| Farruko35 a întrebat:

Am auzit ca este pacat sa scuipi,dar, in ce sens se refera? e pacat sa scuipi pe cineva/ceva sau si sa scuipi de nevoie (sa scuipi coptura de exemplu,sau ceva ce nu-ti place)?
Eu am facut in felul urmator acum cateva minute: Am combinat apa cu sare ca sa fac gargara (ca ma doare gatul) si, la un moment dat,trebuia s-o arunc,nu puteam s-o inghit pe toata,ca era dezgustator.Dar imi fu frica ca incalc ce a zis Iisus Hristos "Nu ce intra in gura omului e pacat,ci ce iese din gura lui" (sau ceva de genu). Pana la urma i-am dat drumul,ca nu puteam s-o inghit pe toata, era dezgustator.
Ce parere aveti? Facui un pacat? Alta cale nu aveam. sad Va multumesc!

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cred ca Iisus a zis chestia cu nu este pacat ce intra in gura cand vorbea cu desfranata.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu ai facut un pacat. Acolo se referea la cuvintele ce ies din gura omului. E pacat doar sa scuipi in ziua in care te-ai impartasit.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Stii ce este pacat? Pacat este sa faci rau aproapelui tau. Daca atunci cand scuipi, ii faci rau celui de langa tine - da, e pacat. Dar, daca e nevoie sa scuipi din motive medicale si nu faci rau nimanui - Nu, nu e pacat.
Uite ce se spune in biblie - care sunt poruncile lui Dumnezeu:
"35. Si unul din ei, un invatator al Legii, ca sa-L ispiteasca, I-a pus intrebarea urmatoare:
36. "Invatatorule, care este cea mai mare porunca din Lege?"
37. Isus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau."
38. Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca.
39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."
40. In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Prorocii." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/22/39/#39