| MihaelaDart a întrebat:

Acu' o luna al meu iubit a deschis usa unor Martori de la Iehova de origine greaca (logodnicul meu e grec, locuim in Germania) si a luat un singur pliant de la ei ca sa scape numai de ei. De atunci aproape in fiecare saptamana revin la noi si insista ca al meu sa-si schimbe religia. Ultima data, au venit chiar in momentul cand venisem de la serviciu, al meu se evoporase prin casa ca nu avea chef sa vorbeasca cu ei si am incercat sa le dau flit, desi si sunt sigura ca vor mai veni atunci cand el va fi stresat de ei. Chestia e ca nu stim cine suna la interfon, nu avem vizor la usa. In ziua respectiva special au venit pentru a-i arata o filmare video. Le-am spus ca nu avem de gand sa ne schimbam religia de nici un fel, noi credem in Dumnezeul nostru de religia in care am fost botezati si nici doream sa intru in polemici, incercand sa ii fac sa nu mai insiste. De la un afurisit de pliant al lor luat, acum cum mai scapi de astfel de "lipitori" de oameni? Care ar fi metoda fara sa ii ameninti si jignesti, cum sa le spui sa inteleaga ca nu esti interesat? Asa oameni insistenti nu am mai intalnit vreodata.

Imi pare rau pentru persoanele care fac parte din aceasta religie sau secta ce o fi ea, nu vreau sa jignesc, desi nu mi se pare normal sa te oblige sa iti schimbi religia, cine vrea, vine singur la voi, nu prin insistente.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Ii spui NU MULTUMESC si inchizi usa.
Daca insista spui ca suni la politie si scoti telefonul.

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Martorii lui Iehova sunt recunoscuti pentru insistenta lor. Cred ca sunt cei mai insistenti din toate religiile din lume.
Trebuei pur si simplu sa inveti sa spui "Nu!" Frumos, fara a jigni, le spui ca nu vrei sa mai discuti, si ca esti foarte hotarita in privinta asta. Si nu trebuie sa eziti, trebuie sa le arati ca chiar esti hotarita sa nu mai discuti cu ei.

NOname
| NOname a răspuns:

Probabil ai fost prea drăguţă şi răbdătoare cu ei şi au început să profite.
Fii mai tranşantă! Un "nu" categoric şi fără alte explicaţii ar trebui să fie de ajuns. Iar dacă nu va fi, apelează la organele de ordine publică! Nu e normal să fii hărţuită.

| danay72 a răspuns:

Daca le spui sincer că nu vrei să discuți cu ei și nu te interesează, nu vor mă veni. Scopul nostru este sa vorbim cu oamenii care vor sa vorbească cu noi din Biblie, nu cu cei care nu îi interesează. Deci nu de vor supăra.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru danay72):

Pe cuvantul tau!?
Vor veni altii, te vor aborda in alt loc si in alt fel.Ti-o spun din proprie experinta.
E de ajuns ca stau cu brosurile lor intr-un anumit loc, cei interesati vor sti ce au de facut!

| danay72 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da. Martorii lui Iehova merg peste tot și abordează oamenii. Dar dacă nu te interesează, nu vor trage de tine sa iei publicațiile. Ideea e ca facem acest lucru, pentru ca este o porunca, de a predica, pe care a zis Isus sa o respecte creștinii adevărați. Matei28:18-20.Dar ceea ce mi se pare interesant e ca aceste publicații sunt gratis, vorbesc despre lucruri frumoase, pozitive,sunt sfaturi practice din Biblie pentru tineri,familii,cum sa fie fericite,vorbesc despre cum sa faci fata problemelor,cum sa fim oameni mai buni,iar unii oameni se supăra ca vrei sa vorbești despre asa ceva. Nimeni nu e transformat intr-un Martor a lui Iehova dacă citește o publicație. Ca cineva sa devina un martor,este un drum lung și trebuie sa îndeplinească ceea ce spune Biblia.Dar din nefericire, din cauza prejudecăților fata de noi, oamenii reacționează asa. Sunt atât de mulți care împart pliante pe strada, iar oamenii nu se simt ofensați, dar când e vorba de martori, atunci da.

| MihaelaDart explică (pentru danay72):

Sincer de la inceputul anului cred ca au venit de vreo 5 ori aceeasi oameni de la Iehova, poate ca ultima data cand le-am vorbit eu ca nu ma intereseaza sa-mi schimb religia, caci noi credem in Dumnezeul meu, vad ca de vreo 2 saptamani nu au mai venit. Oricum daca e sa mai vina, clar le spun direct, inca un deranj, sun la politie. Deja mi se pare prea absurd!
NU vreau sa te ofensez cu ceva, de a fi fericit si restul pe care le-ai insirat se pot discuta si cu preotii nostri ortodoxi, catoloci, evanghelisti, nu trebuie sa fim racolati de vreo secta anume caci in acel "loc" se vorbeste "altfel". Cine vrea sa o faca, vine singur, fara sa i fi dat vreun pliant. Si la biserica ortodoxa sunt icoane gratis cu rugaciune pe spate si alte carticele, nu tot in viata se cumpara.

| danay72 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Noi facem acest lucru pentru ca asa a zis Isus sa facă creștinii,sa predice din casa în casa, dar doar martorii respecta aceasta porunca. Faptul ca nu vrei sa fii vizitată, aceasta e decizia ta.Dar faptul ca noi vorbim la ușile oamenilor este un lucru legal, iar politia știe acest lucru. Cu siguranță vei mai întâlni martori care te vor aborda, pentru ca ei nu știu dacă vrei sau nu sa discuți cu ei. De aceea, le spui ca nu te intereseaza.Repet,scopul nostru e ca oamenii sa înțeleagă Biblia, dar decizia le aparține.Nu avem dreptul sa obligam pe nimeni și nici nu o facem.

