadă si ea pentru ca nu-i venea sa creadă. A făcut acelasi traseu tinand puiul cu gura pana la cotețul porcilor. Puii plângeau doar pana ii lăsa jos, după tăceau. A parcurs acel traseu de 5-6 ori, nu-mi mai amintesc exact. Nevăstuică aceasta avea culoarea maro si ceva pete cu alb cred. Dar eu am auzit ca sunt si albe cu pete inchise la culoare.
Deci posibil sa fi fost o nevăstuică care avea pui mici.

| Panamax a răspuns:

Mare ateu mai esti.

| slayer09 a răspuns:

Nu mai lua in seama toate aparitiile si nu te gandi ca a fost ceva necurat, nu baga in seama ca sa te sperii, uneori sa stii ca si pisicile cand sunt in calduri scot niste sunete de plans de copil...tu sa ai incredere in Dumnezeu si sa nu te mai gandesti la alte lucruri urate ca sa te tulburi si sa iti faci rau, mai mult ca sigur ca era o pisica. Pisicile pot sari si la mai mult de 1.5m. Poti sa aduci un preot sa sfinteasca casa daca te va linisti cu ceva. Dar nu iti face filme in cap cu monstri si etc.

| Bluestar15 a răspuns:

Pai e o dovada pentru tine ca lumea spirituala rea (aka demoni) chiar exista.Nu o sa vezi feline care scot asemenea sunete.Cat despre existenta lui Dumnezeu, iti spune subsemnatul (fost ateu militant 6 ani) ca e suficient sa faci o rugaciune sincera in care sa spui "Doamne, nu cred in Tine, dar daca totusi existi, da-mi un semn sa stiu ca intr-adevar existi si ca ma iubesti" si daca esti intr-adevar sincer, vei primi raspuns si vei avea si liniste dupa ce te vei spovedi happy Cat despre ce scriu ceilalti mai jos, toate asa-zisele lor argumente sunt rezolvate de peste 1.500 de ani fie de filosofia greaca (Aristotel in special), fie de teologia bizantina (dar discutia asta devine mult prea complexa pentru un raspuns pe TPU), iti spune asta un fost ateu militant: toate sunt abureli adica sofisme, incurcarea categoriilor cunoasterii si alte asemenea erori happy Toate cele bune!