| MarcuPopescu a întrebat:

Salut,sunt un băiat de 16 ani ca oricare altul,dar am o problema,recunosc păcătuiesc in fata lui Dumnezeu dar eu de când mai știu, adică toată viața mea am avut vise despre Dumnezeu, nu exista zi sa nu ma gândesc la el și sa îmi doresc sa fiu copilul lui.Cu toate ca nu am mai fost la biserica de vreo 2 ani și nu sunt prea credincios, dar simt ca Dumnezeu vrea sa fiu copilul lui și nu ma lasa, oare chiar așa este?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

SImți foarte bine, Dumnezeu chiar vrea să fii copilul Lui.
/Dar tuturor celor ce L-au primit adică celor ce cred în Numele Lui le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu, născuți nu din sânge( adică din cauza părinților) nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu- Ioan 1/12
Roagă=te/ Tatăl Meu din ceruri, mărturisesc că sunt un păcătos, am greșit înaintea ta ( spune tot ce îți apasă conștiința ) și-ți mulțumesc că Mântuitorul Hristos a murit pentru toate păcatele mele ca să mă curățească cu sângele lui.Iert și eu toate persoanele care m-au rănit și mi-au greșit( spune pe cine și pentru ce).Te aleg pe TINE Mântuitorul meu Hrisos ca Stăpân peste viața mea, vreau să mă conduci Tu, își dau ție sufletul Meu și trupul meu și=ți mulțumesc că mă primești și mă înfiezi în familia Ta. Vreau să fiu alTău pentru toată viața mea, ajută=mă să te cunosc tot mai mult, să înțeleg Cuvântul Tău, Biblia și să găsesc locul meu în familia Ta!

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Asa e. Dupa cum ti s-a zis deja, vorbeste cu El. Cerintele sunt minime, ca sa poti stabili legatura: un loc in care sa fii tu singur, nederanjat. Si cit mai linistit cu putinta. Incearca sa te linistesti, si, cu cuvintele tale, spune-I ce ai avea de spus, ca unui prieten. Poti fi sigur ca El nu se va duce sa dea mai departe la altii ce I-ai zis happy. Poti sa ii spui orice. Cindva, cineva a mers la un batrin inainte de a muri, a vrut sa se aseze pe un fotoliu linga el, insa batrinul nu i-a dat voie. Povestea fotoliului e interesanta. Batrinul era necredincios, si cineva i-a sugerat sa vorbeasca cu Dumnezeu ca si cand ar fi acolo in incapere cu el. Batrinul si-a imaginat ca Isus Hristos (Dumnezeu) vine la el si sta in acel fotoliu. Primele dati a fost mai mult in joaca acea imaginatie. Mai tirziu avea sa descopere ceea ce orice credincios descopera daca se roaga cu dorinta ca Dumnezeu sa vina la el: Dumnezeu chiar era acolo, il simtea, il percepea. Si acel fotoliu, acea camera, a fost locul de intalnire a lui cu Dumnezeu mai bine de 30 de ani. De fapt, aceasta e si motivatia suprema a rugaciunii, sa fii cu Dumnezeu, intii in camaruta ta, mai apoi oriunde. Dincolo de cereri, de rugaminti, se afla prezenta Lui, si aceasta prezenta in viata ta iti
va aduce pace, liniste chiar cand ar "trebui" sa fii stresat, siguranta, chiar si cand dai de pericol, stabilitate chiar si cand totul se darima in viata ta. In plus, va incepe sa ai sentimentul ca esti ascultat, ca nu vorbesti in gol, si, in exeprienta de zi cu zi vei vedea ca iti raspunde la rugaciuni, iti da ceea ce ceri, chiar daca uneori pare a fi ceva imposibil. Eu de curand am descoperit ca am primit raspuns la rugaciuni pe care le-am facut in urma cu ani de zile, desi nu ma asteptam la vreun raspuns, pentru ca mi se parea imposibil. Iar daca te uiti la intrebarile mele de aici, vei gasi cel mai frumos raspuns ce l-am primit in cei 30 de ani de cand sunt credincios.
Si mai e ceva: poti invata ce si cum sa te rogi din Biblie, acolo vei afla ce vrea Dumnezeu, ce ii place, ce ii displace. Nu as vrea sa cazi in vreo greseala asemanatoare in care eu am cazut la inceput, am cerut ca fata cu care abia intrasem in vorba sa vina cu mine la discoteca, adica intr-un loc unde se intimplau lucruri murdare happy. Normal ca Dumnezeu nu mi-a raspuns la acea rugaciune, si a trebuit sa treaca ceva timp ca sa inteleg.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa o fi, doar să nu ți-o iei în cap, că așa a visat și Isus, și vezi ce a pățit.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Pe Dz cel puternic, atotstiutor, bun si iubitor, invizibil, impotent, surd, orb si mut il poti intalni la tot pasul, cand treci pe langa o biserica, pe langa un spital plin cu bolnavi, pe langa un om aflat in nevoie. Vei vedea puterea, maretia, iubirea si bunatatea lui Dz.

