| Clockwork a întrebat:

Salut, tocmai am terminat seria DOOM (1993-2016). De fiecare data cand omoram un demon simteam placere (mai ales lost souls si cacodemoni). Dumnezeu uraste violenta si daca e aplicata asupra demonilor? Daca da, ce sa fac pentru a fi iertat?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu mai juca jocuri violente. Cat despre demoni, nu i-ai omorat, doar Dumnezeu ii poate omora, deoarece sunt creaturi spirituale puternice.

| mentholinks a răspuns:

Nu cred ca uraseste violenta, plus ca face parte din caracterul nostru fiindca suntem facuti dupa asemanarea lui si de-a lungul timpului insusi Dumnezeu a dat semne de violenta.
E ceva oarecum normal.

| T2LS a răspuns (pentru mentholinks):

"...a dat semne de violenta" - serios?

| VelaJohnny a răspuns:

In realitate, nu ai cum sa aplici violenta asupra lor. Jocurile alea sunt la fel de violente precum seria GTA. Omori in fel si chip fiinte humanoide. Sunt destule jocuri placute si captivante care nu se axeaza pe a ucide. Mergi pe principiul urmator, daca nu ai face chestia aia in realitate, de ce ai simula-o?

| T2LS a răspuns:

În primul rând, o problemă controversată: jocurile pe calculator. Chiar urăște Dumnezeu jocurile pe calculator? Depinde. Nu le urăște pe ele în sine, ci urăște faptul că mulți care se joacă astfel de jocuri devin obsedați și ajung să își piardă, mai ales, copilăria în fața unui calculator, intervenind problemele de sănătate pe lângă asta. Un demon nu poate fi ucis, și conform Bibliei nu vor fi uciși niciodată. În schimb, violența aplicată oricărei fințe vii este un lucru de urât înaintea lui, numit și păcat. Dumnezeu iubește păcătosul dar nu păcatul.