| sorinel98 a întrebat:

Am nevoie de ajutor sunt elev la un liceu de telolgie si maine dau test si am unelel lucruri neclare la Noul Testament (Evanghelia de la Ioan ).
1. Care este dif dintre minune si semn!
2. Marturi despre Hristos
3. Idei in prologul lui Ioan
4. Ex cu sensuri suprapuse (dif dintre sensul simbolic si literal )
Va multumesc

1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

1. Minunea este manifestarea supranaturalului in natural. Semnul este un simbol al supranaturalului (in contextul Evangheliei). Spre exemplu, invierea fiicei lui Iair este o minune. Faptul ca Iisus a postit 40 de zile in desertul Carantaniei este un semn al Dumnezeirii Sale.

2. Pai, in Ev. dupa Ioan, ai marturia Sf. Ioan Botezatorul, ai marturia evanghelistului insusi (ultimul capitol), ai marturia lui Natanael, iar marturia Sf. Ap. Petru. Cam astea imi vin acum in minte. Citeste fragmentele respective.

3. Intruparea lui Dumnezeu Cuvantul in Creatia Sa. El este consubstantial cu Dumnezeu-Tatal, caci zice "Dumnezeu era Cuvantul" si "Cuvantul era la Dumnezeu".

4. Convorbirea lui Hristos cu Nicodim.
Acolo Hristos ii spune lui Nicodim ca nu va putea sa se mantuiasca cineva de nu se va naste de sus. Literal, nu te poti naste de sus, caci odata esti nascut de mama ta. Simbolic insa semnifica botezul.