| dop34555 a întrebat:

Am niste curiozitati:
1)E pacat sa bem ciocolata calda? dar cafea?
2)De unde pot cumpara o biblie ortodoxa si cat costa?
3)E pacat sa ma uit la filme de groaza,cu lupte, etc?
4)Nu stiu ce sa fac de Paste.Cum fac sa ii spun parintelui toate pacatele pe care le stiu? Ca nu ma va intreba (cred) ce pacate am facut.Nici de Craciun nu m-a intrebat ce pacate am facut, doar daca ma mai scapa vorbe rele.si am zis ca da.Dar cum sa fac sa-i spun toate pacatele pe care le stiu? Sunt foarte multe, e mult de explicat si..na.
Va rog spuneti-mi cum sa-i spun, ca nu cred ca ma va intreba.
4)E pacat sa-mi fac rugaciunea dupa 00:00?
Va multumesc!

25 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este troll?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sincer sper ca da.

| dop34555 explică (pentru anonim_4396):

Chiar iti arde de glume? :/

| anonim_4396 a răspuns (pentru dop34555):

Pai este cam greu sa iei in serios o intrebare de genul "Este pacat sa bei cafea sau ciocolata calda?".
Unii dintre voi duceti indoctrinarea religiei la extrem.

| Florin9Florin9 a răspuns:

1 Nu (cu condiția să nu bei în fiecare zi), 2)poți cumpăra unu de pe net sau din magazinele bisericești, 3)cam da, nu prea ai ce învăța bun de acolo, sunt și lucruri mai folositoare la care te-ai putea uita 4)le scrii pe o foaie, le memorezi și le zici la spovedanie 5)Nu e păcat, chiar e recomandat să ne rugăm pe la miezul nopții(noaptea), niciodată nu e păcat să te rogi (pentru că rugăciunea e convorbirea noastră cu Dumnezeu), contează ce ceri în rugăciune (sunt unele lucruri pentru care nu trebuie să te rogi, cum ar fi : să se întâmple ceva rău cuiva și altele).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Si atunci cand va rugati la Yehova ii auziti vocea? Sau sunteti si voi constienti ca va rugati la pereti si lemne?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aș putea să-ți dau un răspuns, dar pentru tine o să fie,, o abureală clasică '' happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

De ce bre, nu vrei să dezbatem?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ai chef să repeți pentru a mia oară niște argumente și să primești argumente pe care le-ai mai auzit de o mie de ori putem începe o dezbatere.

| CinevaAnonimă a răspuns:

1. Nu.
2. Se vand in magazinele bisericesti si preturile variaza.
3. Este pacat sa privim televizorul. Deci, da!
4.Mergi la vecernie si te poti spovedi atunci. Numai sa nu uiti sa tii post inainte de asta si sa te spovedesti curat. Daca vei putea face roat de un indrumar pentru spovedanie sa-l citesti neaparat.
5. Nu este pacat, dar totusi cred ca e mai bine s-o spui inainte de ora 00:00. Important este sa o spui.

| Nitroblast a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Am o obiectie la 3, televizorul e un mod de informare...in mica parte dar este si asta. Cand o sa fie un razboi civil (nu mai e mult), e bine sa vezi la TV ce se intampla ca sa te poti pregati.
Sau daca vrei sa vezi un documentar. Ceva despre natura. Sunt multe chestii interesante.

In rest de acord, numai rahaturi in general la TV, mai ales in ultimele zile, parca iti vine sa il arunci pe geam. E o sabie cu 2 taisuri, il poti folosi ca sa te destepti sau ca sa te prostesti. La fel ca internetul, tot 2 taisuri are.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Nitroblast):

Http://www.sfaturiortodoxe.ro/_televizor.htm
Nu este pacat sa privim unele lucruri la televizor, dar nu pe toate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Este pacat sa privim televizorul?
Eu am mai zis o data ca intr-o zi o sa ziceti ca este pacat si sa respiram si se pare ca afirmatia asta incepe sa devina tot mai realista cand vad ce aberatii postati.
Incep sa cred ca si tu faci troll cu astfel de postari.

Arata-mi si mie unde scrie in biblie ca este pacat sa privesti televizorul.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblie...,biblie...
Acolo unde scrie sa nu-ti faci chip cioplit. Voi va bazati doar pe biblie, nu sti pe traditie. Dar daca stiinta nu dovedea faptul ca Iisus a existat... nu vreau sa ma gandesc ce era acum in mintea voastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu stiam ca sunt crestini care se roaga si la televizoare.
Apropo, stiinta lucreaza mana in mana cu religia, asa au facut si cu Adam cu cromozomul y. Teorii inventate de evrei si bagate crestinilor pe gat de mass-medie. Daca intr-adevar ar fi existar primul om evoluat din nu stiu ce rasa umanoida, ce va face sa credeti ca ala era fix Adam? Dar credeti ca asa scrie in biblie.

