| Boss315 a întrebat:

am 11 ani, dar am o mare problema.
Eu de mai mult timp practic masturbarea cam din noiembrie 2016, dar de doua saptamani nu am mai facut-o, si ma rog la Dumnezeu in fiecare zi sa ma ierte pentru ce am facut, deoarece nu ma pot duce la Biserica sa ma spovedesc, din anumite motive. Va rog daca cineva nu a practicat masturbarea niciodata in viata lui sa nu faca aceasta greseala uriasa ca a mea.
Dar asta nu este tot.
Tot vad pe net si sincer m-am saturat sa vad ca aproape tot ce faci este pacat. Adica am vazut ca este pacat sa te tunzi, sa te fardezi/machezi(asta nu in cazul meu, sunt baiat), sa te joci pe calculator jocuri violente gen counter-strike, gta... si sunt extrem de deprimat si speriat, adica nu am facut rau nimanui, eu stiam ca este pacat atunci cand afecteaza pe cineva, gen mintitul, furatul, omoratul, ranitul... adica de exemplu in jocurile astea gen gta cu violenta, doar stai in fata unui monitor si apesi pe niste taste si pe un mouse, dar nu faci rau nimanui, nici sa te fardezi/machezi(la femei) sau sa te tunzi, si mai sunt de genu. stiu ca 'nu tot ce zboara pe internet se mananca' dar na. eu nu vreau sa fac rau nimanui si il iubesc pe Dumnezeu cu toata inima si ma simt foarte descurajat, va rog ateii n-au ce cauta aici. Multumesc!

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa afli ce ii place si ce nu lui Dumnezeu ar trebui să citești Biblia. De exemplu,în Biblie vei descoperiți ca nu e păcat să te tunzi sau sa te machiezi. Toate trebuie făcute cu echilibru. Apoi, legat de jocuri violente, Dumnezeu spune că urăște pe cel ce iubește violenta. Practica ne violenta pe calculator, arăți că o iubesti. Apoi, în timp te poate face să fii mai irascibil cu cei din jur. Are o mare influenta asupra noastră. Dar continua sa faci binele, indiferente de ce zic altii.Mult succes!

| Boss315 explică (pentru danay72):

Multumesc de raspuns!

| Nilsson a răspuns:

Si lucrurile care iti fac rau tie sunt un pacat, nu doar cele care fac rau celorlalti.
Jocurile video, de exemplu, mai ales cele violente, te fac dependent, ajungi sa iti irosesti toata tineretea in fata calculatorului si iti mai afecteaza si sanatatea fizica (ochii, coloana vertebrala, greutatea corporala) si abilitatile de socializare.

In privinta machiajului la fete, eu personal nu cred ca e ceva rau sa se ingrijeasca, dar poate fi ceva rau daca ajung sa faca o obsesie din felul cum arata, si e pacat la varste mici sa isi umple fata de chimicale care le distrug frumusetea naturala, mai ales ca nici nu au nevoie de machiaj.

| Boss315 explică (pentru Nilsson):

Ma joc jocuri violente, recunosc, cs 1.6, gta dar nu devin dependent de ele adica stau pe counter-strike in jur de o ora, dupa intru pe Youtube sau ies pe afara, iar gta-ul nu-mi mai merge. Dar despre asta cu tunsul, ca unii preoti spun ca este un pacat? Nu stiu ce sa zic, se mai zice ca si sa iti pui bijuterii, tot pentru femei, cercei, inele etc. este pacat, tu ce zici?

| doctorandus a răspuns (pentru Nilsson):

Da, da, dupa tine trebuie incurajat. Dupa mine trebuie consultat de un psihiatru.

| Boss315 explică (pentru doctorandus):

De ce sa fiu consultat de un psihiatru?

| doctorandus a răspuns (pentru Boss315):

Pentru ca te-a prostit religia si s-ar putea sa ai probleme psihice. Astea apar in special la cei care simt dorinta sa fie mai catolici decat Papa (sau mai ortodocsi decat Preafericitu').

| Nilsson a răspuns (pentru Boss315):

Daca e sa te iei dupa unii preoti, fetele nici n-au voie sa intre in biserica cand sunt in perioada, asa ca nu trebuie sa iei de bun tot ce se vehiculeaza, trebuie sa inveti sa discerni binele de rau.

In privinta bijuteriilor, parerea mea e ca ele sunt un pacat cand sunt etalate pentru a afisa o stare materila buna si de a intretine propriul orgoliu, ceea ce evident ca nu poti sa zici ca sunt un lucru benefic.
Eu cred ca femeile sunt frumoase si fara bijuterii.

Imi amintesc ca o colega in liceu purta tot timpul bijuterii din aur si haine scumpe, iar la o sedinta cu parintii am vazut ca si mama ei tot asa avea stilul.
Tu ce crezi? Toate colegele o invidiau si o vorbeau de rau, si nu a avut nici relatie mai apropiata cu nimeni tot liceul, in ultimii ani a avut multe absente si abia trecea materiile.

De ce? Asta pentru ca parintii ei s-au folosit de propriul copil pentru a-si etala bogatia si de a-si satisface propriul orgoliu, ea alminteri era o fata buna si deschisa.

Anumite lucruri nu sunt ingaduite de Dumnezeu nu ca sa fim nefericiti si lipsiti de libertate, ci din contra, pentru a ne apara de efectele adverse ale pacatului.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Bravo. CS 1.6 e un drog, nu te mai juca. Dezinstaleaza-l si lasa-l dezinstalat. E foarte bine ca vrei sa fii un om bun, fara de pacate. Esti un copil bun.
Citeste aici: https://biblia.resursecrestine.ro/matei/6
" Şi de ce vă îngrijoraţi de îmbrăcăminte? Uitaţi-vă cu băgare de seamă cum cresc crinii de pe câmp: ei nici nu torc, nici nu ţes;
29 totuşi vă spun că nici chiar Solomon, în toată slava lui, nu s-a îmbrăcat ca unul din ei. " Retine, simplitatea e cea mai frumoasa haina a unui om.

| Teffan a răspuns:

Scapa de intoxicarea numita crestinism si de toxicul Iehova si traieste-ti viata si tineretea ca regreti dupa.

| Boss315 explică (pentru Teffan):

Intoxicat esti tu cu ateismul tau de doi bani.

| Boss315 explică:

Nu stiu ce sa zic, se mai zice ca si sa iti pui bijuterii, tot pentru femei, cercei, inele etc. este pacat. voi ce credeti?