| GicaGigekGica a răspuns:

Incearca sa vizitezi diferite biserici neoprotestante (Penticostali de exemplu) Acolo sunt persoane in stare sa iti explice cum sta treaba si acolo Dumnezeu schimba inimi. Stiu ca acum e mai greu cu bisericile dar asta pe viitor. Pana atunci poti incepe sa citesti Biblia, nu conteaza ce traducere. De preferat sa incepi cu Noul Testament si apoi sa studiezi si vechiul, cum zice si Iisus "cercetati scripturile" In concluzie ca sa fii mantuit trebuie sa faci cum zice Biblia, dar la biserica te zidesti spiritual.

| Justme32 a răspuns:

Atâta timp cât nu ţi o trag sau tragi băieților în fund, ești ok

| MarcuPopescu explică (pentru Justme32):

Man eu vorbesc serios, chiar nu am chef de prostiile astea.

| Justme32 a răspuns (pentru MarcuPopescu):

Important este că am răspuns primul. Dacă cauți răspunsuri serioase pe acest site la întrebări total idioate te-ai făcut de râs. Încearcă pe la mănăstiri răspunsuri serioase

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Justme32):

Nu au cum să dea răspunsuri serioase unii care au renunțat la viață pentru iluzii.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Eu zic sa începi sa vorbești cu El. Se zice ca dacă tu te gândești la Dumnezeu și El se gândește la tine. Încearcă sa vorbești cu el adică sa te rogi când simți nevoia sa-i fi copilul lui. Noaptea merge mai bine rugăciunea.

| sadrian46 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Da, mai ales noaptea. Că ce face Dumnezeu noapte de noapte. Se gândețte el. Ia să vedem ce mai zice copilul meu, Marcu Popescu de pe TPU. Așa se întâmplă când nu ai altă trabă. Te te ții de cioace.

| cristi202 a răspuns (pentru sadrian46):

Da, mai ales noaptea.
Iti dau doua motive serioase.
1) Pentru ca noaptea e mult mai multa liniste. Doar daca nu cumva e in virf de munte. Si oricine s-a apropiat de Dumnezeu stie ca pe Dumnezeu nu il poti gasi decat in liniste. De aceea cand mergi la orice manastire vei gasi acolo liniste, chiar daca ea e plina de calugari.
2) Ziua exista destule spirite incinse sau prinse in activitate, ceea ce poate "bruia" legatura cu Dumnezeu. Chiar de esti singur intr-o camera, pentru ca spiritul nu tine de un loc si spatiu, exista o consecinta a activitatii din jurul tau cand ai de gind sa te rogi. Doar daca ai capatat experienta rugaciunii acest lucru nu e valabil, pentru ca poti sa treci de bruiaj, si sa te conectezi pe frecventa lui Dumnezeu (sper ca nu o iei in serios, vorbesc figurativ)
Deci, nu sunt cioace.

| sadrian46 a răspuns (pentru cristi202):

Din ceea ce scrii se vede că ești copil netrecut prin viață. Ai auzit de ploaia de gloanțe. când îți șuieră pe la urechi? Dumnezeu nu este nu a fost și nu va fi nicicând mai aproape de tine decât în acele momente. Liniștea ta din timpul nopții, cineva o păzește cu sacrificiul vieții. Vorbesc și eu figurativ. Dar nu cioace.

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru sadrian46):

Rugăciunea e un mijloc de a ajunge la Dumnezeuwinking

| cristi202 a răspuns (pentru sadrian46):

Ce am spus, am spus din experienta. Si nu e doar experienta mea, ci si a altor credinciosi, a calugarilor, a sfintilor parinti ai bisericii.
Da, e adevarat ca El e cu tine mai mult ca oricind sub ploaia de gloante, dar te asigur ca atunci perceptia ta cu privire la El e distorsionata de acea ploaie. Doar sfintii au ajuns la acea pace launtrica care nu te paraseste indiferent ca e totul frumos, indiferent ca esti sub ploaia de gloante. Si acolo nu ajungi decat cautindu-L pe Dumnezeu in liniste. Galagia e caracteristica lumii, linistea, pacea, e caracteristica imparatiei lui Dumnezeu.

| sadrian46 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Și cum ajungi la el? Știe românește? Și orice ăl rogi, el îți dă?
Eu știu așa. Că îți dă o pâine, dar nu ți-o bagă el în straiță. Că pentru orice te rogi, nu îți pică din cer, ci trebuie să faci ceva ca să obții. Dacă unul se roagă să iasă ceva iar altul se roagă invers, el pe cine ascultă? Orice te rogi îți dă? Deci tu spui niște cuvinte, și gata, creatorul universului e la dispoziția ta, el execută ce vrei tu. Ei, dacă crezi, orice învârți tu pe pământm, poți să spui pe urmă că Dumnezeu te-a ajutat. Unde e dovada? Nicăieri. Așa că, cu rugăciunea numai nu ajungi nicăieri.