Cat despre isus, eu nu neg ca poate ar fi existat un oarecare om numit Isus Hristos undeva in lume in acea vreme (desi este putin probabil) dar cu siguranta nu a existat isus cel biblic. Faptul ca biblia este singura carte existenta care atesta existenta lui ar trebui sa-ti dea de gandit.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ortodocsii mai au pe langa Biblie si alte scrieri. Un fel de lista cu pacate.
Eu personal nu consider ca sa te uiti la televizor este un lucru rau. Dar cand omul se uita toata ziua si isi face timpul pentru televizor prioritar, numa' bine nu-si face. La fel si cu cafeaua, cand te simti obosit nu e rau sa o bei. Eu cred ca astea le stie fiecare om indiferent de religie, nu trebuie o lista de pacate ca sa stim cand gresim si cand nu. Fiecare simte cand greseste cu ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Televizorul inseamna spalare pe creier. Acolo intotdeauna o sa vezi doar ce ei vor ca tu sa stii. N-o sa vezi niciodata la televizor (cel putin nu cat exista evrei la putere si crestinism) documentare despre ce s-a intamplat cu adevarat in istorie. Pur si simplu ne intoxica cu minciuni si emisiuni lipsite de sens, mai ales televiziunea romaneasca.
Mai sunt si programe care mai dau emisiuni interesante gen "Cum se fabrica?" sau emisiuni de astea despre natura dar in rest este manipulare pura. Din cauza asta am renuntat sa ma mai uit la televizor de mult timp, ca sa nu mai zic ca este si o pierdere totala de vreme.
Dar asta nu inseanna nici pe departe ca ar fi "pacat" sa se uite crestinul la televizor. Deocamdata nu am vazut sau auzit de crestini care sa mozoleasca televizoare ca pe moaste sau sa stea in genunghi sa se roage la el ca sa zici ca se inchina la idoli.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de inchinare. Atunci cand omul priveste televizorul, el se afla intr-o,, lume imaginara''. Apare o dorinta de a fi ca un personaj. Apare nemultumirea de sine. Omul se poate supara pe Dumnezeu pentru ca nu l-a creat ca personajul pe care acesta il admira. Apare invidia, si invidia nu poate exista fara de mandrie. Din cauza mandriei Lucifer a fost izgonit din rai.
Omul trebuie sa-si dedice viata lui Dumnezeu, sa petreaca cat mai mult timp in rugaciune, sa faca fapte bune, sa invete sa se smereasca, dar televizorul este ca o piedica in fata acestora. Plus ca mai poate provoca dependenta. Televizorul este un mare pericol.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt emisiuni interesante pe discovery, national geographic. Mie imi plac in special cele ce au legatura cu astronomia. Dar in rest daca dai pe alte canale in majoritatea cazurilor o sa afli cine de cine s-a despartit si cu cine a inselat-o si chestii de genul.
Sunt canale cu diverse domenii la televizor, dar oamenilor le plac emisiunile de tipul CanCan.
Unii nici nu-si mai cumpara televizor pentru ca acum te poti uita si pe internet, iar pe internet iti extragi materialul la care sa te uiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ce zici tu acolo este valabil pentru copiii de 8 ani care se visează super-eroi. Un om întreg la cap nu cred că o să-și dorească să fie ca toate panaramele de la televizor.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Televizorul este considerat un mijloc de pierdere a timpului, adica a te indeparta de Dumnezeu.

| dop34555 explică (pentru anonim_4396):

Nici eu nu-s de acord cu asta. E prea exagerat sa fie pacat ca sa te uiti la tv.

| Nitroblast a răspuns:

1. Nu.
2. http://www.editurapatriarhiei.ro/......t_info.php
3. Nu stiu sa ma pronunt aici, ideea ar fi sa intelegi ca aunt doar filme si sa nu imiti ce vezi acolo sub nici o forma.
4. Pur si simplu zici : Parinte am facut si aia si aia si aia si ce mai ai de zis.
5. Nu.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Nu, ma, nu! In biblie spune ca toti oamenii sunt sfinti pentru Dumnezeu, deci Dumnezeu ne iubeste pe toti precum copii Lui chiar daca suntem buni sau rai. El ne intelege pe toti.
2. Poti citi gratuit biblia de pe internet: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/facerea/1/
3.De ce sa fie pacat? Poate fiindca ii speri pe ceilalti cand le spui de filme horror (deci nu iti iubesti aproapele, fiindca ii faci rau, facandu-l sa se sperie...).
4.nu, probabil ca ii superi pe parinti ca te culci tarziu, nu? :) (poti spune de necinstirea parintilor :O ).

Iti dau cateva citate din biblie sa vezi ca Dumnezeu zice ca toti sunt fara pacat:
"31. Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui.
32. Iisus le-a raspuns: Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele, aruncati cu pietre asupra Mea?
33. I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/ioan/10/34/#34