| TCosmin a întrebat:

Aduceti mi aminte! De ce sarbatorec eu nasterea Domnului pe 25 Dec?

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Pavel Coruț zicea că Iisus s-ar fi născut pe 28 martie, și că 25 Decembrie fusese anterior o sărbătoare solară.

| dragos9234 a răspuns:

Nicaieri nu scrie, stiu asta.

| SkizoMetal a răspuns:

Pentru că tu crezi în dumnezeu şi restul poveştilor.

| TCosmin explică (pentru SkizoMetal):

UN Dumnezeu trebuie sa existe...chiar daca nu e cel al Bibliei. Ori trebuie sa recunosti ca suntem norocosi ca traim pe un pamant cu conditii asa bune. Din partea naturii vreau sa spun. Fara sa intervina nimic in afara hazardului.

| SkizoMetal a răspuns (pentru TCosmin):

Nu ne putem forma din nimic şi nu consider că suntem "norocoşi" că trăim pe un pământ cu nişte condiţii aşa de bune. Trăim aici pentru că este singura planetă din cele explorate de noi, pe care sunt condiţii prielnice de viaţă. Totul merge logic.
Acest dumnezeu (din oricare religie) este doar o explicaţie miraculoasă pentru anumite evenimente pe care oamenii nu puteau să le explice, dar care acum sunt complet logice. De asemenea, majoritatea creştinilor când spun "dumnezeu" se gândesc la o fiinţă vie, care trăieşte undeva prin ceruri, ceea ce este complet eronat. Dumnezeul ăsta este un spirit, o idee care a circulat pe parcursul timpului, ce-i drept, un timp foarte îndelungat.
Şi totuşi, aici nu se pune problema "Cum a putut să facă aia?" sau "De ce a făcut aşa ceva? / De ce se spune că s-a născut pe data de?" Nu cred că este necesar să scormoneşti pe sub toate semnificaţiile. Ori crezi ori nu crezi, şi cam asta e toată problema.

| TCosmin explică (pentru SkizoMetal):

Ok.Noi cunoastem spatiul(indeaproape) destul. Raportat la dimensiunile Pamant si in procente...Pot sa zic ca niciunde in spatiu nu sunt: conditii care ne tin in viata (f multe si greu de atins EX. temper. medie 13* adauga 50 ce iese?
da 150? SI multi altii nu doar 10 20. Factori suplimentari: ziua si N echilibrate perfect(in f mare parte din S Terra). Ce ar fi ziua 20 H si N 4. Apoi faptul ca suntem in vf lantului trofic, care L.T nu e mic. Toti factorii astia procentual si concomitent ce sansa teoretica au?

| SkizoMetal a răspuns (pentru TCosmin):

Ne-am îndepărtat de la subiect. Crezi sau nu în dumnezeu şi în teoria aia?

| comandamente a răspuns:

Ai uitat?
sti de ce sarbatoresc marjoritatea craciunul pe 25? pentru ca asa au fost anvatati de bisericile din care fac parte.dar nu au o dovada scrisa an noul testament.
tu ai mentionat de nasterea lui Isus, este adevarat ca El s-a nascut antro zi asa scrie biblia, dar nu mentioneaza data nasteri Domnului Isus, asa a hotarat biserica Mama adica biserica catolica, fara a avea o dovada scrisa. apoi au aparut ortodoxi.

| AnnealedPride a răspuns:

Este clar o data importanta. De ce? In momentul care o cauti o sa vezi ca este prezenta cu MULT timp inaintea crestinismului si inaintea lui IH.
Ajunge pana la, si trece de, mayasi/azteci si Quetzalcoatl, care are o poveste similara cu Iisus.
Probabil crestinii au preluat unele informatii din alte parti, saaau pur si simplu le-au adaptat timpului, fiind bazate pe niste fapte mult mai vechi.
Dar, in final e o intrebare buna: DE CE 25 decembrie? De ce nasterea are data fixa, iar crucificarea sufera de corectia data de diferenta intre calendarele folosite?

| LoveYouAngel a răspuns:

Pentru ca pe 25 Decembrie s-a nascut Iisus Hristos!

| dragos9234 a răspuns (pentru LoveYouAngel):

Unde scrie ca Isus a fost nascut pe 25 decembrie?

| LoveYouAngel a răspuns (pentru dragos9234):

Unde scrie ca Iisus nu s-a nascut pe 25 Decembrie?
Pe bune, nu faci religia la scoala?

| Thunderstruck a răspuns (pentru LoveYouAngel):

Hai ca intreci orice limita a nesimtirii cu logica ta.Pentru a defini un termen NU trebuie sa arati ceea ce nu este, ci ceea ce este.Regula afirmarii - clasa a 9-a. Daca tu-mi zici mie ca te-ai nascut pe 3 aprilie eu nu pot sa-ti dovedesc tie ca nu te-ai nascut pe 3 aprilie deoarece nu scrie undeva lucrul asta.Mai da-o in mama ma-si, se vede ca tu faci religia la scoala, ca pe la logica nu prea treci.

| TCosmin explică (pentru LoveYouAngel):

Bine, bine da de ce 25 dec? Noi chiar am dori ceva mai concret ...plzz Pracric,, Unde scrie?" Iar tu de ce crezi asta?

| LoveYouAngel a răspuns (pentru TCosmin):

Pai, ca sa fiu sincera, pentru ca asta ni s-a spus la scoala! laughing blushing

| LoveYouAngel a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu trec de limita nesimtirii sau tu?
Eu asa stiu de la scoala si punct.Nu am batut in cuie ca e asa...
Si sa stii ca intrebarea cu,, nu faci religia la scoala" nu a fost ca pe o jignire. Daca ai considerat-o jignire, ei bine, scuzele mele, insa nu asta am vrut! straight face
Si stiu si c ain Biblie si peste tot unde cauti iti zice ca pe data de 25 dec. s-a nascut.Acum ca tu crezi sau nu, nu este problema mea.Doar ca nu contrazic aucm atatea persoane care spun acelasi lucru.Si daca nu e pe 25, atunci cand?
Si mai e o chestie, deodata ce tu te-ai luat in vorba cu mine primul, ar fi trebuit sa te astepti la anumite raspusuri.

| DyNo a răspuns (pentru LoveYouAngel):

Cu totii cred ca o facem, sau am facut-o, daca nu am facut scoala pe vremea comunismului.
Dar, nu trebuie sa dam crezare orcarei legende.

