| Editzelu a întrebat:

Sunt un baiat de 17 ani si trec prin niste clipe foarte ciudate.
Din seara de revelion pana in prezent simt o neliniste interioara si nu pot sa scap de ea(e ca o obsesie).
Ma gandesc tot timpul la Dumnezeu, la lumea de dincolo, sunt stresat, nervos, adorm greu, simt ca nu mai am chef de nimeni si nimic si ma gandesc des la pacate si la raul din jurul meu.
Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti ce sa fac! :-

Răspuns Câştigător
| Zenicide a răspuns:

Alexandrion, 100ml.

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Citeste Psalmi, roaga-te si cere ca Pacea lui Dumnezeu sa locuiasca in inima ta.

| Editzelu explică (pentru EmaS):

Ok!
Mersi de raspuns!happy

| Inferno a răspuns:

Te gandesti la termeni inexistenti.
Dumnezeu- Un termeni interesant posibil.
Lumea de dincolo- O notiune interesanta, dar cam atat.
Pacate-Notine inexistenta.
Raul- Notiune inexistenta.

| Gabica a răspuns:

Ti-a intrat chestia asta in cap, se mai intampla, e ca atunci cand iti ramane o melodie in minte si nu poti sa o uiti.Ma indoiesc ca e vreun semn de la Dumnezeu sau ceva de genul, dar incearca sa cauti raspunsuri la toate, sau macar cateva din intrebarile pe care ti le pui si poate iti trece...

| Editzelu explică (pentru Gabica):

Ok!
Mersi pentru ajutor!happy

| LoveToHate a răspuns:

Hmm,se numeste "adolescenta".Nu te mai gandi la asta,gaseste-ti alte preocupari,du-te la film,in parc,la mall,iesi cu prierenii,joacate,deseneaza,scrie,citeste,asculta muzica, canta, alearga, fa-ti temele, etc.

| Editzelu explică (pentru LoveToHate):

Ok!
Mersi pentru raspuns!happy

| Mădă0611 a răspuns:

Eh, asta e ceva normal cand crezi in zei, pentru persoane ca tine mai misun eu pe aici si spun ce spun, cand vorbesc serios, dar sunt sigura daca nu ascultati, ca e "pacat" sa nu crezi in dumnezeu. Daca nu vrei asta, care o sa iti aduca pace fara sa fii ultimul pacatos (fara dumnezeu nu inseamna fara moralitate), creaza-ti propriul dumnezeu, asa cum au facut toti, e acelasi, doar ca e personalizat, cat sa iti ofere confortul psihic pe care altii l-au gasit facand acelasi lucru, dumnezeul tau trebuie sa te inteleaga.

| milan9 a răspuns:

Orientarea spre credinţă, spre viaţa spirituală este o datorie sufletească. Această orientare nu are însă scopul de a deveni o obsesie, ci o preocupare pentru consecinţele bune sau mai puţin bune ale faptelor noastre.

Orice moment de responsabilizare din viaţa noastră poate fi receptat şi ca relativă stare de criză. Acest moment va fi depăşit de la sine, dar este foarte important să-ţi lămureşti cauzele care au adus această stare în viaţa ta...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Du-te si te spovedeste si vorbeste cu un preot nu bcu oricine te-ar impinge la suicid sau la altceva.

| M25M a răspuns:

Nu exista, nu ai sa platesti pentru "pacatele" tale dupa ce vei muri fiindca nu vei avea cum, nefiind nimic nici iad nici rai. Chill, creierul asta te poate face sa crezi orice.

| dragos9234 a răspuns:

Gandeste-te ca dumnezeu nu exista si iti vei gasi pacea interioarahappy
Citeste carti serioase nu biblia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos9234):

Paradox laughing, dar ce e true, e true.

| dracu14 a răspuns:

Esti sigur ca te-ai trezit din betie?

| LegionarulRoman a răspuns:

Tu ai vrut o explicatie, un ajutor, sau un raspuns in bataie de joc?

| Maomau a răspuns:

Grav va fi cand incepi sa dialoghezi cu Dumnezeu!
Atunci musai neaparat sa te cati la doftor!
Pina atunci doar lucreaza dracusorii care ti-ai intrat in cap odata cu religia!

| Calininio a răspuns:

Snoopy fereste ( Ia-l ca pe un Doamne fereste ) sa te apuci sa citesti prea mult din biblie, ca tampesti. Lasand gluma la o parte, iti pot da niste exemple de versete total contradictorii, lucruri total aiurea, etc. Cel mai bine e sa te informezi obiectiv ( daca vrei si din biblie ) dar cel mai bine mergi pe partea stiintifica, si stiinta iti va arata ca lucrurile unde se presupune ca "mana lui Dumnezeu" a actionat, sunt de fapt fenomene fizice exacte. Crestinii spun ca Dumnezeu e responsabil pentru 3 lucruri importante: 1. Crearea universului. 2. Aparitia vietii. 3. Evolutia omului. Le iei pe rand si gasesti raspuns la fiecare. De evolutie trec prima ca e cea mai simpla. Din euglena ( zic un exemplu ) s-au dezvoltat mai multi indivizi, printre care unul avea coada mai lunga, altul avea picioruse, altul avea urechi. intelegi ideea. Si cel care era cel mai pregatit pentru supravietuire ( cel pe care il ajuta cel mai mult organul ce-l diferentia ) a supravietuit mai mult, a facut mai multi copii, etc. Lucrul asta s-a repetat pana la aparitia speciilor dezvoltate, ce au adus pana la urma si la aparitia omului. pentru 1: Teoria big bang e o explicatie mai logica decat un Dumnezeu. 2. Obtinerea vietii din lucru neviu: Abiogeneza e explicatia ( te las pe tine sa te documentezi ). La asta adaugi miliarde de ani in care toate procesele astea sa aiba loc, si iti dai seama cat de "bine fundamentata" e ideea de Dumnezeu. Eu nu incerc sa te conving ca Dumnezeu nu exista. Doar am incercat sa te fac sa iti pui singur problema asta si sa realizezi ca ideea de Dumnezeu ( cel putin in conceptia crestinilor si nu numai ) e o idee nebuneasca, fara alt fundament decat o carte antica, inexacta, ambigua, etc.

| Xtal a răspuns:

Stai calm.

| Editzelu explică (pentru Xtal):

Ok!
Merci de sfat!happy

| SymphonyOfDestruction a răspuns:

La varsta adolescentei oricine are sentimente foarte profunde si se gandeste la tot feluri de rahaturi. ce dracu ai facut de revelion totusi?

| Editzelu explică (pentru SymphonyOfDestruction):

Nimic deosebit.
Am dansat, m-am simtit bine o vreme pana mam blocat mai spre final si cand am ajuns acasa ma gandeam non-stop.
Si daca vrei sa zici cai de la bautura, sa stii ca nu e.Nu mam imbatat deloc, am baut doar un pahar de sampanie si putin vin.

| kittyBast a răspuns:

Nu ar trebui sa fi ingrijorat. atata timp cat crezi in Dumnezeu si nu ai facut vreun pacat grav.,, raul din jurul nostru,, a fost mereu acolo, si va mai fi. TU TREBUIE SA ITI VEZI DE VIATA IN CONTINUARE (citeste o carte, iesi afara cu prietenii, gaseste o ocupatie )
sper ca o sa te ajute mesajul meu