| sorinel98 a întrebat:

Am nevoie de niste raspunsuri.
1.Care este diferenta intre minune si semn (simbolismul EV.4)
2. Marturi despre HR.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Nu cunosc sensul acelui simbolism. Dar pot sa-ti spun doar opinia mea referitoare la diferenta sau asemanarea sau confuzia intre SEMN si Minune.
Daca am defini mai intai Minunea, am constata ca este Un fapt, care este neasteptat, benefic, de preferinta, caruia(faptului intamplat) nu-i gasim explicatii, pe moment, mai tarziu sau niciodata.Ca un exemplu, de minune, as putea sa citez ORICE FAPT din existenta noastra! Ca traim, ca avem tehnologie, ca ne bucuram sau avem revelatii.
Revelatia este puntea de legatura a MINUNII cu SEMNUL.
SEMNUL este acea minune prin care ni se reveleaza anterior o MINUNE!
SEMNUL il putem intelege prin Revelatie sau nu. Minunea ulterioara Semnului revelata, ne asigura ca acel sems a fost SEMN!(tautologia in religie e aproape imposibil de ocolit).
La atat m-as limita la un raspuns la prima intrebare! Cea de-a doua, la mintea mea modesta nu o pot pricepe, doar daca-mi acorzi ingaduinta de a-ti cere o dezvoltare mai explicita.