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru sadrian46):

Te rogi dar cu smerenie. Adică tot o sa ți dea un răspuns. Adică după voia Lui ca El știe ce e mai bine pentru noi. Eu m-am referit ca sunt unele lucruri pe care mi le-a ascultat. Acum nu l rog sa mi dea bani în buzunare sau mai știu eu ce laughing. Dacă nu îmi e de folos lucrul ala nu ma ajuta. Sau te rogi pentru cineva sa-i fie bine, etc. happy. Nu vreau sa supăr. Asta e părerea mea.

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru sadrian46):

E atât de frumos sa fii cu Dumnezeu happy Cei care ajung sa i respecte poruncile cele 10 cu adevărat trăiesc de aici în Rai. E o stare sufleteasca frumoasa. Călugării și adevărații credincioși.

| sadrian46 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Da, dacă te rogi pentru alții, de acord cu tine.

| sadrian46 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Ai făcut studiu statistic despre raiul de pe pământ al celor ce cred? Nu mai zic nimic, să nu te tulbur, că nu este rolul meu aici acesta. O să te ignor, căci te respect prea mult, nu din alt motiv.

| cristi202 a răspuns (pentru sadrian46):

Am patit si eu asta, sa mi se dea ignore dupa ce mi s-a pus o intrebare, de ce, daca nu mai pot raspunde?
Am sa raspund eu in locul lui Coronavirus, odata ce il ignori, si el nu mai poate raspunde.
Credinciosii sunt adesea comparatii cu lumina, as da un exemplu cu stelele. Unele stralucesc mai slab, altele mai puternic. Exista diferite nivele de credinta, si fiecare credincios e la unul din ele. Primul: cel ce merge la biserica, se inchina, se mai roaga din cand in cand, dar nu e practicant, daca il intrebi, el zice ca e. Poate. Eu zic ca nu. Doi: credinciosul practicant: merge la biserica, se inchina si roaga regulat, dar cam atit. El o face din obicei. Trei: pe linga celelalte, credinciosul incepe sa realizeze ca ce face chiar conteaza si ca nu poate sa isi traiasca viata oricum. Aici incepe sa se vada diferenta intre el si necredinciosi, pentru ca incearca sa traiasca o viata corecta si frumoasa. Dintre toti credinciosii, ei sunt un numar limitat. Patru: Cei ce sunt la inceputul legaturii lor cu Dumnezeu. Vei vedea o diferenta intre ei si ceilalti oameni, daca vei ajunge sa ii cunosti. Parerea mea e ca de abia de la acest nivel credinciosii ajung in rai. Cinci: adevaratii credinciosi, care traiesc cu Dumnezeu, si cauta si chiarbfac ce Lui ii place. Cind ii urasti sau le faci rau, iti intorc cu bine, cand dau de probleme la care altii clacheaza, ei ramin linistiti si increzatori stiind ca vor trece peste toate, ei sunt cei atenti la nevoile altora, ei sunt cei care iti vor sta alaturi cand toti ceilalti te vor fi parasit cand ai dat de necaz, ei sunt cei ce ramin integri atunci cand ar avea avantaje imense de pe urma unui mic furt sau a unei mici minciuni. Si lista cu calitati poate continua. Dar, din nefericire, sunt extrem de rari. Insa cand dai de unul din ei, nu se poate sa nu iti marcheze viata, pentru ca observi raiul din viata lor, si l-ai vrea si tu, si de aceea devii un pic invidios, dar pentru ca el se relationeaza extraordinar la tine, sfirsesti prin a-l admira. Eu in 30 de ani, desi am avut multi prieteni si cunostinte credinciosi, am intilnit doar trei. Dar ei, pentru ca mi-au fost apropiati, mi-au transformat intreaga viata prin comportamentul lor. Ar mai fi un nivel, sfintii, dar eu inca nu am dat de niciunul. Insa cei ce au intilnit doar pentru cateva minute unul, au avut viata transformata radical. Pt ca au "vazut" raiul cu ochii lor.

| cristi202 a răspuns (pentru sadrian46):

"creatorul universului e la dispoziția ta, el execută ce vrei tu". Asta e egoism, nu crestinism. Nu tu esti in centru, ci El, nu voia ta, ci a Lui, tu te aliniezi voiei Sale, cautind-o si facind-o. Calugarii ortodocsi chiar au un termen "tehnic" pentru asta "taierea voii", a vointei personale. Si daca faci asta, primesti raspuns la rugaciune. Desigur ca facind asta, realizezi ca se limiteaza raspunsurile, nu te poti ruga orice. Dar unde poti, raspunsul vine.

