| PEST a întrebat:

am 13 ani si am o intrebare foarte serioasa si va rog sa o ascultati si sa nu radeti: In ultima vreme nu stiu in cine sa mai cred, in Dumnezeu sau in satan? Mai mult ma indrept pe calea satanei deoarece mi se pare mai credibila si mai concreta decat calea Domnului, de exemplu nu ma iau dupa regula Cereasca daca cineva imi da o palma peste obraz ii intorc si celalalt obraz si ma iau dupa regula satanei si ma revansez dand o palma celui care m-a lovit cu aceeasi "arma".De cand eram mic imi minteam parintii cu notele de la scoala pentru ca imi era frica sa afle si sa ma certe.Au trecut ani iar acum m-am obisnuit sa mint din reflex fara motiv si asta mi se pare un pacat...Cate odata imi este frica de Satan iar cate odata imi este frica de Dumnezeu(din cauza pacatelor care le fac). Problema mea este ca nu stiu ce sa mai fac in cine sa cred si cum ma pot oprii din mintit sa ma duc la spovedanie sau sa raman asa? Nu prea vreau sa merg la spovedanie pentru ca imi este rusine si frica de Dumnezeu si de Parinte sa auda ce am facut(cu toate ca Dumnezeu stie deja pacatele mele)

Răspuns Câştigător
| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Buna! Uite, asa eram si eu prima data. Toti cand suntem mici mintim. Si eu minteam. Nu doar cu atat. Dar m-am lepadat, nu sunt atat de mare precum scriu eu aici. Am doar 16 ani, dar prea mult exces de zel m-a cam ametit totusi. De cam 2 ani de zile am intrat eu in credinta aceasta. Era perfect la inceput. Acum cand si pe mine ma aiureaza, pun stop si ma apuc abia cand am mintea curata si ma gandesc intr-u totul la Domnul Dumnezeu. Cel mai bine ar fi, sa te duci pentru prima data la spovedit. Dar sa spui sincer ce pacate ai. Daca de ex, ti-e rusine, il rogi frumos pe preot sa te intrebe el, asa cum am procedat si eu a 2a oara si m-a inteles. Ii mai spui ca nu sti cum se procedeaza, si iti va explica el.Nu e greu. Doar ca trebuie sa ti si post inainte de spovedanie 1 zi sau 2 la inceput. Si nu uita, ca trebuie sa te si impartasesti. Eu am uzat foarte mult aceasta credinta, si e cam devreme pentru mine, un copil.Incerc sa o mai las mai moale, ca deja aseara de exemplu, mi s-a intamplat sa fac un stop in rugaciune si m-am incurcat. Dar lasa asta, ai grija si nu mai minti. Vezi daca parintii tai te lasa si incearca sa faci mai multe fapte bune. Preotul o sa te puna sa mergi de 4 ori pe an, dar nici eu nu ma duc de atatea ori. O data pe an e bine. Eu mergeam de Paste. Acum incep mai deshappy. Incetul cu incetul o sa vezi ca are sa fie bine.Domnul sa fie cu tine!

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg cum te simti, dar incearca sa iei o vreme o pauza de la tot ce inseamna religie, documenteaza-te si despre stiinta.

| ErrorFound a răspuns:

Si de ce bagi in discutie notele de la scoala si restul? Crezi ca ne intereseaza?

Eu in primul rand vreau sa te sfatuiesc cat mai bine si nu ma intereseaza ce ai facut pana acum in viata.
Tu ai o 2 probleme:
1.Eu iti recomand din toata inima sa pleci din crestinism. De ce? Fiindca tot cultul este o prostie, si daca chiar ar exista Dumnezeu, acesta nu este cuvantul lui.
2.Satanismul:
-Satanismul stravechi-slujirea lui Satan si participarea la niste ritualuri-o alta prostiefacuta de biserica catolica
Satanismul modern-nu este un cult in toata regula, a fost infintat de LaVey prin 1940-1950 si este de fapt o filozofie (crezi in tine, nu exista inhibitii religioase asupra trupului...).
DACA chiar vrei sa fi satanist, eu iti spun sa devii satanist dupa cultul modern.

CEL mai bine, si ce-ti recomand: Este sa parasesti orice cult religios, devii ateu, te informezi si pastrezi tot ce este mai bun din orice cult religios:sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu...ai inteles tu. Ideea e ca daca ar exista un zeu, si acela e altul decat al cultului tau, el s-ar supara mai tare pe tine fiindca ai slujit pe altul decat daca n-ai slujit pe nimeni.
Concluzie: Fi un om bun fiindca asa e normal, nu ca sa primesti ceva in schimb.

| Scarbo a răspuns:

Nu-ti face griji asa sunt toti oamenii.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru ErrorFound):

Ai avut dreptate la : Fi un om bun fiindca asa e norma, nu ca sa primesti ceva in schimb, si la sa nu furi si sanu ucizi, dar la "Daca ar exista un Dumnezeu si acela e altul decat al cultului tau el s-ar supara mai tare pe tine fiindca ai slujit pe altul decat daca n-ai fi slujit pe nimeni". Nu inteleg ce ai vrut sa zicilaughing. Am inteles partial.Fiecare crede in Dumnezeul creat in mintea lui, asta ai vrut sa zici?

| Lizzu a răspuns:

Dzeu si satan tind sa cred ca sunt doar simple concepte produse de mintea umana si atat.
Cand mintim ne simtim vinovati si imediat in minte ne apare cuvantul pacat si apoi frica de dzeu si de pedeapsa.E ceva mecanic,cred eu.

