| DediuRăzvan a întrebat:

Salut, sunt in căutarea cărților apocrife, iar numele acesteia sunt cartea lui Adam și Eva 1 și 2 daca mai știe cineva despre orice carte apocrifă rog sa fiu anunțat, sunt interesat de toate scrierile de la nag hammadi. Mulțumesc

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Scrierea a aparut DUPA potop, DECI Adam si Eva nu au putut scrie nici o carte fiindca nu a mai ramas nimic dupa inundarea Terrei dar nici a scrie nu stiau. In Biblie sunt doar doua carti apocrife, Danie in VT si Apocalipsa in NT. Restul sunt doar basme demonice.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

De ce crezi că Adam și Eva nu știau a scrie?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Fiindca srisul a fost inventat de sumerieni, parca, cu mult dupa potop. Adam si Eva NU aveau nevoie de carti.

| cyberalex a răspuns:

"Evanghelia după Iuda", Ed. Egmont România, Bucureşti, 2006
„Evanghelia după Toma", „Evanghelia după Filip" şi „Evanghelia adevărului", care fac parte din colecţia de manuscrise găsite la Nag Hammadi in 1945.
www.agaton.ro/produse/152/biblia-apocrife
https://deschideochiicrestine.wordpress.com/......e-bibliei/
http://www.ziare.com/......eo-1152716
etc.