| AC4S4 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ei nu te cheama la ei la biserica sau la ei in religie. Dar intr-o tara cu 99% crestini, 70% merg o data pe luna sau mai rar la biserica. Te poate pune pe ganduri daca chiar te intereseaza in ce crezi. Pentru Dumnezeu este de-ajuns sa aprinzi o lumanare la biserica sau sa-ti faci cruce cand vezi o icoana? Sunt milioane de crestini in Romania care declara ca ei cred in Dumnezeu, dar trec zile dupa zile fara sa-si aminteasca de El. Acestia nu pot fi numiti crestini, poate ca nici atei. Eu cred ca pot fi numiti ignoranti, pentru ca isi amintesc de Dumnezeu doar de sarbatori, dar continua sa zica ca sunt credinciosi.

| MihaelaDart explică (pentru danay72):

Posibil sa fie asta prin Romania, dar cand esti deja in strainatate, lucrurile se schimba. Cand cineva nu-ti da pace si deja este insistent este clar ca nu o sa te lase nici a doua sau a treia oara in pace, asa ca printr-o reclamatie la politie pentru hartuire, ca altfel nu se numeste. Sincer nu-mi trebuie sa-mi tina predici de la cineva care se cred autostiuturi in Biblie, lectiile mi-au predate si imi sunt aratate de dascalii mei din religia mea. Nu e motiv de suparare si cum tu iti tii partea la ceea ce spui, pastreaz-o pentru tine, mie nu-mi este de folos.

| MihaelaDart explică (pentru AC4S4):

Sincer nu am mentionat de toata lumea, ci de viata de cuplu. A crede in Dumnezeu sau a ne face crestini nu este musai sa pupam o icoana!winking

| danay72 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Martori vei întâlni peste tot, deoarece suntem în toată lumea, iar în Germania este libertate religioasă. Fiecare are dreptul de a-și exprima părerea și toleranta religioasă înseamnă a respecta convingerile religioase ale celorlalți. De exemplu și la mine la ușă a venit preotul ortodox și chiar a încercat sa intre în casa, dar nu m-a deranjat, i-am spus respectos ca nu ma interesează și a plecat.Eu îți doresc o seara frumoasa sa ai și apreciez ca mi-ai spus sincer ce gândești.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand raspunzi la interfon ii intrebi cine sunt si nu le deschizi usa deloc.
Eventual ca sa nu mai sune, inchizi sosnoruld e la interfon pentru juma d eora, ori le spui sa lplece ca suni la politie pentru harasament.

| MihaelaDart explică (pentru Violleta2022):

"Interfonul" nostru are doar buton de a deschide, este fara voce. Soneria e la intrarea in casa asa zic blocsor.

| Drimmero a răspuns:

Pe mine m-au abordat pe strada acum ceva timp,, eu tampit de fel pe atunci, am luat pliantul, m-am dus acasa si l-am citit mai bine si am primit sfaturi sa-l arunc pentru ca este o secta si nimic mai mult si asa am si facut!

| T0T a răspuns:

Dă cu găleata cu apă fiartă peste ei.

| anonimg a răspuns:

Si eu urasc insistenta.
Poti sa le spui cu sinceritate: "Domnilor, imi pare rau ca nu va (mai) pot primi, si asta tocmai din pricina insistentei dumneavoastra." Le spui "La revedere", astepti ca sa faca si ei acest lucru apoi inchizi usa. Nu inchizi usa pana nu te-ai asigurat ca ei au intors spatele si au plecat.
Daca ei tot insista, le mai spui: "Va multumesc pentru preocuparea dvs, dar cu parere de rau nu putem sa continuam discutia. Nici acum, si nici alta data."

| minrest a răspuns:

Nu e nevoie sa nu ii jignesti, au aratat o insistenta jignitoare.

| Clorox a răspuns:

Spune-i ca sunteti satanisti laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista abțibilduri de lipit la interfon No martorii lui Iehova.

| grab a răspuns:

Cere-le buletinele, si "legitimatia" de martori precum si un telefon la care sa raspunda cineva superior ierarhic. Le faci poze la buletine si le spui ca e ultima oara cand te mai deranjeaza sau te duci la Politia Locala apoi la Secretariatul de Stat pentru Culte. Sau mai simplu iti cumperi o alarma din aia pe ultrasunete de se pun la sistemele de securizare imobile, te uiti pe vizor si daca sunt ei dai drumu la soneria aia pana pleaca. Or sa plece, believe me! happy

| Iunix a răspuns:

Ceri un ordin de restrictie.

| LexiEla a răspuns:

Nu prea stiu cum functioneaza treaba, dar daca faci pe sotia isterica si eventual iesi la usa cu un făcăleț poate se sperie. Pune.ti o placuta la usa cu semnul "caine rau" sau spune.le ca vei chema politia pentru deranjarea ordinii publice. Poate daca iesi cu logodnicul tau la usa si amandoi le spuneti va lasa in pace. Daca mai ai pliantul dai.l inapoi.

| MihaelaDart explică (pentru LexiEla):

Pliantul e aruncat de mult la gunoi. Chestia e intrarea e la o casa cu 4 apartamente, asa ca nu prea merge parte de caine rau laughing. Oricum mersi pentru sugestii.

| Mașka98 a răspuns:

1. Religie
2. Noi nu schimbam religia oamenilor, ci facem ceea ce a pus Isus in Matei 28:19, 20: Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului".
3. Puteti sa le spuneti direct ca nu vreti sa fiti vizitata, ca nu va impusca nimeni. happy