--Tu oscilezi intre cei doi pentru ca mintea ti-e bombardata de mic copil cu aceste lucruri abstracte. Si nu poti scapa toata viata de ele,iar daca scapi te urmaresc. Numai sa nu le dai importanta.

--Daca minti in legatura cu lucruri importante,de viata si de moarte,sa zicem, atunci e un lucru rau sa faci asta. Mai ales daca minti ca sa ranesti persoane apropiate sau nu.

Da-ti seama si fii constient ca nu poti fii doar pe o cale. Nimeni nu poate fi un sfant.
Doar pe calea binelui sau doar pe calea raului. Esti om si oscilezi, e normal sa fi nehotarat mai ales la varsta ta, spune multe varsta.
Esti in perioada cand iti formezi o parere despre lume si viata si observi multe.

Nu te invinovati asa de mult.
Incearca sa faci bine in jur, sa-ti asculti si sa-ti ajuti parintii.
-Sa fii un om bun care nu doreste raul altora.E tot ce trebuie sa faci.

-Si gandeste de doua ori inainte sa spui ceva urat sau sa minti. Gandeste-te daca chiar e nevoie sa spui minciuna in loc sa rezolvi situatia pe alta cale.

Ai grija de tine.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Eu iti sugerez sa pui o frana. Ramai asa cum esti, lasa tot asa cum este. Cresti 3 ani, apoi incepe sa te gandesti iarasi la lucrurile astea.
Daca tu consideri ca divinitatea te va pedepsi doar pentru ca nu ai intors obrazul cand ti-ai luat un "avion", inca nu ai inteles cum sa treaba.

| ErrorFound a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Nu, hai sa-ti explic mai bine:
Tu(de exemplu) crezi in zeul "X".
Mai exista un zeu "Y".
Mai este si Gigel prin preajma. Gigel nu crede in niciun zeu, si este bun din fire, pe cand tu, esti buna ca sa nu ajungi in iad(sau alt loc de tortura).
Amandoi muriti in aceiasi zi si ajungeti in raiul zeului "Y".
Pe cine pedepseste Y mai rau? Pe tine, ca ai crezut in "X" si ai fost buna ca sa nu fi pedepsita, sau pe Gigel ca a fost o persoana buna fiindca asa este normal?

| andreiush25 a răspuns:

Best answer ever. AGAIN!

| usuk a răspuns:

Nu trebuie sa te duci nicaieri si/sau sa vorbesti cu cineva
tu esti singura persoana cu care trebuie sa vorbesti..sa vorbesti mult

| Aimèeeee a răspuns:

Asta ar trebui sa vorbesti cu parintii tai, cu un preot, sau un psiholog.
Nu crede in toate prostiile care le spune toata lumea de pe TPU.
" Intr-o rugaciune a Sfantului Vasile se cere: "Risipeste orice lucrare a diavolului, orice atac dracesc."

| PEST explică (pentru ErrorFound):

Frate mersi pentru raspuns da sa stii ca sunt baiat...

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru ErrorFound):

Buna. Scuze ca nu ti-am mai raspuns, am fost plecata, mda, cam aici ai dreptate, dar sincera sa fiu Il iubesc pe Iisus Hristos, nu doar de frica ca ma trimite in infern, ci pentru ca imi e ca un tata adevarat, intelegi tu acum? Imi e cel mai bun prieten si singurul..asta imi da niste deraiaje prin viata. Sunt atat de emotionala cand vorbesc cu oameni simpli, incat ma abtin cu greu sa nu plang.

| ErrorFound a răspuns (pentru PEST):

Nu frate, vorbeam cu Alkalino, raspunsul era pentru ea. O explicatie mai amanuntita. Inainte sa citesti un raspuns, citeste de la cine e si pentru cine e, chiar daca este la post-ul tau. Cu placere, in orice caz. happy

| ErrorFound a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Trebuie sa socializezi mai mult si sa ai mai multa incredere in sine. Cu cat te afunzi mai mult in aceasta prietenie imaginara, cu atat ai mai putine sanse sa-ti revii. Te rog, ajuta-te singura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti prevad un viitor asa cum le-am spus celor ce aveau 13 ani acum 5-6 ani in urma si faceau ca tine; tanar,fara studii, fara prieteni de incredere nici macar in propria famile, fara loc de munca, fara bani, si cu regretul vesnic de a nu fi facut ceia ce trebuie atunci cand trebuia.de la 18 ani in sus; ori vei fi o cazatura de om care-si va da seama ca smecheria si minciuna nu tin de foame si nici de cald.ori poate vei reusi sa minti si sa te descurci atat de bine incat vei conduce afaceri vei invarti bani si alte alea; dar din puscarie.si iar e rau.fiindca in cazul tau, daca pica ulciorul peste piatra, vai de ulcior. daca pica piatra peste ulcior, vai de ulcior.

| PedoBarbie a răspuns:

Şi eu am fost satanistă. Eu zic să te laşi de religie şi să nu crezi nici în D nici în S că nu există niciunul.