| DoarAlin a întrebat:

Am nevoie de un sfat, de preferabil de la un crestin ortodox.
Acum 3 saptamani, unchiul meu s-a incendiat intr-un cimitir, a incercat sa se sinucida, ***.
Astazi am aflat ca a decedat, iar peste cateva zile va trebui adus inapoi in Braila, pentru a fi inmormantat.
Chestia este, maica-mea a fost la un preot sa se intereseze la biserica, daca poate intra in biserica, si sa fie ingropat ca un crestin ortodox.
Preotul i-a spus ca cica "a intrat raul in el", si nu il poate primi in biserica, dar il poate inmormanta.
Dar i-a mai spus ca cand va veni vremea sa faca pomenile, el nu va veni nici macar pana la cimitir, sau ceva de genul. A spus ca cineva care s-a dat raului nu va avea parte de pomeni.
Este adevarat? Familia lui nu ii pot face pomenile, pentru ca s-a sinucis?
Eu nu cred in chestiile astea cu Dumnezeu, diavolul, si alte basme... deci oricine poate raspunde la intrebare... atata timp cat e serios, si scrie intr-o limba ce o pot intelege.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Condoleanțe pentru evenimentul nefericit din familie.
Din păcate doxa dreaptă spune că serviciile religioase nu se fac normal pentru cei ce recurg la gesturi extreme de genul ăsta, că așa cum ți-a zis și popa ăla ei(ortodocșii) îi consideră pe astfel de oameni satăni ce nu au dreptul de a se bucura de ritualurile specifice mormântărilor normale, și ei vor fi mormântați undeva la marginea cimitirului că cică-s cu dracu' creștin.
PS
Foarte bine face că nu crezi în doxe drepte(ortodoxsim) sau alte culte ce au legătură/s-au desprins din acestea.E un pas bun spre bine(le tău) happy.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Aceste sunt doar niste tradiții care nu isi au nici un temei biblic. Deci, nu are nimic dacă nu face pomeni. Dumnezeu nu cere acest lucru.

| AC4S4 a răspuns:

Nu crezi, dar presupun ca respecti credinta altora. Scopul pomenilor si al tuturor rugaciunilor si slujbelor facute pentru mort, din punct de vedere ortodox, este acela de a ajuta mortul sa ajunga in Rai (sa treaca vamile). Cum el s-a sinucis, cu parere de rau iti spun, ca biserica considera ca nu mai poate face nimic.

El a murit, nu se mai poate face nimic pentru el, noi inca suntem aici si putem sa-L urmam pe Cel care este Calea, Adevarul si Viata.

| DoarAlin explică (pentru AC4S4):

Da, desigur ca respect credinta altor oameni.
Si acum chiar m-am convins ca biserica nu il poate accepta... dar nu stiu sigur ce se va intampla cu el. va fi inmormantat neortodox, sau va fi incinerat, nu-mi dau seama.
Multumesc pentru raspuns. Nu cred in religie, dar iti respect parerea. happy

| Holiday a răspuns (pentru DoarAlin):

Va fi inmormantat, dar popa nu ii va face slujba si nici prin biserica nu trece. Asa e traditia la astia. Intr-un fel, mult mai bine, scapati de tot circul ala religios si nici nu te mai costa inmormantarea asa mult, scapati de tariful popii. Dar la cat de nesimtiti sunt s-ar putea sa ceara oricum bani, chiar daca nu presteaza descantecele respective.

| Mclaren12 a răspuns:

Daca-i bagi popii suficienti bani in buzunar o sa-l primeasca. Inmormantarile crestine (cu precadere cele ortodoxe) sunt costisitoare si inutile. Eu mai degraba as prefera incinerarea. Si asa un organism mort nu mai este bun de nimic.

| DoarAlin explică (pentru Mclaren12):

Nu il primeste... a vrut sa ii dea bani, nici unul nu a acceptat...
De acord cu tine, incinerarea este o varianta mult mai buna, pentru ca sa cheltui o multime de bani pentru a ingropa un mort, este destul de prostesc si foarte inutil. Problema este ca familia lui e foarte credincioasa, si nu ar accepta sa faca un asemenea pacat.
Oricum, acum totul depinde de ei. Multumesc ca mi-ai raspuns.

| gratargratar a răspuns:

Sinucigasii nu au parte de inmormantare dupa randuiala, ci doar de niste rugaciuni care se spun inainte de depunerea in mormant.
Gandul sinuciderii vine de la diavol, si atunci cand il si infaptuiesti nu mai esti in firea ta, ci esti cu dracu', pentru ca ii dai curs. Si atunci de unde vina individuala? Pai din faptul ca ai dat putere diavolului asupra ta. Diavolul ia puterea asupra omului din pacatele pe care omul le savarseste. Depresia se naste din aceeasi radacina: pacatele ce intristeaza duhul pe care-l primesti la botez. Numai duhul acesta te integraza in existenta, asa cum este ea. Altfel ramai strain(a).
Necredinta ta este pacat. Asta ti-o spun ca sa nu te miri pe viitor si sa nu dai vina pe Dumnezeu.

| Romanul86 a răspuns:

Sinuciderea e un Păcat împotriva Duhului Sfânt care nu poate fi iertat. Totuși popa ar fi trebuit să facă slujba sfeștaniei la casa celui sinucis, iar pe cel sinucis să-l strapească cu aghiasmă mare pentru a alunga demonii de acolo.

| Vreausapot a răspuns:

Cine este acel preot? Il poti denunta cuiva care are grad mai mare decat el. Poti trimite la stiri observator sau la alte posturi de televiziune povestea aceasta si sa vezi ce tam tam vei face.Acel preot va decadea din functie daca nu doreste sa ingroape pe cineva. Dumnezeu se spune ca iarta pe oricine.Sa fi preot si sa nu doresti sa ingropi omul si sa-l primesti in biserica.Asta este prostie curata.De ce nu il denunta pe preot parohiei? Familia lui ii poate face pomenile.

| DoarAlin explică (pentru Vreausapot):

In zona in care locuiesc eu, sunt doar 2 biserici, preotii de la ambele biserici i-au spus acelasi lucru mamei mele, "Prin sinucidere, iti dai sufletul raului"... Poti sa te duci la orice biserica vrei, vei primii acelasi raspuns de la preot.