Pe 25 decembrie se sarbatoarea "Soarele Invingatorilor", o sarbatoare ariana considerata eretica de catre Biserica Judeo-Crestina. Pentru a acoperii aceasta sarbatoare ariana, considerata de ei pagana, au pus nasterea lui Jeshua ( Iisus Hristos ), pe aceasta data, 25 decembrie.
Unele apocrife spun ca, de fapt, s-ar fi nascut pe 28 martie.

| TCosmin explică (pentru LoveYouAngel):

Nici un 25 DEC in Biblie. Sa stii! Ei... ceaw.

Religia in scoli este o tampenie.
Dar tu chiar vrei sa insinuezi ca in biblie scrie ca Isus a fost nascut pe 25 decembrie?

| TCosmin explică (pentru DyNo):

Tu ce crezi? Daca l-as fi intrebat pe popa/preot/parinte la fel mi ar fi zis? Cred ca o sa l intreb.

| LoveYouAngel a răspuns (pentru dragos9234):

Este singurul loc unde gasesti.
Adica, doar nu o sa incep sa nu mai sarbatorec Craciunul din cauza ca nu am fost nascuta acum mii de ani sa vad cu exactitate pe ce data s-a nascut Iisus.
Pana ce nu se afla alta data, asta este data sa de nastepre pentru mine!winking
Pot sa fiu tampita sau oricum, insa da! Eu cred in Dumnezeu, si cum asta este tot ceea ce stim, cred cu tarie si ca Iisus s-a nascut pe data de 25 Decembrie.
Iti dau si tie dreptate, intr`adevar, insa...asta e tot ceea ce se stie. Daca s-ar stii si alta data...adica..eu nu stiu.

| LoveYouAngel a răspuns (pentru DyNo):

Eu vorbesc doar din ceea ce stiu.winking Asa am auzit, ca pe data aceasta se sarbatoreste momentan.
Nu cred tot ce aud, insa cand aproape o tara intreaga o crede, mi-ar fi greu si mie sa nu cred sau ceva. happy

| LoveYouAngel a răspuns (pentru LoveYouAngel):

Ups, se pare ca tocmai mi-am cerut scuze pentru ceva ce nu am facutlaughing Imi retrag scuzele in partea cu,, nu faci religia la scoala", pentru ca nu iti era adresata tie, asa ca, tu esti singurul aici care isi intrece limita bunului simt!

Am 14 ani. happy

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LoveYouAngel):

De fapt eu consider ca calendarul adevarat este cel vechi(care este in Rusia si muntele Athos), deci nastera Domnului este peste 13 zile de 25 decembrie.

| LoveYouAngel a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu stiu suta la suta daca am mai specificat, insa eu stiu si fac doar ceea ce pana acum am aflat si am fost informata!
Consider si eu, ca nu se stie sigur care este data la care s-a nascut! happy

Am explicat si eu mai sus de ce se sarbatoreste pe aceasta data.
Da, este destul de greu, cand toata tara in care traiesti, are o anumita religie, este cam complicat sa nu apartii si tu de aceasta, insa eu nu ma refeream doar la data de 25 decembrie, ci la legendele, din Biblie, in care, din pacate, crede foarte multa lume, fara macar sa fi studiat textele de baza.

Si eu am 14 ani.

Da.Ai dreptate.

Nu se stie nimeni ca Isus s-ar fi nascut pe 25 decembrie, crestinii au pus sarbatoarea pe acea data pentru a acoperi o sarbatoare pagana.

"Este singurul loc unde gasesti."
La ce te-ai referit?

| Thunderstruck a răspuns (pentru LoveYouAngel):

In biblie nu scrie ca s-a nascut vreun hristos pe 25 decembrie.Citeste raspunsul lui lolosaurus, sa nu ma mai repet.

| CryChristiAN a răspuns (pentru LoveYouAngel):

Biblia nu afirma, de fapt nici nu scrie ca Iisus S-a nascut pe 25 decembrie. Dar avand in vedere ca Ingerul Gavriil s-a aratat Fecioarei Maria pe 25 martie, putem estima ca aproximativ dupa 9 luni, Iisus Se va naste pe 25 decembrie.

| CryChristiAN a răspuns (pentru LoveYouAngel):

''Si stiu si c ain Biblie si peste tot unde cauti iti zice ca pe data de 25 dec. s-a nascut.'' =>Nu scrie delochappy. Normal toata saptamana ar trebui sarbatoria (pereerea mea), sau cel putin zilele de 23, 24, 25, 26, 27 decembrie. Caci de la 25 martie + 9 luni ar rezulta cu aproximatie 25 decembrie. ( aprox. Data de nastere a Mantuitorului). Nu-i asculta acum pe atei cu sarbatorile lor pagane despre inchinarea la idoli ( zeul-soare, etc... ca astia nici nu sunt zeitati decat lemn si piatra). Eu ti-am spus doar ca nasterea Domnului nu scrie ca este pe 25, dar ne dam seama dupa aproximatia de la 9 luni, fata de luna martie.

Întrebări similare