| sadrian46 a răspuns (pentru cristi202):

Să fiu de acord cu tine. De unde vine răspunsul, din ce zonă vine?
În viață ți se întâmplă multe lucruri.
M-am rugat. Am trecut prin evenimentul dorit.
De unde știu că evenimentul dorit a avut loc prin intervenție de undeva de sus? Ce dovadă am?
Astfel.
Dumnezeu există. Eu mă rog la el, El intervine de undeva de sus și modifică structura evenimentelor, întâmplărilor de jos, conform cu rugăcinea mea, este o interpretare a lumii.
Ce dovadă ai că el a intervenit? Nici una, dar absolut nici una.
Așa că fără dovezi de conexiune între ce se întâmplă, El, Dumnezeu, și rugăciunea ta, poți să îmi spui orice, dar absolut orice, că nu mă poți determina să te cred.

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru cristi202):

Foarte frumos și adevărat. Mi-as dori din tot sufletul ca noi oamenii sa-l găsim pe Dumnezeu măcar o data în viata noastră.

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru cristi202):

Doar trei, sunt putini. Ei credeam ca trebuie sa ajungi la nivelul la persoanele alea trei ca sa reușești sa te mantuiesți. Totuși 3 sunt putini. Dar Dumnezeu mai mânuiește si prin bol sau altele

| cristi202 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Da, sunt putini. Dar asta e doar ce se vede. Pentru ca situatia e mult mai complexa. Noi nu putem vedea tot ce se intampla in inimile oamenilor, ci doar actiunile lor. Ori asta e prea putin. Pentru ca, cineva spunea ca e usor sa ridici o pisica, dar daca ai o fobie fata de pisici si totusi ridici pentru un motiv bun o pisica, s-ar putea ca inaintea lui Dumnezeu sa fi ca un soldat ce a facut un act de curaj si a cistigat o medalie. Altii vad doar ridicarea pisicii, Dumnezeu vede si lupta poate crincena care se da pentru acel lucru simplu. Si cu totii avem slabiciunile si luptele noastre, si uneori ele nici nu sunt vazute, si de aceea nici nu putem fi ca cei trei, adica nu se vede in afara, dar Dumnezeu vede ce e in interior, lupta pentru a fi mai bun, caci asta e ideea, ajungi in rai daca ai pornit acea lupta, daca ai acea pocainta de care Isus Hristos a spus, "metanoia" in greceste, adica schimbarea mintii, schimbarea modului de a fi, de la a gasi placere in lucruri rele la a cauta sa le faci pe cele bune. Daca ai acea lupta in suflet, esti la un pas de rai. Insa poti fi sigur de el, de mintuirea sufletului tau, atunci cand apar si diferentele exterioare, cand schimbarea din interior se vede si in exterior.

| cristi202 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu am nici o dovada directa a implicarii lui Dumnezeu in rugaciune. Nu Il pot vedea actionind. Dar nici dragostea sotiei nu o pot vedea, o "ghicesc" din actiunile ei. La fel cu curentul electric, ii vad doar efectele, lumina, tv-ul care functioneaza, etc. La fel e si cu Dumnezeu. Ii vad actiunile. Dar hai sa dau un exemplu. Am o scandura sprijinita de un gard. Vreau sa o pun jos a doua zi. Dimineata o gasesc jos in pozitia in care am vrut sa o pun. Sunt situatii naturale care pot duce la asta. O pisica ce sare pe ea, si o face sa cada, o vijelie ce a fost. Supranaturalul, adica modul in care vezi cel mai bine mina lui Dumnezeu, apare atunci cand ai posibilitatea de a da la o parte orice cauza naturala, si sunt situatii din astea. Mai mult, daca ai dat la o parte orice cauza naturala, si scandura e pusa exact, la mm, in pozitia in care ai vrut-o, atunci nu ramane decat sa intelegi ca cineva a pus-o acolo. Acum, recunosc ca multe raspunsuri la rugaciuni sunt prin cauze naturale, dar la urma urmei Dumnezeu se poate folosi de ele, dar sunt si din acelea care nu iti permit decat sa intelegi ca cauza e supranaturala, si acele raspunsuri te determina sa crezi.

| Konstantin2020 a răspuns:

Da. Dumnezeu vrea sa fii copilul Sau. Citește Biblia. Evanghelia după Ioan capitol 1 versetele 10, 11, 12. Domnul sa te ajute!

| sadrian46 a răspuns (pentru Konstantin2020):

Diavolul vrea la fel. Iar el este totdeauna mai pe aproape, dă târcoale. Iar oferta lui e mult mai tentantă, aici și acum, nu după moarte, de unde nu s-a mai întors nimeni niciodată.