| Axel22 a întrebat:

Am niste pacate de moarte, le-am spus in alte topicuri, cand ziceti ca e mai bine sa ma spovedesc? Duminica sau sa merg undeva in vacanta viitoare intr-o zi de Luni pana vineri? (de luni pana vineri pentru is mai putini oameni si vreau sa intreb cate cv de preot). Pe pot sa-l intreb orice am nevoie nu-i asa? Adica daca ii pun intrebari doar nu ma va trimite de acolo, nu-i asa? Si mei si foarte rusine de pacate si de aceea mi-e frica de preot, ce sa fac sa-mi iau inima in dinti? Vreau sa ma spovedesc neaparat pentru ca ma simt jegos de pacatele pe care le-am facut, de exemplu am facut sodomie cu o parte barbateasca (stiu sunt un cretin mare) si am citit ca pentru asta meriti moartea si n-ai cum sa intri in Imparatia Lui Dumnezeu, dar eu nu stiam ca se pedepseste atat de grav, Dumnezeu ma va putea ierta? Vreau sa fiu iertat si imi pare foarte rau pentru ce am facut, si nici nu o sa mai fac. Deci sunt sanse ca Dumnezeu sa ma ierte? (stiam doar ca e pacat ce fac, nu stiam cat de grav este), si am si malahie (masturbare) care se pedepseste cu un Canon de 40 zile cu 100 metanii pe zi (parca atatea erau) si doar mancare uscata pe perioada canonului, si ma apuc de acest Canon de mai devreme, adica de maine. Deci e in regula daca ii zic preotului doar ca am facut sodomie si malahie? Si inca odata, Dumnezeu ma va putea ierta?

7 răspunsuri:
| William a răspuns:

Degeaba te spovedesti la noi ca nu avem cum sa te ajutam. Mergi si intreaba un preot sau mai multi.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu te iarta daca te caiesti sincer, rugandu-te lui si daca nu mai practici.Analizarea principiilor biblice te poate ajuta in acest sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie. Am niste pacate oribile si vreau sa ma spovedesc, simt ca e singura mea scapare. De la Anul nou tot ma gandesc sa ma duc si m-am gandit ca as putea merge vacanta asta sau in postul Pastelui. Daca merg vacanta asta o sa fie mai putin aglomerat, deci asta vreau sa fac. O sa-mi fie o rusine teribila, imi vine sa intru in pamant numai gandindu-ma dar trebuie sa fac asta. Te sfatuiesc sa mergi si tu vacanta asta. Nu e biune sa amani. Cel mai bune ar fi sa mergi la o manastire sa te spovedesti la un calugar. eu asta o sa fac. Indiferent de ce pacat ai, daca te caiesti dumnezeu ti-l va ierta. ( Sorry daca te-am secat cu problemele mele.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne mare ti-e gradina, pai tu la popa te spovedesti? Ala e exact ca tine, nu mai sfint ori mai bun si daca nu are pacatele tale nu iti fa griji ca are altele la fel de ale dracului, doamne iarta-ma. Tu ai grije sa nu iti nenorocesti corpul fizic ca nu te mai scapa nici popa nici sefu lui. Cit priveste chestia cu mina dreapta (sau stinga daca esti ciung de dreapta). E ceva normal, si popa face la fel, nu avea tu grije hahahahha, nu vezi ce ochelari grosi are? Serios acuma frate, tu ai nevoie de o femeie ca vad ca ti-ai pierdut mintiile singur. Daca te duci la popa, du-te dar fi destept si vorbeste cu preoteasa poate are vreo fata I-o scoti la film si ea te scote din ceata asta in care esti si care, necontrolata, te va parca la spitalul de nebuni, sectia "singuratate cronica."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca atunci cand iti calculeaza canonul da cu virgula, ce faci?

| MiruD a răspuns:

Atata timp cat te spovedesti si regreti din suflet, cu conditia sa nu se mai repete, eu cred ca vei fi iertat. Pacatele iti vor fi iertate.
Si eu zic sa astepti sa primesti de la preot canonul si apoi sa il incepi.

| celmaibun1 a răspuns:

Du te cat mai repede la preot si spune-i ce ai facut, caieste te si daca o faci din inima Dumnezeu te va iubi si mai mult pentru cainta ta. Partea cu vacanta e gand de la cel rau, ca sa amani si ca sa ti strecoare in cap ideea de a uita aceste pacate si de a le ascunde. Si ai sa vezi ce eliberat si usor iti va fi sufletul dupa spovedanie. Singura problema e sa fii sincer si sa spui toate pacatele nu numai cele mari. Si de aceea in alta intrebare de a ta ti am spus sa cauti pe net : Indreptar de spovedanie. Acolo sunt trecute pacatele.